Къде поставихте газовия котел?

  • 19 074
  • 36
   Има ли значение колко отдалечен е газовият котел от кухнята ( респ. топла вода) и банята?По-добре ли е да се монтира на тераса?Увеличава ли се разхода с отдалечеване от банята и мивката?
  П.П.Ще използваме газовата инсталация за отопление и топла вода , без готварска печка на газ.
   
Виж целия пост
# 1
Нашият е на терасата .Предполагам ,че се увеличава но не мога да преценя колко!
Най -важното е че разполагаш с топла вода по- всяко време и не зависиш от нищо!
Виж целия пост
# 2
dzori , а какви ви бяха сметките за газ тази зима?И колко е голям апартамента , за да мога да направя някакво сравнение , нашият е 56 м2
Виж целия пост
# 3
Нашият е монтиран на една стена в кухнята и е скрит в шкаф. Има значение разстоянието- при нас в кухнята топлата вода идва много по- бързо, отколкото в банята, която се пада доста по- далеч. Терасата остъклена ли е? Ако не е няма ли да замръзва през зимата, все пак циркулира вода. Не съм се интересувала от такъв вариант, защото при мен не позволява. Иначе виждам монтирани котлета на остъклени тераси.
Виж целия пост
# 4
Терасата не е остъклена , варинта е да се остъклява,ако котела се монтира там. newsm78
Виж целия пост
# 5
остъклена тераса, мокро помещение е добрър вариант, има и такива котли които могат да се сложат на атмосферни влияния, но са с по 1000 лв по-скъпи и не си заслужава.
Монтаж в стаята не препоръчвам, че дразни с непрекъснатото шракане и шума от горенето
Виж целия пост
# 6
И нашия котел е на терасата(остъклена)Не си представям да е вътре защото когато се включва се чува шума му.Не знам с колко ще увеличава разхода на газ-предполагам че не е много,по скоро се увеличава разхода на вода,защото докато ти текне топлата  вода изтича малко повече студена в началото(но не е толкова много)
Виж целия пост
# 7
нашият е вътре в дневната - скрит е в едно шкафче в ъгъла никой не може да разбере къде е. Отдолу го ползвам като барче.
За шумовете - не знам сигурно ползвате по-шумни модели, вярно е че се чува, но при всички ситуации не повече от климатик.(шума е най-вече като пали горелките след това няма почти никакъв, а нашият е мамалигарски евтин образец ужким по немски лиценз). Ако ти е далеко котела от мивките и банята има едни модели на Уникал (сигурно има и на други фирми) които са със специален клапан на БГВ-то - като отвориш крана на топлата вода отначало само леко просъсква (клапана затваря първите няколко секунди докато се стопли водата) и след това тръгва изведнъж топла вода и по този начин няма чакане, нито пък харчове на вода. Ако е по-простичък модел е добре да са ти близо мивките до котела - нашият е на около 3 м и не е чак такъв проблем, но при комшията се пада на 10 м. и накрая изключи БГВ-то и си пусна ел.бойлер(то де е илия на кирия, ама айде).
Много хора монтират котли на тераси, даже има специални комплекти за външен монтаж, на имергаз май бяха, но аз се отнасям с леко недоверие. Първо ще има температурни загуби и от отоплителния крък и от БГВ-то, второ - при по сериозни зими за БГВ-то няма да има проток непрекъснато каквото и да правиш и е възможно да замръзне вода в кръга и става мазало.
Виж целия пост
# 8
остъклена тераса, мокро помещение е добрър вариант, има и такива котли които могат да се сложат на атмосферни влияния, но са с по 1000 лв по-скъпи и не си заслужава.
Монтаж в стаята не препоръчвам, че дразни с непрекъснатото шракане и шума от горенето
Ако често "щрака" или сте си взели твърде мощен котел или не сте му намалили мощността до минимално допустимата или са ви продали някакъв модел с пиезоелектрическо запалване.
При нашия се чува най-вече продухването на турбината при запалването, когато е в режим "форсаж" иначе не се чува кой знае колко определено. Аз често спя там, нямам никакви проблеми със съня а съм с лек сън по принцип.
Виж целия пост
# 9
Нашия е в гаража.
Виж целия пост
# 10
dzori , а какви ви бяха сметките за газ тази зима?И колко е голям апартамента , за да мога да направя някакво сравнение , нашият е 56 м2
За 100м2 плащаме на тримесечие плюс аванс за следващото 540лв с аванса/януари ,февруари и март/.
Октомври ,ноември и декември мисля ,че беше около 240лв+аванс.
Аванса се изчислява на базата на предходната консумация.
Сега лятото приспадат от авнсите в зимните месеци и плащаме между 10-15лв. само за топлата вода.
Не знам при вас на колко време се отчитат.

Виж целия пост
# 11
Терасата не е остъклена , варинта е да се остъклява,ако котела се монтира там. newsm78
Можете да остъклите само мястото където ще монтирате  котела.
Виждала съм в нашия град така да остъкляват,може би фирмата която ще ви го монтира да ви каже дали е приложимо и при вас.
Виж целия пост
# 12
Нашия газов котел ще се вгради в един шкаф във кухнята. Ето тук е проектът - http://www.snimka.bg/album.php?album_id=278386, пада се в горния вертикален шкаф, които се намира до шкафовете с печките. За съжаление не мога да помогна по другите въпроси, при нас е така по проект на строителя.
Виж целия пост
# 13
Ам то хубаво, ама са много малко моделите с дебелина 28 см. за да може да влезе в горен ред от 30 см. То зависи и от потребна мощност и пр.
Нашите сметки през лятото са около 25-30 лв. за БГВ-то.
През зимата за 100 кв. апартамент скачат до 250 лв на месец. Програматора е настроен на 23 градуса 18 часа от денонощието и 20 за през ноща.
За 56 кв. апартамент много бих внимавал какво ми се препоръчва - трябва ви не по-мощен от 18 квт. котел и по възможност да си намаля мощността до 30 че и до 20 %. Реалната мощност за отопляване, която ще ви трябва е около 4-5 квт. 18 Квт са нужни само за БГВ.
Много обикалях навремето по фирми - измекяри всякакви има, само да ти вземе парите...
Виж целия пост
# 14
   Ами и ние обиколихме 4 фирми , всички казват , че няма котел 18 кВ и препоръчват 24 кВ.Ако мощността на котела е по-голяма , освен че ще ни одерат повечко , това води ли и до по-голям разход на газ?
   П.П.Сърдечно благодаря на всички включили се за споделения опит и идеите! newsm51
 
   Май в кухнята ще вземем да го сложим и ние тоя котел?!...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия