Мога ли само със съдебното решение да подам молба за майчински?

  • 2 876
  • 17
Здравейте!
Имам нужда от съвет.
Живот и здраве на 02.10 ще излезе съдебното решение и ще си вземем Алекс у дома. Актът му за раждане обаче ще се забави с поне 2 седмици след 02.10.
Аз работя и въпросът ми е следният:
Мога ли само на база съдебното решение да подам молба за майчински (обясниха ми, че тъй като той е навършил 3 месеца имам право пак на 90% от заплатата, но не на база болничен, а молба до НОИ). И от кога ще се счита, че съм в майчински - от момента на издаване на съдебното решение или от момента на получаване на акта за раждане?

Благодаря на всички предваритлено!
Виж целия пост
# 1
В майчинство ще си от деня, когато ти дадат бебето от дома.При вземане на бебето ще ви дадат и документ кога е станало това, нещо като протокол./как звучи само/. През юли  колежка излезе така в майчинство за бебе на 4 м. Докато работех аз оформях документите и ги носех в НОИ София -там искат копие от съд. решение, копие от новия акт за раждане, протокола от дома и молба от жената. Копията да са заверени - вярно с ориг. Няма да може само с копие от съд. решение и не бързай толкова - все пак работодателя трябва първо да изчисли заплатите за м. октомври, след това да занесе декларации  1 и 6 в НАП и чак 2 дни след това се носят всички документи на служители в НОИ.
Честито бебе!
Виж целия пост
# 2
Аз имах да вземам майчински за 20 дни и към молбата, която е по образец приложих копие на свидетелството за раждане и служебната бележка от дома, че на еди коя си дата съм взела детето на име еди какво си. Съдебно решение ми искаха, но аз отказах да им го дам, защото там има прекалено много информация, засягаща биологичните роднини на детето, техни ЕГН-та, адреси, номера на личните им карти, неща, които касаят детето и влизат в тайната на осиновяването. Изплатиха ми парите без проблем.
Майчинството тече от датата на вземането на детето от дома. Така или иначе, молбата ти ще се внесе чак през ноември в НОИ и ще имаш вече свидетелството за раждане.
Виж целия пост
# 3
Трябва и удостоверението за раждане.  Aisha ти е обяснила точно. Аз, нали съм човека във фирмата, дето обработва тия документи и сама си носих формулярите. Но в НОИ не ми взеха копие от Решението, само погледнаха оригинала и си вписа в компютъра датата на влязло в сила решение. На нас от дома не ни дадоха "Протокол", нито бележка за изписване. А майчинството започва да тече от датата на влизане в сила на решението, което респективно е и датата на взимане на детето. При мен ми правеха въртели от друго естество и подадох документите чак след два месеца, но после ми изплатиха със стара дата всичко.  За да нямаш моите проблеми, обърни внимание на решението, накрая има един продълговат печат с текст "влязло в сила ....", на ръка служителят от съда трябва да напише датата на взимане на решението. Ние нали сме много грамотни юридически, в еуфорията въобще не обърнахме внимание на тая подробност, бързахме да си вземем детето. Та после имах избор - или да се поразходим до Пазарджик, или да моля там РДСП да ми вършат услуга. Добре че са готини мацките, та ми свършиха работа с препоръчана поща.
Виж целия пост
# 4
Съдебно решение ми искаха, но аз отказах да им го дам, защото там има прекалено много информация, засягаща биологичните роднини на детето, техни ЕГН-та, адреси, номера на личните им карти, неща, които касаят детето и влизат в тайната на осиновяването.

Не думай!? Shocked Някой друг има ли подобна информация в съдебното решение!? Аз не само че я нямам, но и отказаха да ми я прочетат (камо ли пък да я видя) в социалния доклад! newsm78 В моето съдебно решение пише само трите имена на БМ и дотогавашните имена на детето.
Виж целия пост
# 5
Съдебно решение ми искаха, но аз отказах да им го дам, защото там има прекалено много информация, засягаща биологичните роднини на детето, техни ЕГН-та, адреси, номера на личните им карти, неща, които касаят детето и влизат в тайната на осиновяването.

Не думай!? Shocked Някой друг има ли подобна информация в съдебното решение!? Аз не само че я нямам, но и отказаха да ми я прочетат (камо ли пък да я видя) в социалния доклад! newsm78 В моето съдебно решение пише само трите имена на БМ и дотогавашните имена на детето.
В нашето решение също има всичко - имена, ЕГН-та и адреси на БР.
Виж целия пост
# 6
Много благодаря на всички за отговорите!
Аз до 03.10 съм в платен годишен отпуск и се надявам ако ни дадът Алекс да мога да изляза в майчинство веднага.
Успокоихте ме много.
Сега остава само да чакам и да се надявам, че всичко ще е наред!
Виж целия пост
# 7
Ще си излезеш в майчинство без проблеми. Просто се  подготви психически, че парите за октомври  ще ти преведат най-рано края на ноември или до 15/12. И друго - ако до сега не си ползвала болничен след 01/2007 - си вземи писмо от банка за наличие на бан. сметка - валидно пред НОИ, представи го заедно с др. документи.
Виж целия пост
# 8
Майчинството ще ти бъде изплатено със задна дата, спокойно. За Милен подадох документи за майчинство три-четири месеца след осиновяването, за Митко си пуснах молбата за майчинство 4-5 месеца след това.
Виж целия пост
# 9
Работата е там, че аз разчитам на тези пари. Не мога да си позволя да ги забавят повече от 2 месеца. А и все пак трябва да имам основание да отсъствам от работа.

Егати системата дето я имаме. Как так ще ги превеждат със закъснение 2 месеца? УЖАС!
Май ще ги  #2gunfire тези чиновници.
Виж целия пост
# 10
А, не ги превеждат със закъснение. От момента на подаване и приемане на документите, до превеждането им, бяха около 10 дни. Просто трябва малко технологично време за обработка. Напоследък дори много стриктно превеждат сумите по болнични и майчинство. Дори софийския НОИ ми праща SMS, че на еди коя си дата е преведено обезщетение от 220 лв.  А на работодателя ще им покажеш решението на съда, за да знаят счетоводството как да те включат във ведомостите и Декларация 1 за месец Октомври. Само че, обезщетенията се изплащат до 10-то число на месеца, следващ периода за който се касаят.
Виж целия пост
# 11
Споко, Лили. Аз си подадох документите в НОИ последният работен ден преди Коледните и новогодишните празници. Въпреки това в началото на м.Януари ми преведоха парите за декември. Честно казано не очаквах такава експедетивност от тях, ама ме изненадаха приятно. "Протокол" от дома на нас не са ни давали, така че представих копие от съдебното решение и от удостоверението за раждане.
По повод на инфото в съдебното решение, Венецас, и в нашето имаше само трите имена на БМ и на Йоана. Другата информация, обаче си я получих като разгледах документите по делото и то месеци след като беше приключило. Там имаше декларацията за съгласие за осиновяване на Йоана, социален доклад за БМ (и в двете присъстваше пълния адрес на БМ) и подоробности около бременноста и раждането.
Виж целия пост
# 12
Със сигурност нямаме ЕГН-то и адреса на БМ в съдебното решение!
Виж целия пост
# 13
Съдебно решение ми искаха, но аз отказах да им го дам, защото там има прекалено много информация, засягаща биологичните роднини на детето, техни ЕГН-та, адреси, номера на личните им карти, неща, които касаят детето и влизат в тайната на осиновяването.

Не думай!? Shocked Някой друг има ли подобна информация в съдебното решение!? Аз не само че я нямам, но и отказаха да ми я прочетат (камо ли пък да я видя) в социалния доклад! newsm78 В моето съдебно решение пише само трите имена на БМ и дотогавашните имена на детето.
В нашето решение също има всичко - имена, ЕГН-та и адреси на БР.

Е живота наистина е по-богат от въображението  Shocked Shocked Shocked
Виж целия пост
# 14
Успокоих се вече.
Сега отивам да простирам последната порция детски дрешки. После ще гладя детски чаршавчета.
За първи път изпитвам удоволствие от гладенето (хм защо ли само като гладя нещата на Алекс изпитвам такова?  Wink )

Поздрави!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия