В услуга на кандидат-пенсионера

  • 4 924
  • 15
Момичета, имам 2-3 въпроса на които не мога да намеря отговор, дано някой тук знае повече.

- В България признават ли се годините университет, като трудов стаж?
- Някой вадил ли е някакъв документ от НОИ, който ( евентуално) си е пренесъл в страната, в която живее, за да му се  признаят годините? 
- Къде могат да се намерят двустранните споразумения за признаване на годините трудов стаж м/у страните членки на ЕС?

Виж целия пост
# 1
Момичета, имам 2-3 въпроса на които не мога да намеря отговор, дано някой тук знае повече.

- В България признават ли се годините университет, като трудов стаж?
- Някой вадил ли е някакъв документ от НОИ, който ( евентуално) си е пренесъл в страната, в която живее, за да му се  признаят годините? 
- Къде могат да се намерят двустранните споразумения за признаване на годините трудов стаж м/у страните членки на ЕС?



Ше се пенсионираШ ли?  Shocked Mr. Green


майтапя се, вторият въпрос ме интересува и мен.
по третия не мога да ти отговоря конкретно, но в ИНПС ми казаха, 4е италианците го признават бг трудов стаж (естествено само като години, не като контрибути, но това е достатъ4но, мисля  Rolling Eyes)
Виж целия пост
# 2
Не, едва започвам с контрибутите.
Годините обаче не искам да губя. И аз разбрах, че се признават, а също така и тези в университета ме интересуват, защото ш Италия образованието ( и военната служба) се признава.  Но какъв документ искат ( от ИМПС)  и как си го осигурявам в БГ това е въпрос май....
Виж целия пост
# 3
- В България признават ли се годините университет, като трудов стаж?

да, признават се. Обаче имаше някакво условие, което касаеше хората родени около 50-та година (от майка ми го знам). За наборите от 70-те се признават  Crazy Обаче не зная каква е процедурата, та ще следя  Embarassed

мен май ме касае само за 2 години, тъй като трудовия ми стаж в БГ е до 2002, а Уни завърших 2000 г. Вярвам ще ме потупат признателно по рамото, че имам 3 г., когато съм учила и работила, та държавата не се е ръсила за мен без оглед на това, че съм имала право  Laughing

Виж целия пост
# 4
БаЩа ми е минал процедурата  Grinning  Та, годините се приzнават, и теzи от обу4ението, и от каzармата  Laughing, и трудовия стаж. Помня, 4е беШе пратил трудовата си книга в една служба в Германия, която отговаряШе zа БГ. Оба4е му приzнаха само стажът, а не натрупаните осигуровки. Т.е. ако в страната иzискват определен брой години трудов стаж преди пенсиониране, ти ги приzнават. Оба4е самата пенсия не се увели4и  Sad  За това пък полу4ава и българска пенсия 20лв  Laughing 
Виж целия пост
# 5
Аз както и да го смятам преди 60 не мога да се пенсионирам, ако и ми признаят стажа в Бг ( 14г. с ученето).
Сега съм на 34 т.е за 40г стаж ми трябват още 26г. Аз след 26г, ще съм таман на 60. Все пак ще има някаква полза, ако увеличат възрастта за жени на 65. Което като гледам хич не е изключено.
Виж целия пост
# 6
Защо ми се върти в главата нещо, че за да бъде признат университетът като стаж трябваше до определена година да си внесеш сам някакви осигуровки newsm78
Наистина дано някой, който е по-наясно да сподели - и мен ме интересува.
Виж целия пост
# 7
Защо ми се върти в главата нещо, че за да бъде признат университетът като стаж трябваше до определена година да си внесеш сам някакви осигуровки newsm78


мисля, че това се отнасяше за хора завършили до ХХХ година  newsm78, много преди набор 70+  Peace
Виж целия пост
# 8
Това само за ЕС ли важи? Къде мога да погледна/попитам за САЩ? newsm78
Виж целия пост
# 9
стига бе, вие се майтапите нещо  Laughing
Какво ти признаване на години, тук имат значение осигуровките, които си плащал на държавата, в зависимост от заплащането ти. Държавната пенсия е колкото да я вземеш и да умреш, затова всеки /почти/, който работи внася втори и трети пенсионен фонд, та като стане на 70 г. да си плати поне погребението  Money

Какво като ти признаят университетските и годините в казармата ? Как може това да се "осребри" в пенсионния фонд на държавата-приемница  newsm78 В Канада със сигурност не признават университетските години за трудов стаж, а пък казармата така или иначе не е задължителна - та кой му дреме!
Виж целия пост
# 10
стига бе, вие се майтапите нещо  Laughing
Какво ти признаване на години, тук имат значение осигуровките, които си плащал на държавата, в зависимост от заплащането ти. Държавната пенсия е колкото да я вземеш и да умреш, затова всеки /почти/, който работи внася втори и трети пенсионен фонд, та като стане на 70 г. да си плати поне погребението  Money

Какво като ти признаят университетските и годините в казармата ? Как може това да се "осребри" в пенсионния фонд на държавата-приемница  newsm78 В Канада със сигурност не признават университетските години за трудов стаж, а пък казармата така или иначе не е задължителна - та кой му дреме!

бе не мога да знам как е в Канада, но тук със сигурност им дреме на хората за годините.
както по_горе се каза, важат като стаж, а не като осигуровки. Щото има куриозни слу4аи, които са си платили достатъ4ен брой осигуровки, за да излязат в пенсия, ама нямат стаж е трябва да по4акат. освен това, при желание и възможност, можеШ да си внесеШ парите за осигуровки за стажа (или университета), така съвсем се осмисля заданието.

колкото до размера на държавната пенсия, за съжаление и при нас Ще става все по_мижава. което не е при4ина да не се обмислят на4ините все пак да си я вземеШ един ден  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 11
Грийндрийм, в Европа пенсионните системи са доста по-различни от Северна Америка и тук-там още има нескромни държавни пенсии, които смятам с този прираст и застаряване на населението ще са отживелица докато на нас ни дойде време да се редим на опашката  Sad.

трябва да си работил най-малко ХХ години (т.е. да си внесъл най-малко ХХ вноски), да си навършил ХХ години, за да можеш изобщо да се 'класираш'. А и с мижави западноевропейски пенсии не един и двама дядовци си живеят прещастливо в приказни места из Източна Европа  Peace
Виж целия пост
# 12
Намерих това, за т.нар "откупуване на стаж":
КОДЕКС за социално осигуряване
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 9. (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) (1) Времето, което се зачита за трудов стаж и за трудов стаж при пенсиониране, положен до 31 декември 1999 г. съгласно действащите дотогава разпоредби, се признава за осигурителен стаж по този кодекс.

(2) За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, ако внесат за своя сметка осигурителни вноски, изчислени върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към датата на внасянето на вноските. Осигурителният стаж се зачита за времето, за което са внесени вноските, но не за повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност.

Виж целия пост
# 13
Аз мога да отговоря само на втория въпрос - внесох осигуровки за времето ми в университета и си извадих (по-скоро нашите ми извадиха) документ от НОИ, за да ми се признаят тези години като трудов стаж (поне в България).
Но ако не ме лъже паметта, за хората на наша възраст, май осигуровките трябваше да се внесат до един определен срок... освен ако не са го удължили.  newsm78

Редактирам се, защото намерих какво бях писала преди време за процедурата:

"Срокът е до края на годината (за 2007-ма става въпрос). Процедурата е сравнително лесна, но някой в България трябва да се въоръжи с търпение да ходи по институции (баща ми в НОИ са го връщали 3 пъти).
Трябва ти уверение от Университета (или факултета), в които си учила. С това уверение се ходи в НОИ (стая 105)и се подава молба и се плащат необходимите вноски. Чака се около две седмици и после ти издават документ, с които се удостоверява, че от еди коя си до еди коя си година, си плащала осигурителни вноски.

Що се отнася до признаването на този стаж във Франция, това е друга опера. Проблемът тук е, че аз поне не намерих кой да ме даде някаква конкретна информация, май ще трябва пак да се опитам да питам, сега след като България е член на ЕС. Тук при нормални условия почват да се интересуват от трудовия ти стаж едва като навършиш 55 години, когато започва la reconstitution de carrière. Та засега не знам дали се признава трудовият ми стаж от Бълграия, но поне направих необходимите процедури, че да не ми се налага евентуално след 20 години да се ровя по архиви и то тогава - я камилата, я камиларя...
Иначе във Франция можеш да си закупиш също недостигащите триместри - срещу 450 евро (миналата година) на триместър  Laughing".
Виж целия пост
# 14
   Ето тук на тази страница
 
 http://www.europa.eu.int/eures/NewsSubscription.do?dispatch=show … 232&newsId=55

най- долу има инфо как да стигнете до статията за „Преносимост“ на пенсиите – планове за трансгранично прехвърляне на пенсионни права
  newsm78  аз засякох по пътя Embarassed
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия