Въпрос към майките осиновили дете от чужбина, като Български гражданки

  • 1 209
  • 6
Здравейте мили момичета, започнали сме процедура за осиновяване на дете, но съвсем наскоро чух нещо,което ме хвърли в музиката, а то е, че когато осиновяваш дете, като български гражданин и  детенце е вече при теб в семейството трябва да стоиш 1 година в БГ за да може социалните служби да те следят? Така ли или не е, това е въпроса?
Струва ми се странна цялата тази работа, могат ли да те задължат да стоиш една година, ами какво става със семейството... мъжа ти ще се разкъсва м/у държавата където живее и БГ, няма смисъл.
Нали затова ни карат да правим доклад по местоживеене , в моя случай Гърция?  Ами тези социални тук в Гърция, каква ще бъде тяхната работа след това не би ли трябвало те да следят развитието на детето?
Моя социален ми каза само, че ще се налага от време на време да се ходи в БГ за срещи с тях, но чак 1 година...

Благодаря ви предварително  Wink
Виж целия пост
# 1
 Здравейте,неуморни майки!
С интерес прочетох целия форум за да открия отговор на моите въпроси.Някои открих,някои не. Rolling Eyes
Аз съм с българско гражданство,съпруга ми е германец.До сега не успяхме да имаме собствени деца (той има от предишен брак). И от една година се замисляме за осиновяване. Thinking
От прочетеното: международното осиновяване май няма да ни е по силите /12-15 000 евро/. За това въпроса ми е: има ли някаква възможност за национално осиновяване? Естествено,като само аз се върна за известно време в България (колко трябва да е то? ), а съпруга ми си остане да работи в Германия,защото иначе оставаме без доходи.
Моля помогнете с информация,защото не мога да открия нищо конкретно,а много ми се иска да намеря начин,където "хем агнето да е цяло,хем вълка да е сит".
Има ли такава възможност? Поздрави на всички!   bouquet
Виж целия пост
# 2
До Zlati 22 - не, не трябва да стоиш в Бг, но подписваш декларация, че социалните ще наблюдават детето 2 години. Т.е. ти трябва да се прибереш поне по веднъж всяка година и да се срещнеш със социалните.
До сисила - обади се в Мин. на правосъдието, те ще ти обяснят най-добре ситуацията в момента. Тук има момичета минали и минаващи тази процедура, които живеят в Германия.
Виж целия пост
# 3
До Zlati 22 - не, не трябва да стоиш в Бг, но подписваш декларация, че социалните ще наблюдават детето 2 години. Т.е. ти трябва да се прибереш поне по веднъж всяка година и да се срещнеш със социалните.
До сисила - обади се в Мин. на правосъдието, те ще ти обяснят най-добре ситуацията в момента. Тук има момичета минали и минаващи тази процедура, които живеят в Германия.

Много благодаря за бързия и изчерпателен отговор. Да така съм съгласна 1 или 2 пъти в годината така или иначе ще си идвам нали баба и дядо трябва да си видят внучето  Grinning Още един път Благодаря
Виж целия пост
# 4
Здравейте,неуморни майки!
С интерес прочетох целия форум за да открия отговор на моите въпроси.Някои открих,някои не. Rolling Eyes
Аз съм с българско гражданство,съпруга ми е германец.До сега не успяхме да имаме собствени деца (той има от предишен брак). И от една година се замисляме за осиновяване. Thinking
От прочетеното: международното осиновяване май няма да ни е по силите /12-15 000 евро/. За това въпроса ми е: има ли някаква възможност за национално осиновяване? Естествено,като само аз се върна за известно време в България (колко трябва да е то? ), а съпруга ми си остане да работи в Германия,защото иначе оставаме без доходи.
Моля помогнете с информация,защото не мога да открия нищо конкретно,а много ми се иска да намеря начин,където "хем агнето да е цяло,хем вълка да е сит".
Има ли такава възможност? Поздрави на всички!   bouquet

Сисила, понеже и аз вървя по този път, но не  в Германия, а в Гърция та ще ти кажа това, което знам аз.
Първо се срещаш със социален служител от твоя град или квартал в БГ. След това се изготвя една молба заедно със социалния (поне на мен Гърците ми искаха някакъв документ, който да удостоверява, че мойте думи не са празни ) и тази молба отива в "Агенция за соц. подпомагане" след като бъде заверена ти трябва да направиш превод и легализация и да я върнеш в тази Агенция, след което те имат отговорността да изпратят молбата до соц.служби в Германия или по точно там където живееш и вече тези соц. да решат дали могат да ти направят проучване, което не знам колко време трае, но знам че изследванията се правят от съпрузите. Когато е готов доклада пак превод, легализация... след което отиваш в БГ правиш същата галимация с изследванията и проучването от нашите соц.служби и след това започва чакането.
С две думи процедурата да осиновиш дете, като Български гражданин е тази, но се готви някъв закон, който ще отреже тази услуга за Българките живеещи в странство... Може и да не съм ти помогнала много със сигурност някой от Германия знае повече, но при мен нещата се развиват в тази последователност  Grinning
Успех
Виж целия пост
# 5
Благодаря за отговорите.  Simple Smile
zlati22, това си е вече някаква информация. Значи първо трябва да се направи контакт със социалните служби по местоживеене. А там те трябва да са и наясно със съответните закони,нали? По принцип какво включват проучванията в чужбина, и какви са условията за одобрение в Б-я. Би ли ми ги описала в общи линии? ОТКОГА ЩЕ  ВЛИЗА ЗАКОНА ЗА ОТКАЗ НА БЪЛГАРКИ В ЧУЖБИНА,знаеш ли? Tired
Благодаря и за отговора ot dalech! Ако знаеш конкретен случай от Г-я,разкажи,ще ми е много от полза, защото държави разни, закони всякъкви.
Поздрави. Grinning
Виж целия пост
# 6
Не знам дали ми е точна информацията, ама ми се струва, че според международната конвенция точно този тип е международно осиновяване - защото е свързано с изнасяне на детето извън граница (даже дори ако и двамата осиновители са със същото гражданство, каквото е и детето, но живеят в друга страна). Именно по тази причина осиновяването при нас не беше третирано като международно (не осиновявахме в България), въпреки че имам българско гражданство. В едната агенция, като чуха, че съм с българско гражданство, искаха да ме пратят в България за проучване, едва във втората ни приеха документите, свързаха се с нашето посолство там, после със съда и решиха че мога да осиновявам в страната, където живея, без да има нужда да ме пращат в България (тук имам постоянно местожителство). Доколкото знам при международните осиновявания се спазват законите и на двете държави. Ако имате възможност, проверете в няколко агенции, защото понякога не във всички са запознати с всичко и информацията, която получавате е непълна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия