Мононуклеоза - тълкуване на резултати!

  • 7 529
  • 2
Здравейте на всички. Предварително се извинявам, ако темата вече е обсъждана - може просто да ми подадете линк, тъй като аз така и не открих това, което ми трябва...

Та:
В съседния офис има мононуклеоза. Бременна съм и реших за всеки случай да си пусна изследвания. Резултатите са:
IGG - 750 при референтни стойности <20 отр.; > 20 полож.
IGM - <10 при референтни стойности <20 отр.; 20 - 40 гранична стойност, > 40 полож.

Ясно, че IGG ми е положително, а IGM отрицателно... НО - това какво всъщност означава? От обяснение по телефона аз разбрах, че някога преди време съм боледувала от мононуклеоза и имам изградени антитела и през бременността няма да се заразя. От ровене в нета обаче останах с впечатление, че може и в момента болестта да отшумява...

Лекарите ми са се пръснали като пилета - кой отпуска, кой не е специалист и ще ми отговори до няколко дни... и съм в напрежение!!!

Моля ви ако можете помогнете!
Виж целия пост
# 1
Сиската_, кога е открита Инфекциозната Мононуклеоза в съседния ви офис, т.е. за да ви е повишен от сега стария имуноглобулин EBV IgG a IgM да е отрицателен, трябва да е минало над 30 дни. Само антигени ли сте изследвали, коя лаборатория. трябва да си направите ПКК(пълна кръвна картина - хемоглобин...)+ДКК(диференциална кръвна картина - левкоцити, лимфоцити, моноцити, гранулоцити..)+морф.еритр.+ретикулоцити(младите костномозъчни клетки сочат за способността за костномозъчната регенерация-анемия).
 Ако съмнението за инфекция продължи след разглеждане на ДКК-то(повишени или гранични лимфоцити, моноцити, гранулоцити..), то трябва да се продължат изследвания минимум биохимия: чернодробни ензими, урея, креатинин, желязо и жск, билирубин, фибриноген, алкална фосфатаза, имунология и микробиология за вторини инфекции.

Може отговора ви да е - предположение за инфекция под 30 дни - няма основание за прясна инфекция но може да има повишено ДКК от друг източник(бактерии по гърло, урина, гинекология...).

Бихте могли да повторите в друга лаборатория за по сигурно антигените, също цитомегаловирус CMV IgG. И двете инфекции са херпесни вируси, минават от безсимптомно-> като грип-> или ангина или тежко. Добра практика е всеки преди бременност да си премери тези имуноглобулини, за да не се притеснява в случай на съмнение, защото според данни от кръводарители се смята че 90% от европейското население е преболедувало от EBV, а 40% от CMV

Не се шашкайте, според мен ви е отпреди, някой грип не сте и разбрали
Успех, пишете ми какво става
аз не съм бременна, миналата година я минах мононуклеозата ноември, имам субфебрилитет(темп 37-37.4) но не съм сигурна от нея ли е или от преди, на мен ми се съсипа организма от нея и вторичните инфекции и артритно развитие и мравучкане и високи имуноглобулини, така и не открих освен анти стрептолизиновият  титър другите антитела
Виж целия пост
# 2
Много благодаря за отговора. Определено ме успокои. ИМ не се знае от кога е защото момчето вече беше лежало в болница (инфекциозна) няколко седмици, но с твърдението, че никой не може да разбере какво му е... Както и да - щастлива съм че не съм имала дори разговори с него... За сега трима лекари около мен са мнение, че с тези показатели отдавна съм го изкарала и сега съм ОК и няма опасност за бебка и няма да я вадят по-рано (имаше и такъв вариант).

Още веднъж благодаря!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия