До мамите в DE - как selbstständig...

  • 1 553
  • 8
 Hug Нуждая се от помощ. От никоя институция в Де не ми казват за да се работи като selbstständig трябва ли ми  Arbeitserlaubnis , вие какво знаете за това. Една приятелка от Лондон твърди, че България има спогодби с Англия както и Германия за тази така наречена самостоятелна заетост още от преди влизането ни в ЕС т.е , че Arbeitserlaubnis не ми е необходим. Тя работи така там и това я прави легална. Т.е намира си сама работа и предлага услуги да кажем гледане на болно дете.. Имате ли и представа дали статута на selbstständig дава и право на престой тук?

Благодаря ви за всеки отговор и всичко което знаете.Надявам се да се включат и мами с опит.
Виж целия пост
# 1
http://www.ruv.de/de/r_v_ratgeber/unternehmen/recht_finanzen/fre … _oder_gewerbe.jsp
Тук има грубо обяснено кое как и защо, дано ти е полезно.
Виж целия пост
# 2
pepelyashka  Hug

А има ли и някой с опит минал по този път?
Виж целия пост
# 3
Не знам, дали има форумска мама от германските с фирмен опит.  Rolling Eyes 
Виж целия пост
# 4
А те нищят новораждащите сега. Неща да ги натоварвам. Ако погледнат тук и има какво да кажат много добре, ако не...рисърча продължава. Много неща се изясниха , но и много са магляви..
Виж целия пост
# 5
За Gewerbe попаднах на следното http://www.gewerbe-anmelden.info/gewerbeanmeldung/anmeldung.html
Чети долу за необходимите документи, мисля че внася доста светлинка в тунела
Виж целия пост
# 6
Ах, това го намерих  и чета ли чета...

Но аз викам да си лягаме, че то станало тиквено време. Вярно е много бумащината в ДЕ и всеки сам трябва да търси инфо. Всъщност ти ми каза повече от която и да е институция тук с която говорих днес. Не знаели били....
Виж целия пост
# 7
Wenonah, след като имаш договор с работодател - трябва да си извадиш гевербе - там упоменаваш каква дейност и за колко време ще я извършваш и започваш да плащаш данъци, да подаваш всеки месец справка във финанцамта. Намираш си най-добре един щоербератер да ти води счетоводството и така. За гевербето мисля, че ми искаха фрайцугикайтбешайнигунг  и разрешението ми за работа, и договора. Във финанцамта си имат формуляр за попълване. Това е за НРВ, в другите провинции не знам как е  Peace

Успех  Peace
Виж целия пост
# 8
3ависи от професията дали сте имас гевербе или не. А3 работя от години като Freiberuflerin (като учителка) и не ми е необходимо Гевербе... Нестата не са толкова прости, но съм посъбрала вече опит.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия