Ремонтни неволи

  • 3 617
  • 31
Здравейте.

На всички ни се налага да правим цялостни или само освежителни ремонти на нашите жилища. Предлагам в тази темичка да си споделяме за нещата, които са ни направили добро или лошо впечатление.

Ето, започвам първа:

Трябваше да подготвя един апартамент, състоящ се от хол+кухня и спалничка за отдаване под наем.

Съставих план за ремонта, който предвиждаше да се направи банята, да се изгради стена от гипскартон между кухненската част и хола, а хола да стане втора спалня. Всичко останало беше декоративна част - слагане на тапети, боядисване, обновяване на мебелите.

Реших основно да си пазарувам от Бриколаж, заради добрата изложбена площ и устройващото ме работно време.

1. Започнах с банята - беше само на циментова замазка и имаше сложена тоалетна и мивка. Като размер около 4кв.м.

Най-напред трябваше да се изберат хубави, но евтини плочки. Пообиколих из София, поогледах и видях, че в Бриколаж има такива каквито ми харесват и то на прилични цени. Отивам с парите да ги купувам, и се оказва, че това са само мостри, а всъщност няма наличности. Както и да е след дълго обикаляне намерих точно тези плочки, които си бях харесала, на малко по-ниска цена, на склад, и най-вече в магазин близо до нас. Цена на кв.м.14.96лв., фризовете бяха по 1лв.за брой.
Междувременно търсих майстори, които да ми ги сложат. Цената обаче, която ми съобщиха ми се стори доста висока - 35лв на кв.м., и отдално по 2 или 4лв. на фриз.
Това за фризовете доста ме озадачи, защото това все пак си е най-обикновена плочка, макар и с по-малък размер.
На въпроса ми как определят цената, ми отговориха, че било според цената на плочките. Ако плочките са по 60лв на кв.м., значи и те ще ми вземат по 60лв. на кв.м. Но в моя случай, тъй като плочките са по-евтини, щели да ми вземат по 35лв. на кв.м.
Мислих, мислих, най-накрая се обърнах към домашният майстор, и той с един негов приятел направиха плочките за 3 дена.

Така, стигнахме до бойлера. Обадих се на едни майстори, които правят водопровод и слагат бойлери. Намерих ги в интернет и ги избрах заради обявената цена от 50лв. за поставяне на бойлер.
Идват те и казват ще ти струва 80 лв слагането на бойлера. На изуменият ми въпрос защо се е променила цената, ми отговарят, че бойлерът е 80 литра, затова ще ми вземат 80 лв. И пак да трябвало да съм доволна, защото ако бойлерът беше 100литра щели да ми вземат 100лв.
Отделно ми искаха около 75 лв. затова, че щелида сложат едно разклонение на водопровод и две допълнителни меки връзки.
Ами, какво да ви кажа, мислих, мислих и пак се обърнах към домашния майстор. Купих материали за около 10лв. и взех една машинка за лепене на полимерни тръби под наем за 5лв.
Виж целия пост
# 1
2. Така, продължавам със стената от гипскартон. Там домашният майстор сам пожела да се прояви.
Купихме плоскостите от Бриколаж /абе обичам си го тоя магазин, макар че няма за какво/.
Естествено, освен самите плоскости /по 11лв. за брой/ и профилите /по 4-5лв. за бр./, нямаше нищо друго подходящо за гипскартон.
На другия ден отидох в складовете на "Сливница", където си взех всички необходими довършителни работи за гипскартона, както и някои важни указания за работата с него.

Направихме я и наистина се получи доста добре. С гипскартона се работи лесно, чисто и бързо.

3. Моята задача беше боядисването и слагането на тапети. Тапетите ги купих от Бриколаж, макар че в "Домко" имаше по-голям избор. Предварително знаех какво искам, имаше го в наличност, а и магазинът е по-близо до нас. Взех скъпи тапети - по 22лв.бройката.

Понеже съм модерна жена и обичам модерните неща, за стаята, която щях да боядисвам, реших да си купя суперскъпата и супербялата боя на "Леко" - 90лв за 15литра, в едни черни кутии, за да се забелязва отдалече. Гледам стената - чиста, суха, здрав гипсова шпакловка. Боядисвам си аз и се радвам на ефекта - хубава бяла стена, не се налага да се повтаря отново, красота.
Докато не дойде следващият ден - цялата боя се беше напукала и започна да се лющи. Оказа се, че боята съвсем не е готова за употреба, както пише на кутията. След това я използвахме разредена почти 1:2 и стана, но не бих ви посъветвала да купувате точно този латекс на "Леко". Изглежда е доста капризен за употреба.
По-евтините са доста по-добри и сигурни за крайният ефект.

Та се наложи до свалям боята от цялата стена /бързо и лесно става като се намаже с лепило за тапети и се изчака малко/, да се прешпаклова стената и да се боядисва наново.

За тапетите нямам особени забележки.
Виж целия пост
# 2
Само не разбрах -какво визираш като "домашен майстор"? Мъжът ти, приятел или друго... Питам, щото имам пищяща нужда от някой мултифункционален майстор.
Виж целия пост
# 3
Само не разбрах -какво визираш като "домашен майстор"? Мъжът ти, приятел или друго... Питам, щото имам пищяща нужда от някой мултифункционален майстор.

Мъжът, неговите приятели и аз. Ето ти една бригада, тип "Направи си сам"


3. Така, стигнах до електроуредите. Реших да ги купя от "Технополис", поредната глупост от моя страна, след пазаруването ми от "Бриколаж". Избрах ги, за моя най голяма изненада едно момче много бързо ме обслужи, на касата още по-бързо ги платих, уговорих се за безплатния трансспорт и си тръгнах с мисълта за добре свършената работа.

За съжаление са ги доставили в мое отсъствие. И без готварската печка, защото я нямало в склада. Обадих се да питам кога ще си получа готварската печка, размотаваха ме с обещания 2 дена и накрая любезно ми обясниха, че няма този модел в склада и ще трябва да чакам доставка, само че не знаят колко време. Попитах дали ще ми върнат парите, за да си купя друга, но ми се отговори, че много трудно ще стане. Трябвало да ходя няколко пъти там на място, а и не било сигурно.
Ами това е "Технополис" и великата ми глупост да пазарувам от там.
Виж целия пост
# 4
И последно - мебелите.

Исках да избягам от ПДЧ, защото направо съм го намразила този материал.
Обиколих няколко магазина за чамови мебели, най-накрая се спрях на един и си поръчах мебелите.
Признавам, обслужиха ме бързо и любезно.
Само че като свалиха мебелите от камиона, се оказа, че шкафовете и гардеробите за с чамови вратички, но всичко останало е ПДЧ, отлична имитация на чам и с разлепващи се кантове по краищата.

Обадих се веднага в магазина, но жената, която така любезно ми ги пробута, ми заяви най-категорично, че ме е уведомила, че се изработват от ПДЧ и затова не може да ми върне парите и да си вземе обратно стоката. Нагла лъжа, на която обаче няма с какво да противодействам.

Донякъде и аз съм си виновна, но не съм допускала, че когато плащам "чамови мебели", ще получа ПДЧ гардероби. Едно време мебелите от дърво, си бяха мебели от дърво, а не някакви евтини имитации.
Виж целия пост
# 5
Да ви кажа, че в Бриколаж и Практикер ел. материалите като кабели, шлаухи, кутии са с доста надути цени и се оказа, че кварталната ни железария е по-добре заредена, с по-добри цени и по-добро обслужване.

А това с мебелите  Shocked
Виж целия пост
# 6
luda, аз преди седмица - две мислех да пусна подобна тема със заглавие Майсторе, масторе..., но се отказах, защото и аз заради безочието на майсторите ползвам почти изсключително домашния Joy
Тази машинка за тръбите не я знаех, моят "майстор" си ги лепеше на ръка, вече ще имам в предвид! За неосведомените като мен да кажа, че може да се наеме пробивна или къртеща машина, като е най-добре да се вземе най-мощната, защото върши работата по-бързо и съответно изморява по-малко и  заплащаш по-малко време на ползване. (Разбихме врата в панелката)
Аз да се оплача от безочието на фирмите, поставящи климатици. Взимат ми пари за транспорт, отделно - по 5лв на етаж (на пети сме без асансьор) - 25лв за 5 минути! И аз искам такъв надник! #Cussing out Отделно, че поставянето е процент от цената на климатика - невероятна глупост, ощетяваща клиента, след като поставянето е по един и същи начин. 50лв за демонтаж на стар климатик - работа за половин час! Взех си евтин климатик и в крайна сметка  поставянето с цялото обирджийство ми струваше половината от цената на климатика Sad
Виж целия пост
# 7
Да ви кажа, че в Бриколаж и Практикер ел. материалите като кабели, шлаухи, кутии са с доста надути цени и се оказа, че кварталната ни железария е по-добре заредена, с по-добри цени и по-добро обслужване.

А това с мебелите  Shocked

И аз искам да си похваля кварталната железария - уж малко магазинче, пък в крайна сметка в него намерихме всичко, което ни беше нужно. От водопровода до винтчетата. Дори и инструментите под наем.

И за да довърша картинката:
В кухнята бях решила да има само кухненски плот и гръб на стената. Съответно отивам в Бриколаж, за да си избера и да ми ги нарежат по размер. Оказва се обаче, че машината не им работи от няколко дена и съответно още никой не е дошъл да я ремонтира. Което всъщност е без значение защото единствените плотове, които имаха в наличност бяха много грозни и не ми се вързваха с нищо в кухнята.

Решавам да посетя "Практикер", там има такива плотове. Отивам на щанда за рязане на дърво и там едно момче почва да мрънка, че вече било късно и нямало да работи повече. Поглеждам си часовника и заявявам, че има още 2 часа до края на работното време, а той ми отговаря, че бил сам и затова приключвал по-рано.  Shocked
В края на краищата великодушно ми заявява, че от "него да мине", щял да ми нареже плотовете.
Трудно е кажа, че си избрах плот, защото имаше един единствен вид, от който да има достатъчно количество, както и подходящ гръб към него.

Натоварих ги на количката, заедно с един килим и още дребни работи и отивам до касата. Там търпеливо си изчаквам реда, още по търпеливо изчаквам касиерката да обясни на клиенти пред мен как да си използват ваучера. В момента, в който очаквам касиерката да започне да маркира стоките в препълнената ми количка, тя става и казва че вече ще приключва и трябва да се наредя на друга каса. Много учтиво й обяснявам, че съм чакала достатъчно време, и е редно да ме обслужи и след това да си приключи касата.
След известен диалог, в който се оказва, че тя така или иначе няма намерение да ме обслужи, повярвайте ми направо побеснях, развиках се, казах им "Е**** си майката " и зарязах всичките покупки, включително и нарязаните плотове.

Като цяло не робувам на мнението, че клиентът е цар, и винаги съм изключително учтива и съобразителна из магазините. Всичко обаче си има граници и нямам намерение да стигам до положението да се моля някой да ме обслужи.

Виж целия пост
# 8
- по 5лв на етаж (на пети сме без асансьор) - 25лв за 5 минути!

хамалогия от най-общ характер и така се таксува, да.

Демонтажа на климатик е проста работа, но не е за всеки (не е за неграмотни в тази област хора). Защото ако в един миг решиш да си сложиш този свален грамотно климатик в друго помещение, ще ти струва само цената на монтажа, но не и напълването/допълването му с фреон, понеже все пак си дала 50лв. за свалянето му. примерно си говоря...

Въобще, радват ме постиженията на накои лаици по дадени дейности. Това, че на 1-в поглед нещата са се получили не означава нищо. И когато повикате специалист, за да се намеси решително и смело на място и той ви таксува двойно, да не се чудите...  Twisted Evil

Иначе luda, можеш да си сложиш гсм-а за връзка с теб ( с най-добри чувства)  Laughing Hug  bouquet , макар аз да имам под ръка много майстори (и домашни и специалисти).  Grinning
Виж целия пост
# 9
Хм, май само аз се жалвам тука. Може би беше по-добре да пиша в ДиС.

Ако няма от какво да се оплачете, поне се похвалете, как вървят ремонтите при вас.

ljuboznatelna,
едно време купувах гардероб от "Айко". Те имат фиксирани цени за транспорт и на етаж /повече от 5лв./. Но затова пък монтажа беше определен като процент от стойността на гердороба. Още оттогава се чудя защо един гардероб от 2000 лева се сглобява по-трудно и струва по-скъпо от същия гардероб, който струва обаче 500лв.

От друга страна, за чамовите гардеробчета, които после се оказаха от ПДЧ, платих транспорт 20лв., въпреки че магазинът е на няколко преки. И допълнително ми казаха, че ако искам  да ми ги качат до вторият етаж, ще трябва да платя на двама човека по 30лв. /толкова им била надницата/

Това вече ми се стори супернахално, теглих им и на тях една и мъжа ми качи въпросните гардеробчета с помощта на един приятел.
Все пак ми се струва, че за 1500-те лева които оставих в малкото им магазинче заслужавам някакъв бонус.
Виж целия пост
# 10
Но затова пък монтажа беше определен като процент от стойността на гердороба. Още оттогава се чудя защо един гардероб от 2000 лева се сглобява по-трудно и струва по-скъпо от същия гардероб, който струва обаче 500лв.

това ми е и на мен чуденката, казано честно...
Хайде, за лепенето на плочки цена за труд = цена за кв. м. е отдвана известен факт.
Но това за монтажа на климатика... Дето бил % от ст-та му ме изуми.  Shocked
Значи на евтиния ще сложим 2 крепежа, а на скъпия - 5, тъй ли?!  Rolling Eyes
Няма значение дали той е скъп или не, ако убие някого (да не дава Господ), поради спестени или евтини крепежи. Затова и такса монтаж на климатична техника не трябва да е според едно-второ-трето а, точно определена за дадения стандарт.
За гардероба мисля, че важи същото.
Виж целия пост
# 11
Хайде, за лепенето на плочки цена за труд = цена за кв. м. е отдвана известен факт.

То е факт откакто съм чула за фаянс, но също не намирам логика. Или както беше писал един съфорумец - поискали му по-висока цена, защото плочките били по-големи (30/60 ако не ме лъже паметта). Че те се редят още по-бързо! Или са решили, че ако си достатъчно състоятелен да си купиш скъпи плочки, трябва да ти одерат кожата за поставянето.

За цените на материалите - обикаляне се иска. В единия магазин купувам маркуч, който ако го купя от друг на 500м, ще ми излезе с 60лв по-скъп. (вярно, дължината не е малка, но не и толкова голяма) Интересно, че има и други фрапиращи разлики, но в полза на другия магазин, което ни кара да препускаме между двата, докато накупим всичко необходимо.

Историята с маркуча не свършва дотук. Сещаме се, че сме забравили за дворната чешма, мъжа ми пали колата и отива за още 25м. Връща се и се оказва, че нечии сметки са били криви. Мерим - 5м по-малко. Отива той да го връща, продавачката го мери и потвърждава. Обаче, казала, тука личи че е рязано. Ами да, казва мъжът ми, от вас преди 10 мин. Joy
Виж целия пост
# 12
Хайде, за лепенето на плочки цена за труд = цена за кв. м. е отдвана известен факт.
То е факт откакто съм чула за фаянс, но също не намирам логика. Или както беше писал един съфорумец - поискали му по-висока цена, защото плочките били по-големи (30/60 ако не ме лъже паметта). Че те се редят още по-бързо! Или са решили, че ако си достатъчно състоятелен да си купиш скъпи плочки, трябва да ти одерат кожата за поставянето.

ми не знам защо така се получва...
Но имам познат плочкаджия и ще го попитам.
Всъщност, скъпите плочки сигурно се лепят с много голяма осторожност и повишена концентрация и явно затова цената за труд е висока... Де да знам... това ми хрумна сега  Thinking
Виж целия пост
# 13
 luda, нямаш представа как се издигна в очите ми...

п.п. ше дам тази тема на жена ми да види кво правят хорските булки...
Виж целия пост
# 14
Цената за лепене на плочки изобщо НЕ Е равна на цената на плочките. Под 20 лв.кв.м не взимат майсторите за лепене на плочки. Аз си купих плочки на промоция (не съм капризна) по 13 лв.кв.м. Майсторът ми поиска по 21 лв.кв.м за реденето и то защото съм била с протекции на негов познат. Обаче........... следват едни допълнителни пари от които свят да ти се завие. Не ми се влиза в подробности, но ако някой се интересува, може да прочете малко по-назад темата "Лепене гранитогрес - цени"
Успехи в неравната борба с майсторите! Техните надници са ненадминати от простосмъртните хора.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия