прясно зеле от кога

  • 19 502
  • 17
Момичета  с опит,кажете ми от кога се дава прясно зеле на бебе.
Освен това леща и фасул.Не можах да намеря инфо по този въпрос.
Благодаря ви предварително.
Виж целия пост
# 1
Зелен фасул, започнах да давам след 10-ти месец някъде, но не самостоятелно, а като добавка на пюрето. А зрял фасул, леща и зеле след 1г.1м. , но много много рядко. Всъщност май и от трите неща съм давала не повече от два пъти.
Виж целия пост
# 2
Зрял фасул и зеле след годинката от кухнята.Леща,червена,без люспи,дадох на около 10 мес. някъде,обикновена пак след годинката от кухнята.Зелен фасул яде от ДК пак за първи път.
Виж целия пост
# 3
Сурово зеле още не съм давала. Сготвено прясно зеле яде за пръв път у баба си преди около две седмици, след което и аз му давах.
Виж целия пост
# 4
Прясно готвено зеле дадох на 1г3м-много и хареса.Боб и леща още не съм давала
Виж целия пост
# 5
от кога се дава прясно зеле на бебе.

 #Crazy #Crazy #Crazy
Уау  Rolling Eyes Не се дава. Никога не бебе  Stop Бебето ти е на 6 месеца и питаш за прясно зеле?  #Crazy ooooh!


Освен това леща и фасул.

Оранжевата (или турска леща) - след 8-ми месец.  Зрял фасул също може, но обелен  Peace


Виж целия пост
# 6

Зеле
- 10-12 м. (сготвено)
- в много схеми на захранване не се прави съществена разлика между видовете зеле (обикновено, карфиол, броколи и други; без брюкселско зеле)
- сходно като съдържание на фибри и смилаемост с другите видове зеле (но все пак има малко повече неразтворими фибри)
- сходен витаминен и минерален състав с другите видове зеле (доста витамин С и важни минерали, но не чак толкова разнообразен състав)
- слаб алерген
- нитратен зеленчук (нитратите се концентрират във външните листа и сърцевината)
- зелето не е по-тежка храна от лещата например
- кулинарна обработка за деца: за да не бъде газообразуващо, водата, в която зелето е вряло първите 15 мин., се отстранява, зелето се измива и се вари отново до готовност; трябва да е добре омекнало, но не преварено (това го прави трудносмилаемо)
Виж целия пост
# 7

Зелен фасул
- 6 м. (почти винаги се препоръчва сред първите зеленчуци)
- 7-8 м. или по-късно, по преценка (не е съвсем лек зеленчук)
- слаб алерген (основно предимство при захранването)
- мека консистенция и неутрален вкус (подходящи за захранване)
- доста фибри и регулиращ ефект (би могъл да натовари стомахчето)
- важни витамини и минерали (особено  калций), някои незаменими аминокиселини
- подходящи са крехките сортове зелен и жълт фасул
- в началото: като съставка в пюрето; като основна храна: след 8-12 м.

Зрял фасул (боб)
- 15-18 м.
- има и препоръки около 10-12 м.
- в доста схеми на захранване не се прави разлика между лещата и боба от гледна точка на възраст за въвеждане
- без люспите до 15-18 м.
- слаб алерген
- добра хранителна стойност, ценни протеини
- високоцелулозна храна (това е главният проблем, не самата обвивка на зърната)


Леща

Възраст - въпрос на педиатрична школа
- Единият вариант е около 10 м.
- Другият вариант е след 15 м., за опитване може около 12 м.

Вид леща
Лещата се предлага почистена от обвивката до 12-18 м.: след като е сварена (например претрита през решетка) или се ползва сорт без люспи (не само оранжевата, има и други).   
В началото проблемът е не толкова в обвивката на зърната - по-скоро следва да се отчита факта, че лещата е високопротеинова храна, богата на целулоза.

Колко често
Когато се въвежда като основна храна, лещата е алтернатива на месото в дневното меню т.е. не се предлагат заедно. Редува се с месото поради високото съдържание на протеини (въпреки че не са равностойни по хранителна ценност). Предлага се 1-2 пъти седмично до 3-годишна възраст.
Отлична храна за малки деца, стига да е в подходящото количество.

Алергии
Лещата е слаб хранителен алерген (с изключение на специфични случаи в конкретни държави, свързани точно със захранването). Участва в кръстосани алергии с фъстъците.

Сравнение с другите бобови
Лещата е по-тежка за храносмилането от граха, но има малко повече предимства като хранителен принос в детското меню. Съдържанието на фибри в лещата е горе-долу колкото в боба, но те са по-нежни.

Виж целия пост
# 8
Като стана дума за зелен фасул, има ли пюрета, в които се съдържа? Аз не съм го виждала, а пък според написаното от Косе Босе, може да го включа
Виж целия пост
# 9
В детската кухня дават - значи от 9-10 месеца.
Виж целия пост
# 10
Не давам и не бих дала, поне до годинка.
Виж целия пост
# 11
Благодаря ви за инфото.
Понеже не харесва готовите пюрета и му готвя в къщи,за това питах.За да знам какво мога да готвя.
Освен това ни откриха анемия и се чудя освен капките,като храна какво да му предложа.
Все още е само на зеленчукови пюрета,вчера  започнах да давам пилешко по малко.Късно се захранихме.
Много сте мили,благодаря.
Виж целия пост
# 12
Сега като се замисля,не съм му давала още зеле Rolling Eyes
Виж целия пост
# 13
Като стана дума за зелен фасул, има ли пюрета, в които се съдържа? Аз не съм го виждала, а пък според написаното от Косе Босе, може да го включа
Има го в едно от месните пюрета на Hipp - заешко с картофи и зелен фасул. Другаде не съм го срещала.
Виж целия пост
# 14
Освен това ни откриха анемия и се чудя освен капките,като храна какво да му предложа.

Няма анемия при децата, освен в крайни случаи  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия