Дължи ли се мито за закупен софтуер?

  • 2 275
  • 10
Фирма получава чрез Интернет софтуер от САЩ с висока фактурна стойност, примерно 1000 USD. Как се осчетоводява този продукт?
Виж целия пост
# 1
                        Побут.
Виж целия пост
# 2
Искай да ти издадат фактура ( Commercial Invoice) с:
1. стойността на носителя:
2. стойността на софтуера;

Ако имаш такава фактура се обмитява и се плаща само върху стойността на носителя. ( т.е не се плаща нищо).

Ако на фактурата ти пише:
1. стойност на софтуера
се обмитява върху цялата стойност, т.е 1000 долара + транспорт . Митото в случая е 0, но имаш 20% ДДС.

Могат от американската фирма да се направят на ударени и да кажат че не могат да го направят, което не е вярно. Правилата за обмитяване на софтуер са еднакви и в България и в САЩ.
Виж целия пост
# 3
Разбирам, че при внос на софтуер на обмитяване подлежат само носителите на информация, но реално тяхната стойност е нищожна в сравнение със стойността на  софта. Въпросът е по-скоро счетоводен. Ще се признае ли като разход на фирмата само с фактура, която е от трета страна (различна от ЕС).
Виж целия пост
# 4
Когато обмитиш софтуер имаш митническа декларация, осчетоводяваш този документ ( там има и стойността на софтуера и стойността на носителя - по която е платено митото и ДДС).
Виж целия пост
# 5
Когато обмитиш софтуер имаш митническа декларация, осчетоводяваш този документ ( там има и стойността на софтуера и стойността на носителя - по която е платено митото и ДДС).

Точно там е проблема, че софтуера сам по себе си  не подлежи на внос, т.е. няма как да имам декларация за него.
Ще ми се признае ли за разход на фирмата само с американската фактура?
Виж целия пост
# 6
Мисля че не. Искаи да ти пратят дискета или СД или ДВД с нова фактура ( разбит софтуер и носител). Обмити си я и си я осчетоводи. Няма друг начин.
Виж целия пост
# 7
Фирма получава чрез Интернет софтуер от САЩ...

Интересно за какъв софтуер става въпрос.
Читавите американски  фирми за софуер имат много строги правила - казват ти: Купи го от нашия представител в Унгария, например, щом си от БГ.

Виж целия пост
# 8
Не е точно така. Служител съм в една от големите фирми, които разпространяват свой собствен софтуер. Изпращаме го ние от главния офис, а не от клоновете ни.
Виж целия пост
# 9
Щатска фирма ли?
От Calgary?!


Всъщност споделям впечатление, може да не е точно.
Виж целия пост
# 10
Разлика между щатска фирма и канадска има само в регистрацията, при все ,че освен на канадските закони са подчинен на щатските ( парадоскс но си е така). А и от 5 месеца ни купиха от щатска фирма, така че сме на пряко тяхно подчинение. И техния специализиран софтуер се разпространява от централата им. От няколко месеца има специално изискване на Хоме Секюрити ( щатски орган), на което и канадците козируват. Касае специални разрешителни за ехпорт и импорт на софтуер. Предполагам за това са го изпратили по интернет, а и така за тях си е необлагаема сделка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия