Сещате ли се....?

  • 7 497
  • 40
Всъщност имам конкретно питане.
Но като цяло се замислям дали не е възможно темата да остане в Клюкарника като място за задаване на разнородни въпроси,които ни вълнуват,чийто отговор не можем да се сетим..?
От всякакво естество..
Знам,че Гугъл е услужлив,но не винаги можем да зададем въпроса така,че да получим конкретния отговор,който търсим.
Пример от днес:
Не мога да се сетя за какво НЕ се присъждаше Нобелова награда.
Имаше категория,която е игнорирана поради личен конфликт или просто неприязън от страна на Нобел към представител на въпросната наука/професия/,който си позволил да ухажва/може би не само/ съпругата му..
Помня,че съм чела/чула нещо,стана ми интересно,но ето,че го забравих ooooh!
Ако някой може да бъде полезен ще съм благодарна.
И разбира се ако има нужда от помощ-тук е мястото да попита.
Виж целия пост
# 1
Не мога да се сетя за какво НЕ се присъждаше Нобелова награда.

Математика.
http://www.snopes.com/science/nobel.asp
Пусни една търсачка с Why there is no Nobel Prize in mathematics, излиза доста информация  Simple Smile

А верният отговор е
"Because Nobel specified that the prize should be awarded to people who had made a contribution to humankind which resulted in an improvement in life. Mathematics does not do this"

Виж целия пост
# 2
Математика, да.
Като ученичка, понеже математиката ми беше любимия предмет смятах това за световна несправедливост.
Виж целия пост
# 3
Не знаех е наистина го смятам за несправедливост, математиката е в основата на всички точни науки. Може да не допринася пряко. Той пък и Нобел едно откритие направил, много е допринесъл, няма що.
Виж целия пост
# 4
Не мога да се сетя за какво НЕ се присъждаше Нобелова награда.

Математика.
http://www.snopes.com/science/nobel.asp
Пусни една търсачка с Why there is no Nobel Prize in mathematics, излиза доста информация  Simple Smile

А верният отговор е
"Because Nobel specified that the prize should be awarded to people who had made a contribution to humankind which resulted in an improvement in life. Mathematics does not do this"



Аз пък съм чела някаква история за конфликт между Нобел и някакъв ухажор на жена му, бестящ математик. Не знам, колко е вярна, но я помня.


Да споделя с вас това, много ми хареса http://209.85.135.104/search?q=cache:VZZb8zxqiEMJ:www.segabg.com … mp;cd=1&gl=bg
Виж целия пост
# 5

"Because Nobel specified that the prize should be awarded to people who had made a contribution to humankind which resulted in an improvement in life. Mathematics does not do this"


Може ли кратък превод. Английския не ми е силна страна. Благодаря.
Виж целия пост
# 6

"Because Nobel specified that the prize should be awarded to people who had made a contribution to humankind which resulted in an improvement in life. Mathematics does not do this"


Може ли кратък превод. Английския не ми е силна страна. Благодаря.

"Защото Нобел уточнява, че наградата трябва да се присъжда на хора, които са допринесли по някакъв начин /а човечеството, който е довел до подобряване на живота. Математиката не прави това."

Това за ухажора всички сме го чували, но е по-скоро градска легенда, според мен. Laughing
Виж целия пост
# 7
Не се присъжда и посмъртно, в това отношение България е имала двама лауреата,поне само за тях се сещам,кандидати за Нобелова награда,но починали и затова не се присъжда Нобелова награда.Единият е Пенчо Славейков (в областта на литературата), а другият е Дончо Костов ,български генетик.
Виж целия пост
# 8
какво представлява тази награда ?
Виж целия пост
# 9
Заповядай
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%B … D0%B0%D0%B4%D0%B0
Виж целия пост
# 10
 ей това ме интересуваше
Цитат
Наградите се състоят от златен медал, диплом, удължаване на шведското гражданство и парична сума През тази година (2006) паричната сума е на стойност 10 милиона шведски крони или 1,37 милиона долара

мда, кофти, че не се присъжда посмъртно
Виж целия пост
# 11
Ей,мерси.
Верно,че беше математика ooooh!
Точно след като гледах снощи Красив ум се присетих /след като номинираха Джон Наш-математика за постижения в икономиката и борбата с монопола благодарение на откритието му/.

Сега прочетох пък малко по-различна версия...,че Нобел се е влюбил в математичка,а тя надменно го отблъснала Thinking

Алфред Нобел умира на 10.12.1896 г. На смъртното ложе прошепва последното си желание, но роднините не успяват да го чуят. След няколко дни адвокатите на покойника прочитат завещанието на наследниците, които онемяват: преди една година в парижкия Шведски клуб в присъствието на четирима свидетели изобретателят изразява писмената си воля с голяма част от състоянието му, възлизащо на 33 млн. шведски крони, да се учреди дарителски фонд (това става през 1900 г.). Според изричното му желание процентите от фонда трябва да се разпределят всяка година във вид на премии между учените, чиито постижения в областта на физиката, химията, физиологията и медицината са донесли най-голяма полза на човечеството. Същата по размер награда се полага и на авторите на най-значимите литературни произведения, а така също и на най-изявените борци за мир и човешки права. Доста по-късно се учредява призът за икономика.
Близките напускат демонстративно салона, възмутени от "подлостта и коварството" на своя сродник. Оспорват (напълно безрезултатно!) завещанието в продължение на три години, след като опитът им да го унищожат се проваля. Единственото, което успяват да направят, е да тръбят, че «...Алфред е луд по рождение». Срещу покойника скачат и шведски политици, които обвиняват сънародника си в липса на патриотизъм - в завещанието има текст, според който премиите се присъждат независимо от народността и вероизповеданието.
Интриганти и завистливци бълват змии и гущери по адрес на инженера, изобретил динамита, изкуствената коприна, газовите двигатели и още 352 полезни неща. Позволяват си да обсъждат и интимния му живот. Пренебрегната от Нобел престаряла графиня обяснява по вестници и списания, че «... той не предвижда никаква сума за постижения в областта на математиката, защото преди време се влюби в една математичка, но тя го отблъсна».
Първите Нобелови награди са връчени през 1901 г., размерът им е 6,8 млн. шведски крони. Щастливците са В.Рьонтген (за физика), Л.Вант-Хоф (за химия) и Е.Гьоринг (за физиология и медицина). Тази година най-престижният научен приз възлиза на 10 млн. шведски крони (1,37 млн. щатски долара).

Втори въпрос,който го мисля от няколко дни.
Покрай конфликтите в Южна Осетия се сетих за драмата със заложниците-деца в едно училище в Русия.
Беше преди 3-4 години някъде,чеченци/ако не се лъжа/ бяха взели за заложници ученици и учители,държаха ги във физкултурен салон,подлагаха ги на какви ли не унижения и мъчения.
Беше кошмарна,много жестока история,която завърши с доста жертви въпреки намесата на отряд Алфа.
Накрая се получи страхотен хаос-помня подробности,за съжаление доста,но ми убягва името на градчето/селцето/,където се разиграва трагедията...
Незнам защо правя асоциация с Осетия..,съпругът ми твърди,че е сигурен,че не се развива там действието,аз не споря,но и не се сещам верния отговор.
Питах сума ти познати-всички вдигат рамене.
Пък като ме загризе нещо много се дразня да не намирам отговора.
Някой по-досетлив ако има ще съм благодарна.

Виж целия пост
# 12
Беше в Беслан, Северна Осетия. С. Осетия е руска автономна република.
Георграфски пак е там.
Виж целия пост
# 13
Беслан
Виж целия пост
# 14
Златни сте Hug
Много благодаря.
Какво се хабя да питам тоз и оня и да ровя-тук му е мястото.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия