Край с цигарите! - тема 5

  • 17 390
  • 502
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Тютюнопушенето сериозно уврежда репродуктивната функция на хората – и на мъжете, и на жените. Цигарите съдържат множество токсични, карциногенни и мутагенни вещества. Тютюнопушенето е определено като “главната и единствена предотвратима причина за смърт в нашето общество и единственият най-значим здравен въпрос на нашето време”. По данни на Министерство на здравеопазването всеки втори мъж и всяка четвърта жена у нас пушат.

Отрицателното влияние на тютюнопушенето върху репродуктивните способности на жените и здравето на техните деца може да се разглежда в няколко насоки:

- подтиска се производството на естроген;
- яйцеклетките стават по-податливи на генетични дефекти вследствие на множеството токсични вещества, които се съдържат в цигарения дим;
- тежкият метал кадмий е яйчникова отрова, която се натрупва в паренхима на яйчника;
- котининът (основният метаболитен продукт на никотина) се открива 100% непроменен във фоликуларната течност на пушачки;
- намалява се яйчниковия резерв;
- менопаузата настъпва от 1 до 4 години по-рано. Увеличава се риска от ранно настъпване на менопауза (под 35 годишна възраст);
- пушачките отговарят по-слабо на стимулация, изисква се по-висока доза хормони за стимулация, при тях има повече на брой канселирани цикли, по-малко на брой извадени яйцеклетки и по-малко успешни бременности;
- пушачките имат статистически значимо по-високи нива на ФСХ;
- пушачките забременяват средно 6 до 12 месеца по-късно от непушачките. Доказано е, че ако пушенето се спре 6 месеца до 1 година преди планиране на бременността, вероятността за успешно забременяване и износване на жизнеспособен плод е много по-голяма;
- при пушачките се увеличава риска от ектопична (извънматочна) бременност, тъй като веществата, съдържащи се в цигарения дим, намаляват перисталтиката на маточните тръби и съответно се затруднява транспортирането на оплодената яйцеклетка до матката;
- тютюнопушенето увеличава риска от развитие на автоимунни тиреоидни заболявания, като Базедова болест, тиреоид-асоциирана офталмопатия (ТАО) и тиреоидит на Хашимото. При хора със субклиничен хипотиреоидизъм тютюнопушенето води до повишени нива на ТСХ и влошаване на биохимичните показатели, а недиагностицираният хипотиреоидизъм е причинител на повече от 6% от спонтанните/задържани аборти или се асоциира със забавено умствено развитие на вече родени деца;
- бременните жени, които продължават да пушат по-често страдат от бактериална вагиноза поради намален имунитет вследствие на тютюнопушенето, а това увеличава риска от късен аборт и преждевременно раждане. Повишени са рисковете от усложнения по време на раждането и мъртво раждане;
- плацентата не спира преминаването на никотина и въглеродния монооксид, а те пречат бебето да получава достатъчно кислород и хранителни вещества. Поради това децата на пушачки по-често се раждат с по-ниско тегло, с недоразвити бели дробове, с повишен риск от ранна детска смъртност и по-висока заболяемост от дихателни инфекции, простудни заболявания и пневмонии, увреждания на средното ухо и лигавицата на очите, астма.
- голям процент от случаите с неизяснено забавяне на психическото развитие при деца на пушачки се дължат на тютюнопушене по време на бременността – кадмият, съдържащ се в цигарения дим блокира действието на много важният за организма елемент цинк. А именно ниските нива на цинка водят до забавено психическо развитие на бебето;
- пушенето по време на бременност повишава рисковете от развитие на диабет и затлъстяване при детето в по-късна възраст. Тютюнопушенето на бъдещата майка трайно уврежда метаболизма на бебето.
- никотинът преминава с майчиното мляко в бебето. Пушенето води до намаляване на произвежданата кърма и до неблагоприятни реакции у бебето като повръщане, диария, учестено сърцебиене, безпокойство;
- доказано е, че юноши, които са били изложени на цигарен дим по време на вътреутробното си развитие, имат по-тежко изразени атеросклеротични промени. Тези промени предопределят в по-късна възраст повишен риск от мозъчен инсулт и миокарден инфаркт;
- доказано е, че порасналите синове на жени, които са пушили по време на бременността си, имат по-малки тестиси, концентрацията на сперматозоидите им е с 20% по-ниска, а общото количество на сперматозоидите е с 24,5% по-малко, отколкото е при мъже, чиито майки не са пушили по време на бременността с тях.
- организмът на децата съдържа никотин дори ако родителите им излизат да пушат навън.
При мъжете тютюнопушенето също вреди сериозно на репродуктивните способности. Тютюнопушенето доказано намалява концентрацията, подвижността, виталитета и морфологията на сперматозоидите, защото:

- кадмият, съдържащ се в цигарения дим блокира усвояването на цинка, а цинкът е наречен “минералът на мъжете”, защото подпомага движението на сперматозоидите. Ниските нива на цинка предразполагат към възпаление на простатната жлеза и пречат на образуването на така необходимия на мъжете тестостерон;
- токсичните вещества в цигарения дим намаляват нивото на витамините А, С и Е, които се борят със свободните радикали в човешкия организъм. Установено е, че 40% от уврежданията на сперматозоидите се дължат на сблъскване със свободни радикали;
- сперматозоидите стават по-податливи на генетични дефекти вследствие на множеството вредни вещества, които се съдържат в цигарения дим;
- импотентността, причинена от тютюнопушенето, се дължи на токсини като въглеродния монооксид, който уврежда кръвоносната система и затруднява кръвния поток от и към пениса. От своя страна никотинът също намалява притока на кръв към пениса;
- тютюнопушенето директно уврежда клетките, от които произлиза сперматозоида;
- тютюнопушенето се свързва със слабата функция на сперматозоидите при пенетрационен тест и увеличен брой на левкоцитите в еякулата.
Тютюнопушенето влияе негативно върху репродуктивните способности и здравето не само на активните пушачи, но и на т.нар. пасивни пушачи – непушачи, които по една или друга причина престояват в задимени помещения.
КОЛКОТО ПО-РАНО СПРЕТЕ ДА ПУШИТЕ, ТОЛКОВА ПО-ДОБРЕ ЗА ВАС, ВАШИТЕ ДЕЦА И ВАШИТЕ БЛИЗКИ!

Източник: Зачатие


Старите ни теми:

 Край с цигарите! - тема 1
 Край с цигарите! - тема 2
 Край с цигарите! - тема 3
 Край с цигарите! - тема 4

И малко помощ, за желаещите да откажат цигарите. Предоставена за всички вас от Другарче.

Искам да спра- HELP
Виж целия пост
# 1
Извинявам се за спама, но как да се възползвам от помощта на Другарче ? Линк ли има, тема ли - нищо не намирам... Embarassed
Виж целия пост
# 2
Хайде на чисто за всички непушачи и непушачки. Hug

Искам с тази тема специално да пожелая успех в отказването на гадинките на Елси, Съни, Биляна. Praynig Hug
Елгедел, и ти да ги забравиш бързо бързо, докато не са те надвили те. Naughty
Mile, ти да се пребориш успешно и без ядове с твоя мъж, и скоро да ни се похвалиш, че е забравил порока. Hug

Другарче и Грацийка, липсавате ни, да пишете по често. Hug

Бледолика, ти защо се изгуби, ако си пропушила, бързо тук в строя отново. Laughing Hug

Маринех, как върви спирането при теб? newsm78Или се отказа... Tired

Либ, вече е наред линка. Добре дошла при нас.  bouquet

На всички останали много  Hug Hug Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 3
Тонитка мерси за теми4ката.  bouquet Днес ли те изпра6таме?
Либ добре до6ла. Hug
Гу6ки на вси4ки. Hug Hug
Виж целия пост
# 4
Тонитка мерси за теми4ката.  bouquet Днес ли те изпра6таме?


Брей как чакате с Либ двечките от засада... Laughing Hug
Утре вечер (в 2,30 през ноща) летя. Flutter
Тази вечер ще се изпращаме с шефката...не знам къде ще ме води. newsm78
Ти как си, личи ли вече трипата? Grinning Hug
Виж целия пост
# 5
Айде цоп в новата темичка Wink
Тони,няма да им се дам,ще ги спирам пак.Знаеш че доста ми се насъбра и избих на пороци Mr. Green
Хайде да ни е на късмет новата темичка,и всички които ги захапахме отново скоро пак да сме в отбора на непушачите Hug Hug Hug
Яни,гуш слънце Hug Hug Hug
Либ добре дошла и от мен Hug
Виж целия пост
# 6
Lib  добре дошла в отбора и късмет
Тонитка   благодаря са пожелания успех мила  Я кажи твоето разбиране за върли пушачи че имам опасения че съм такава-защото като пуша пуша по кутийка близо на ден  Embarassed  не от нужда а по навик
Яни няма ли да пуснеш някое фото със шкембата  Hug
Ели давай да се мятаме и да ги спираме че може да ни изпъдят от тази темичка вече
Другарчееееее  къде си бе душа  Hug
Виж целия пост
# 7
Благодаря ви много за топлия прием! Hug
Отивам да отворя линка и ще пиша пак!
Виж целия пост
# 8
Елси, няма да ви пъдим Crossing Arms, ама ще ви проглушим ушите от мрънкане. hahaha Joy

Момичета, ако ви попадне някоя интересна статийка или сайт из нета, по темата за спирането на цигарите, вредни влияния и прочие, давайте я насам да я включим в първият пост. Hug
Виж целия пост
# 9
Елси,щом успяхме веднъж,значи можем PeaceАз дори ги бях спряла за няколко дни преди да ми сервират прекрасната новина.
За всяка грешка има и прошка Wink
Тони Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 10
Момичета, във вас ми е надеждата! Толкова пъти съм решавала да ги спирам, но все нещо не ми е достигало. Надявам се ако има с кого да споделям да съм по - мотивирана и този път да стане. То не знам на мен каква мотивация ми трябва де...аз и бременна щом припалвах Confused Embarassed. Ама по - добре късно, отколкото никога....
Виж целия пост
# 11
Ами...и аз като преди, по 2-3 на ден... Embarassed ама знаете ли каква нерва ме гони бе хора, никакво разнообразие, сега и от тия 2-3 цигари да се лиша, знам че е тъпо ама....
Той сега ще дойде Татко Барба и ще ни свие перките Laughing
Виж целия пост
# 12
хоп подскок, ето ме и мен. въобще не ми се пуши да ви кажа. днес като я изпуших тая самотна цигара и ми стана лошо. а и сега не искам и да м изамирише на цигари незнам защо така изведнъж се отвратих. само незнам какв още правя ако напълнея днес не съм яла много то ще трябва малко да се ограничавам нали. вие какво ще ме посъветвате.

ей СЪНИ я се стегни. и аз съм като теб ама трябва да сме силни и с воля за да ги спрем. цигарите само ни вредят няма да ни помогнат.

А на Татко Барба равен няма. от одавна не ни е строявал в редици  Laughing
хайде момичета с новия месец да спрем цигарите.
Виж целия пост
# 13
хайде честита нова тема Simple Smile
И стига с цигарите че ще има шамари!  Naughty

Elsinor незнаем за размера на пишлето... ще разберем по нататъка.....
но мъжо е много щастлив!!! Много се посмяхме в кабинета (гледам аз на монитора за мами,
 но нали съм легнала, а той е на високо на стената и далечко
и кракът на бебо му се видя точно като пенис и аз    #Shocked
И доктора възкликава "Как се е разкрачил ето му пишлето!!!!!"
"А таткото : МНого е голям докторе!!!"
Докато се разберем голям смях падна   rotfImbo rotfImbo rotfImbo rotfImbo

Хаиде хапвайте ананаси за сперма (така казваха на моя мъж) Naughty
И краката на стената след секс (за мен)  Naughty (може би гравитацията им влияе знам ли и аз..)

Виж целия пост
# 14
Здравейте, непушачи и бъдещи такива!
Отказването от раз е най-доброто решение  Peace. Опитвала съм преди и по друг начин, не става. В един момент пак се засилва пушенето и няма ефект. Аз например предния път като спирах направих така: не пушех по цяла седмица и си позволявах само в петък и събота на работа (бях сервитъорка в дискотека и беше много стрес), даже цигарите там си криех. Нищо не се получи. По цяла седмица сумтях и нервничех, чаках петък да дойде, че да ги дърпам. После и това се развали.
Сега ги отказах от раз и си направих невероятна услуга. Помъчих се малко, но сега даже не се сещам.
Гушки на всички  Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия