За метода "Орф Шулверк"

  • 4 527
  • 2
В детската градина, в която ходи дъщеря ми (на 3 г. 7 м.) предложиха занимания по метода "Орф Шулверк". Попрочетох из нета (няма кой знае какво), но въпросът ми е към всички мами, чиито деца са посещавали такива занятия - споделете чисто практическите си впечатления и наблюдения, моля!
Само за информация - това е метод за обучение, създаден от немския композитор Карл Орф, който използва основно музика и импровизация в колектив. Развива творческото мислене (така е описан), но и говора, общуването и пр. социални умения.
Виж целия пост
# 1
Карл Орф (1895–1982)
Немски композитор, музиковед, диригент, педагог. В детството си (от
5-годишна възраст) свири на пиано, орган и виолончело.
През 1924 година съвместно с Доротее Гюнтер основава "Училище за музи-
ка, гимнастика и танц“ в Мюнхен (Гюнтершуле). За нуждите на обучението на
децата в него създава Система за музикално възпитание, която се основава на
синтеза на движения (гимнастика и танц), слово и музика. Разработва нов тип
музикални инструменти („Инструменти на Орф“), а впоследствие публикува
сборници-тетрадки с музика за деца – „Орф-шулверк“.

Като цяло заниманията на децата съответстват на горното описание - свирят на ударни инструменти, разказват приказки с наслагване и повтаряне, изпълняват ритмични движения докато пеят, танцуване/естествено по детски/ по предварително зададен сюжет.
Има и допълнителен музикален съпровод, на фона на който протича занятието, като съчетание от всичко споменато/може и нещо да пропускам, все пак не съм специалист  Simple Smile /
Това са моите наблюдения от един миналогодишен открит урок. Децата много се забавляваха, родителите също, тъй като им се наложи да участват активно.   bigdance2 
Виж целия пост
# 2
Нямам понятие за какво става въпрос.
Но бих пробвала - кой знае, може детето да създаде нова Кармина Борана.
Един вид, авторът се е доказал. Методът ще си покаже рогата, ако има такива.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия