Подготовка за секцио и първите дни след това

  • 35 606
  • 46
Ето че настъпи и моят ден. Довечера влизам в болницата, а утре сутринта ми е секциото /ако бебчо не се обърне дотогава/. Имам толкова много въпроси и знам, че тук ще получа отговори на тях, за което благодаря предварително Hug. Знам, че навсякъде процедират по различен начин, но все ще добия представа какво ме очаква.

1. В колко часа сутринта ще започнат да ме подготвят?
2. В какво точно се изразява подготовката - някакви изследвания за поносимост към упойката, инжекции или нещо друго?
3. Колко време след това мога да очаквам да започне самата операция?
4. От поставянето на упойката до раждането на бебето колко време минава долу-горе и после до края на шиенето?
5. Какво следва после - реанимацията, някакви прегледи междувременно, лекарства дават ли се?
6. Преместването в стая кога става, кога ще мога да ставам, бебето кога ще видя?
7. Кога започват да се усещат същинските болки от операцията /кога минава напълно упойката/?
8. Какво предстои следващите дни до изписването - прегледи, лекарства пак дават ли се някакви?
9. На кой ден се махат конците /ако стоя 5 дни например ще ми ги махнат ли тогава или ще трябва да ходя след няк. дни/?

Дано не съм ви отегчила. Знам, че при всеки е индивидуално всичко, но искам да добия най-обща представа. И със сигурност съм пропуснала нещо. Ако се сетите вие за нещо, моля пишете. Искам да знам всичко, което ми предстои. И дано всичко е наред.
Виж целия пост
# 1
1. Зависи оклко родилки сте се събрали точно тази сутрин  Wink
2. При мен бръснене, клизма, оформяне на документи, в последствие катетър и две банки физиологичен разтвор
3. Пак зависи колко сте се събрали да раждате, мен една спешна ме измести  Mr. Green, нищо, че и аз бях по спешност, ама тя по-бързаше
4. 10 минути най-много до раждането, после още 30-40, ако няма усложнения
5. реанимацията спиш и се хвалиш на роднини и приятели, студено ти е и те тресе, дават ти допълнително одеало. Прегледите са редовни, само те поглеждат, прибавят понякога обезболяващо, пие се много вода и ябълков сок, после три-четири дни си на диета
6. Зависи от болницата, местят те след като те раздвижат, 24 часа най-късно
7. Ми чак истински болки не усещах, поне не можеха да се сравняват с тези на същинското раждане при мен, вагинално
8. Лекарства само ако много те боли, по-добре да отказваш, може да те боли глава от спиналната упойка, на мен ми се размина. Пий много вода. Ако не се изходиш до два дена ти дават рициново масло или свещички
9. на седмия май ми ги махнаха, ама мога и да лъжа  Embarassed


А сега леко раждане и не се притеснявай, не е страшно по време и след операцията, а преди нея очите на страха са големи. Най-хубавото и здраво бебче ти желая и скорошно възстановяване!
Виж целия пост
# 2
Поне в Тина Киркова е така/или поне при мен мина така/:Станах сутринта,взехме багажа-нощница,тоалетни принадлежности,чехли и най-важното малки шишенца мин. вода и сок от ябълка.Там трябваше да сме в 6.30ч.Посрещна ме сестра,качихме се на 2ет.,клизма,поставяне на катетър и абокат,дойде доктора и направи ехография,след малко и анастезиолага ми постави упойката/спинална/-не болеше,в 8.28ч се появи бебката.Тест за упойка си бях направила 2 седмици преди секциото.Най-гадното ми беше престоя в реанимацията,хубаво си лафихме с момичетата 24ч,ама не можеш да мръднеш,кървиш,а и дойде някаква не мн. любезна сестра,която въобще не знам за какво се е хванала на работа там.Като я помолихме за одеало или да затвори врата да не сме на течение повече и идваше да ни убие,отколкото да го направи.Тези 24ч не се яде,а се пие вода и яб. сок.След това ме закараха на количка във стаята ми.За секциото,ако всичко е наред с теб и бебето, се стои 5 дни.Имах подути крака/задържана вода/ около 5 -6 дни,всеки ден минаваха моя лекар и педиатър за бебето,при нас можеше ако искаш бебето да е постоянно при теб,мен си ме болеше при ставане раната/иначе като си лежах нямаше болка/.Конците ми ги махна доктора ми в деня на изписването.
Пожелавам ти живо и здраво бебче!  ylinfantВсичко минава леко!?Бъди спокойна!
Виж целия пост
# 3
При нас правят и втора клизма - на третия ден, не знам защо. Събудиха ме и веднага в стаята. Бебчо видях вечерта, станах на третия ден. За конците махнаха ми ги май 10 дни след като ни изписаха, т.е. ходих допълнително. Болките при мен бяха като се поитвах да се завъртя в леглото и да ставам, иначе не ме болеше чак толкова. Пожелавам ти безпроблемно раждане и чакам да се похвалиш след една седмица.
Виж целия пост
# 4
    А защо всички говорите само за ябълков сок ? Защо не друг ( портокал, ананас) ?  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 5
Ето че настъпи и моят ден. Довечера влизам в болницата, а утре сутринта ми е секциото /ако бебчо не се обърне дотогава/. Имам толкова много въпроси и знам, че тук ще получа отговори на тях, за което благодаря предварително Hug. Знам, че навсякъде процедират по различен начин, но все ще добия представа какво ме очаква.

1. В колко часа сутринта ще започнат да ме подготвят?
2. В какво точно се изразява подготовката - някакви изследвания за поносимост към упойката, инжекции или нещо друго?
3. Колко време след това мога да очаквам да започне самата операция?
4. От поставянето на упойката до раждането на бебето колко време минава долу-горе и после до края на шиенето?
5. Какво следва после - реанимацията, някакви прегледи междувременно, лекарства дават ли се?
6. Преместването в стая кога става, кога ще мога да ставам, бебето кога ще видя?
7. Кога започват да се усещат същинските болки от операцията /кога минава напълно упойката/?
8. Какво предстои следващите дни до изписването - прегледи, лекарства пак дават ли се някакви?
9. На кой ден се махат конците /ако стоя 5 дни например ще ми ги махнат ли тогава или ще трябва да ходя след няк. дни/?

Моята операция беше за 8.00 часа и от 7.00 започнаха да ме подготвят
Аз бях влезнала от предната вечер и вече бях попълнила документите,бях се избръснала и сутринта ми направиха само клизма
Моята операция започна в 8.00
Бебето го изкараха в 8.09 мин а в 8.40 бях в стаята си вече
Реанимация ми беше в стаята-пускат ти системи дават ти да пиеш ябълков сок и минерална вода за да излезе по-бързо упойката и те наблюдават постоянно
Преместиха ме в стаята веднага след операцията-бебето ми го донесоха веднага да го видя/като го извадиха го видях,но само за малко/ станах на другата сутрин
Болките започнаха с раздвижването
Преглеждат постоянно,но не дават лекарства
Мен ме изписаха на 6-тия ден и ми ги махнаха тогава
Успех и здраво бебче Hug
Виж целия пост
# 6
Запис в темата, че ми е интересна, а и живот и здраве- скоро и на мен това предстои Praynig Peace
Полин, леко и безболезнено раждане ти желая и бързо възстановяване след това! Hug
Виж целия пост
# 7
Момичета, благодаря ви за споделеното Hug! Надявам се и други мами да се включат и да разкажат как е минало при тях.

pamsi, кое от двете си деца роди с операция и кое от двата вида раждания би избрала, ако трябва да раждаш пак? Питам защото дъщеря си я родих нормално и сега малко ме е шубе от операцията, но нямам търпение да минава вече.

Мишле_, срува ти се далече, нали? Като утре ще дойде. Ще разправям после подробности.

Благодаря на всички за пожеланията Hug!
Виж целия пост
# 8
Mirena80, ябълковият сок предполагам, че спомага за свиването на матката. Ако греша, нека някой ме поправи. А колко сок да си взема - 1-2 кутии примерно?
Виж целия пост
# 9
Аз също отидох предния ден- към 16.00 ч. Настаняват те и ти дават да попълниш едни документи и декларация за информирано съгласие. Теста за алергичност към упойки си го бях направила няколко дни преди това. Срещнах се с анестезиолог, който ми обясни предисмствата и недостатъците на всяка упойка и ми казаха да им кажа сутринта каква искам. Нищо не ядох и не пих. Сутринта рано към 06.30-07.00 ч. ме събудиха да се приготвям- избръснах се, направиха ми клизма и в 08.00ч. ме свалиха в Операционната. Аз си избрах пълна упойка. Болките започват след като те качат в реанимацията и ти сложат торба с пясъл върку стомаха, за да ти се прибере матката- 1-2 ч. После си 24 ч. на системи-глюкоза и ти бият и болкоуспокояващи. Носят ти бебето на 3 ч., но аз нямах кърма още и само го слагаха до мен на леглото и те го хранеха. Неудобното е, че само лежиш и трудно се обръщзш на една страна. На другия ден ти махат системите и катетъра и ти помагат да станеш и да започнеш да вървиш. Местят те в обикновена стая и вече на 3 ч ти носят бебето да го храниш. На 5-я ден си тръгнахме, а след 2 дни отидох да ми махнат конците и ми сложиха напромокаема лепенка, с която да мога да се къпя и след 10 дни махнах и нея и раната си заздравява. Още на 3-я ден бях готова да си тръгна, но трябва да ти бият антибиотик 4-5 дни, мерят кръвното, опипват стомаха да видят имаш ли газове, захранват те първо със сокове, на следващия ден булцон, пюре и т.н.
Леко раждане и сладко бебече Hug Няма нищо страшно- питай акушерките за всичко, което не знаш Peace
Виж целия пост
# 10
Ето че настъпи и моят ден. Довечера влизам в болницата, а утре сутринта ми е секциото /ако бебчо не се обърне дотогава/. Имам толкова много въпроси и знам, че тук ще получа отговори на тях, за което благодаря предварително Hug. Знам, че навсякъде процедират по различен начин, но все ще добия представа какво ме очаква.

1. В колко часа сутринта ще започнат да ме подготвят?
2. В какво точно се изразява подготовката - някакви изследвания за поносимост към упойката, инжекции или нещо друго?
3. Колко време след това мога да очаквам да започне самата операция?
4. От поставянето на упойката до раждането на бебето колко време минава долу-горе и после до края на шиенето?
5. Какво следва после - реанимацията, някакви прегледи междувременно, лекарства дават ли се?
6. Преместването в стая кога става, кога ще мога да ставам, бебето кога ще видя?
7. Кога започват да се усещат същинските болки от операцията /кога минава напълно упойката/?
8. Какво предстои следващите дни до изписването - прегледи, лекарства пак дават ли се някакви?
9. На кой ден се махат конците /ако стоя 5 дни например ще ми ги махнат ли тогава или ще трябва да ходя след няк. дни/?

Дано не съм ви отегчила. Знам, че при всеки е индивидуално всичко, но искам да добия най-обща представа. И със сигурност съм пропуснала нещо. Ако се сетите вие за нещо, моля пишете. Искам да знам всичко, което ми предстои. И дано всичко е наред.

Здравей!Искам първо да те посъветвам само да си спокойна ,защото това ще си окаже влияние.Аз бях много спокойна и всичко беше наред  Peace На въпросите ти:
1.Мен започнаха да ме подготвят в 6ч. сутринта
2.Подготовката се състоя в клизма,слушане на тоновете на бебето и да ми влеят глюкоза .Аз се бях тестувала 2 седмици преди да родя за упойки и съответно дойде анестезиолога да си поговорим за това каква упойка да ми сложи.
3.Моята операция започна в 9ч.Попринцип знам че се правят най-късно до 12ч.
4.След като ми сложиха упойката ме хвана за  2 мин.,защото след като се обърнах по гръб и ме питаха какво усещам им казах че ми е много топло между краката и ми сложиха катетъра от който нищо не усетих .След това ми сложиха паравана и се започна операцията-значи максимум 5мин. след поставянето на упойката започна операцията.На 10-та минута бебето вече беше извадено и след това  ме шиха 40 мин-значи общо 50 мин траеше операцията
5.Аз не съм била в реанимация а директно в стаята с другите майки.След това ми вливаха май пак глюкоза и някакви обезболяващи и идват да те питат как си общо взето на 30 мин.
6.Раздвижването  беше 8 часа след операцията и тогава си видях и бебето.
7.Упойката ме пусна точно 4 часа след операцията и усещането беше като болки при цикъл нищо повече.(аз не съм и имала по силни болки )
8.Обезболяващи се дават пак само в случай че много те боли.Мен ме питаха но не ме болеше и не съм искала нищо.След операцията всеки ден сутринта идваше моята лекарка(тя беше явно дежурна) и гледаше какво е положението.
9.Конците ми ги махнаха  на 9-я или 10-я ден след операцията (нищо не се усеща)

Успех ти пожелавам и едно прекрасно бебе  bouquet
Виж целия пост
# 11
polin_a  първото си дете родих нормално с епидурална упойка
второто е секцио по мед.причини
Ако можех да избирам щях да избера пак нормално с епидурална упойка-много по=лесно се възстановявая,все пак секциото си е операция...
А първото дете родих за три часа и половина от началото на контракциите-много бързо
Виж целия пост
# 12
Ето как минаха при мен нещата-с две начални думи казано -спокойно и уверено
1.Приеха ме за планово секцио в 8.00 сутринта .Тъй като беше планово/три дни преди термина8нямах контракции и се чувствах спокойна и уверена.Взеха ми документите с изследванията и от женската консултация.Качиха ме на ВИП етажа в АГ.Там се настаних заедно със мъжа ми в моята стая.
2Дойде сестрата ,която ми направи тест за упойките -драсна ми ръката на няколко места.Секциото ми беше с пълна упойка.Отидохме да ми види оформлението-дали съм избръсната както трябва и дали има нещо още да се направи по въпроса.Направи ми клизма.
3.Върнах се в стаята си ,включихме си телевизорчето и зачакахме с мъжа ми и майка ми да стане време за моята операция.Преди мен имаше две- и моята трябваше да започне в 11.и нещо  .Доктотър ти дойде към 11 часа ,приказвахме врели-некипели ,малко смях и дойдоха  да ме заведат в операционната.Там отиваш с тяхна нощница, вътре се събличаш ,лягаш на масата.Слагат ти на пръстчето една джаджа да ти следи пулса,поставят ти катетър/ако са добри нищо кофти не се усеща/.След това на мен ми сложиха упойката -това към 12 без нещо .И ахааааааааааа.....заспах.В просъница чух ,че вече имам бебешок ,който за тяхна изненада е голям.Избазикаха ме "Ей момиче ти само на бебе си порастнала Crazy"
4. Стана ясно ,че в 12.12 се  е появи синът ми!!Значи след поставянето на упойката бебето се вади за минути.После се довършва операцията./всичко приключва за трийсетина минутки/
5.Отвеждат те в реанимацията,слагат те на системи .В АГ-Варна се слагат и банки срещу обезводняване и на родилката се дава по малко водичка ...чак след около 12 часа се дава да се пие вода спокойно,иначе първите часове само се наквасват устните.За ябълков сок и аз чувам за първи път.Слагат се обезболяващи коктейли,слага се окситоцин за свиване на матката ,следят  как  се изчиства матката ,колко кръв изтича ,твърда ли е и т.н.Бебето ми го показаха два часа след операцията.Най-прекрасния миг на света baby_neutral Heart Eyes
6.На следващата сутрин ми махнаха катетъра ,преди това пак  ми пуснаха   две банки.Домъкнаха ми един стол -преместих се на него от леглото и ме закараха до моята стая.Там си легнах и си казах "Ох ,свърши се ".Не съм имала болки.И аз ще кажа ,че това ми раждане беше много по лесно  от вагиналното /когато се роди дъщеря ми/.
Първата сутрин се пие чай  и течности ,не се хапва.Втория ден може и кисело мляко,третият пак кисело мляко.На четвъртия дават пюренце.......На петия ден вече може по лека храна.
7.Както казах същински болки при мен е нямало.
8.Доктора ми каза да се изкъпя на третия ден ,на петия ми махнаха конците.На шестия ме изписаха.Още на втората сутрин обаче ми препоръчаха да се раздвижвам-аз го правих и колкото повече се движиш -толкова по добре и по-бързо се възстановяваш.
 И на края да кажа-ако трябваше пак да раждам /имайки опит и от двата вида раждане/ пак бих родила секцио.Първото си дете родих много трудно с епизоотомия ,не можех да си седна на подробностите сума време, сега се възстанових много бързо.Но всичко е индивидуално.
Виж целия пост
# 13
Всичко е много относително и зависи от болницата  Peace

При мен:

1. Приеха ме за нормално раждане, затова сама си отидох, не са ме викали, но за планово секцио приемаха обикновено сутрин 7-8 ч.

2. Подготовка никаква не са ми правили  Peace като станаха готови в операционната, просто ме поканиха да сляза  Grinning

В началото на 9 месец ми направиха тест за упойки, за да не се бавим след това, ако стане нещо спешно, такава беше политиката на болницата.

Обезкосмявам си се по принцип, така, че си бях готова.

Клизма - не, никой не е отварял дума, но по принцип бях решила така или иначе да я откажа  Peace

Единственото, за което се сещам беше консултация с Анезстезиолог, който ми даде да попълня някаква карта за предишни операции, упойки и т.н., разясни ми видовете обезболяване и ми каза да си избера. Избрах пълна упойка.

3. Зависи колко спешни случаи имат.

4. След като ми намазаха корема с нещо за дезинфекция, сложиха ми катетър и упойка, 5 мин. след това са извадили бебето. Самото шиене после е около 40 мин., но всичко е индивидуално.

5. Събудиха ме на операционната маса, закараха ме в Реанимацията, веднага донесоха бебето, поканиха и мъжът ми и ни оставиха да му се радваме Grinning

Ако си с пълна, не дават да се пият никакви течности, на система си в абоката (слага се в началото и после не те бодат), поставиха ми и една инжекция Аналгин за обезболяване + торбата с пясъка.

6. На следващия ден ме раздвижиха, беше много лесно, а не очаквах  Rolling Eyes свалиха ми катетъра и ме настаниха в нормална стая.
Бебето би трябвало да ти го дават, когато поискаш. Освен, ако няма някакви здравословни проблеми Praynig

7. При пълната упойка - веднага като се събудиш.

8. Дават се профилактично антибиотици (през абоката) и ми взимаха кръв профилактично, за да следят показателите.

9. 5 пълни дни казаха, че се лежи при секцио (нормалното по 4 стояха), преди изписването се махат конците, ако са резорбиращи се - не се махат.

Ходех си нормално няколко часа след раздвижването, 3 дни след това не усещах никаква болка, само лек дискомфорт от конците, след 8-мия ден всичко изчезна Grinning

Леко раждане!  bouquet


 
Виж целия пост
# 14
Трябваше да кажеш в коя болница ще раждаш, за да ти пишат повече мами, които са раждали там. Ето и при мен как протече (в частна болница)
1. в 8ч. ми казаха да съм в болницата, влязох за операция чак в 13ч. Дотогава не ми правиха абсолютно нищо, стоях сама в една стая с един телевизор и щях да мръдна от нямане на какво да правя.
2. Предишния ден бях попълнила документите, никакви тестове за упойки не са ми правили, от предишната вечер си бях сложила свещичка (там така процедират) и съответно клизма не са ми правили, бях си се обръснала, така че и с това нямаше проблеми.
3. Операцията ми започна в 13:15ч. някъде, като преди това ме поканиха да отида до операционната, само вдигнах нощницата, не съм я събличала, сложиха ми катетър и после започнаха да ми вливат окситоцин. Доста неприятно, защото започваш да се тресеш цялата, а през това време анестезиолога се опитваше да ми сложи упойката. След 3 неуспешни опита, дойде негов колега да му помогне. Беше неприятно.
 Бебето го извадиха след 15 мин. После още 30-40 мин. шиене.
В реанимация изобщо не съм стояла. Бях с местна упойка, бебето ми го показаха след като го измиха и облякоха, докато ме шиеха.
Направо ме закараха в стаята, никакви системи не са ми вливали. Не ни даваха да пием сок в никакъв случай, защото подувал и образувал газове, което за след секцио е гадничко (те така или иначе са доста на 3 ден). Вода можеше, но не веднага. Същата вечер само кисело мляко за ядене. В 18ч. същия ден се изправих за първи път (сега като се замисля малко раничко е било, но ме накараха).
Когато започнаха да ме отпускат болкоуспокояващите ми биха инжекция за през нощта. Преживяват се болките, изобщо не боли толкова. Мен лично не са ме провелявали как се чувствам, само на визитации. Прегледите се състоят в опипване на корема, да проверят как контрахира матката.
Торба с пясък не са ми слагали.
На другата сутрин ми махнаха катетъра. Докато си в болницата задължително трябва да отидеш до тоалетно по голяма нужда, ако не успееш сама, ще ти дадат свещичка. Бебето ми го донесоха към19ч. и постоя при мен 2 часа. От другия ден сутринта ни ги даваха в 6ч. и ги взимаа вечер след 22ч.На 5-я ден трябваше да ме изпишат, а на 7-ия да отида да ми махнат конците. За съжаление при мен имаше много усложнения от операцията и стоях 15 дена.
Пожелавам ти всичко да е наред, и да се радваш на прекрасно бебче  bouquet
Каквото и да е, минава и се забравя.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия