Какво да носят кръстниците на кръщението?

  • 8 729
  • 18
Това ми е въпроса - Какво да носят кръстниците на кръщението? Правихме кръщене преди 4 год. на Алекс, но не помня какво носиха тогава кръстниците. Знам само, че купуват хавлийка и комплект бели дрешки, а друго какво трябва да вземат?
Виж целия пост
# 1
ние се разбрахме с нашите кръстници да не вземат дрешки и хавлийка, тя кръстницата не беше и чувала за това. те подариха на малката златно кръшче, което попът освети по време на кръщенето и подарък играчка на малката. аз й взех дрешки, хавлия, бял плат и всичко необходимо за кръщенето.
тази година и ние ставахме кръстници- и аз взех подарък за бебето и златно кръсче.
Виж целия пост
# 2
Тази тема  може да ти е от полза: Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=329329.0
На дъщеря ми кръстничките донесоха и кръстче с гравираното й име и годината на кръщаване. И кръщелните си носиха. Другите неща си ги изисква самата църква, в която ще се извърши ритуала.  Peace
Виж целия пост
# 3
Ние ще кръщаваме Алекс тази събота 04.10. и имам следната информация по този въпрос: Кръстниците носят хавлия, дрешки за кръщелничето /в днешно време не се спазва особено правилото за бели дрехи, аз и не държа/ и кръстче. Според нашите кръстници, а и според други хора, кръстниците плащат и самия ритуал, но ние това няма да го спазваме. Аз бях платила всичко още преди те да разберат кога ще стават кръстници и сега не мисля да си взема парите, въпреки че те предложиха.
Виж целия пост
# 4
Кръстниците носели и бутилка олио   newsm78
Идея нямам защо, но така ми казаха. По-добре да попитате в църквата, в която ще се прави кръщенето.
Виж целия пост
# 5
Кръстниците носели и бутилка олио   newsm78
Идея нямам защо, но така ми казаха. По-добре да попитате в църквата, в която ще се прави кръщенето.

Това си го искат от църквата,но не е казано че трябва да е от кръсниците.При кръщенето на дъщеря ми се разбрахме с кръсниците,че ние ще си купим хавлийка,дрешки и всичко останало,а те подариха на детето играчка и кръстче,и донесоха торта.
Виж целия пост
# 6
Кръстницата донесе дрешки на Ани, хавлия и погачата, както и платиха кръщавката те така си искаха. А от нас бяхме купили 2 дар чета за попа и едно за кумата.Така ни бяха казали в черквата в която я кръщавахме. И 3-4 дни преди това бяхме отнесли акта за раждане на детето и кръщелното на кумата.
Виж целия пост
# 7
Нашите донесоха дрешки,които се обличат след ''банята''.И обувки.Бяха купили и надуваем басейн,защото аз им казах,че не искам злато за малкия.
Виж целия пост
# 8
Кръстила съм няколко дечица. Купувам и нося следните неща:

За свещенника:
1. кърпа за избърсване на ръцете
2. сапун
3. бутилка вино
4. кутия шоколадови бонбони
5. някъде искат шишенце с олио, а някъде не. Трябва да попитате в църквата.

За църквата:
1. кръщелното на кръстника

За кръщелника:
1. бельо - потник и гащета, боди ако е малко бебето... според случая
2. дрешки - блузка, панталон/поличка, чорапки. Трябва да се сменят изцяло дрешките на детето.
3. обувчици
4. връхна дрешка - според сезона.
5. шапка - пак според сезона
6. голяма хавлиена кърпа за избърсване на детето
7. кръстче и верижка - аз взимам златни, но може и сребърни

Други подаръци за детето не купувам, защото кръстчето всъщност е подаръка от кръстника. Вие ако си прецените може да вземете някаква играчка примерно.
Виж целия пост
# 9
нашите кръстници подариха златно кръстче на сина ни + донесоха пита и вино, а ние си донесохме останалото - сапун, хавлия, дрешки, олио, бонбони /ако си спомням всичко/  Peace
Виж целия пост
# 10
Личи си кой е кръщавал  Peace
Дрина  Hug Hug Hug

На Петров ден, кръстих 11 си кръщелница Кристина Калина bowuu
Освен всичко казано от Дрина,
намерих един щанд в Скай сити за свещи.
Специално питах свещеника
може ли да взема не църковна свещ, за спомен!
Разреши ми, а свещта си е направо произведение на изкуството!!!
Поръчах също и сребърна лъжичка - и до днес я хранят с нея!

Иренка,
кръщенето е свещен ритуал!
Най-важното са бельо, обути крачета и кърпа със сапун.
Другото е по желание и до възможности  Peace

п.с.
Винаги се чувствам особено, когато ме поканят за кръстница  Blush
Мъжа ми даже ме подиграва - "да махнем обявата от интернет"  hahaha hahaha hahaha
Виж целия пост
# 11
Както се разберете. Аз купих всичко за кръщенето на дъщеря ми, а кръстницата подари играчка.
Виж целия пост
# 12
В няколко поста се споменават като задължителни кърпа за свещеника и сапун, а в църквата, където сме запазили час за кръщаване не са ни казали да носим такива неща.
Задължителни ли са наистина и трябва ли да носим?
Виж целия пост
# 13
За да не пускам нова тема, а и понеже тук се включиха хора, които вече са минали по този път, се сетих да попитам още нещо - какво се подарява на кръстника на детето?
Той има доста задължения във връзка със събитието и повечето са строго регламентирани, но не знам какво трябва ние на него да подарим по случая?
Виж целия пост
# 14
В няколко поста се споменават като задължителни кърпа за свещеника и сапун, а в църквата, където сме запазили час за кръщаване не са ни казали да носим такива неща.
Задължителни ли са наистина и трябва ли да носим?
Аз ставах кръстница преди месец.По принциип във всяка църква изискванията се различават-имам познати които са кръщавали в различни църкви и винаги е било различно.
По повод сапуна и хавлията-ДА носят се-след като кръстихме малкия , свещеника и аз(кръстницата)   трябваше да си измием ръцете със сапуна и да се избършем в хавлията за да се пречистим. Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия