как да постъпя с връщането си на работа?

  • 1 780
  • 44
здравейте на всички. моля за съвет всички майки на които им се налага да  избират - работата или детето? чувствам се много объркана и за първи път в живота си не мога да взема толкова важно решение. имам дъщеря на 1г. и 8 мес. и скоро ми изтича отпуската за отглеждане на дете до 2 год. точно посред зима. Дъщеря ми много обича да си играе с деца и виждам че й липсват и през главата ми минава идеята да я запиша на частна детска ясла и докато тя се приспособява, аз да съм на разположение 1-2 месеца ако се разболее и т.н., но едновременно с това в ушите ми звучи гласа на нашата педиатърка - "малка е още, нека стане поне на 3г. , много ще боледува, имунната система не й е укрепнала" и аз незнам какво да правя. Вкъщи имам чуството /разбира се като е лошо времето/, че циклим на едно място - всички играчки са й омръзнали, не мога постоянно да измислям всеки ден нови неща за й е интересно.... И така от друга страна да не изляза лоша майка, която не иска да си гледа детето и бърза да се върне на работа, но пък и финансовата страна е важна. И така какво ще ме посъветвате - какво да правя да се върна ли на работа или да си гледам детето поне докато отмине зимата?
Виж целия пост
# 1
Здравей! Моето момче е на възрастта на твоето момиченце. Аз ще започна работа, след изтичане на отпуска до 2г. Така съм се настроила и смятам, че е правилно за нас. Мое мнение е, че се притесняваш повече от необходимото. Много родители дават децата си много по- малки на ясла, по една или друга причина. Да, боледуват, но при много от децата това се израства и се адаптират към средата. При други е по- трудно, но не и невъзможно. В никой случай няма да си лоша майка, ти правиш най- доброто за детето си. Замисли се, че оставането ти у дома с нея за по- дълъг период може да стане трудно, "досадно" и т.н., щом вече усещаш, че сте зациклили. Освен това според мен, по- малките деца, се адаптират по- лесно. Моето момче ще тръгва до няколко месеца и аз ще оставя период, в който да съм на линия...и така. Та и на нас предстои, но аз съм се настроила, че това е пътя...за нас. Всеки си взема решението. Успех на вас и не се тровожи, всичко ще бъде наред!
Виж целия пост
# 2
Съвет няма да ти дам, а ще ти кажа аз какво направих.
Не ми се връщаше на работа изобщо и се ослушвах, но детето се чувстваше зле у дома, както казваш играчките и обстановката омръзват...
Нямахме и деца съседи наоколо.
Поинтересувах се и решихме с мъжа ми да я пуснем на ясла. В нашия случай се наложи след това и аз да тръгна на работа!
Нямах вече дете , с което да стоя у дома!
Няма да те лъжа, че беше леснно, но след адаптивния период/около седмица до месец - зависи от детето/, дъщеря ми бягаше да стигне първа в групата!
Що се отнася до боледуването- и на две и на три пак ще се разболява....не можеш да го избегнеш!
Виж целия пост
# 3
Малката ми дъщеря е на 1 год. и 3 месеца и вече от седмица ходи на ясла. Същото ми казваше и нашата педиатърка още, когато кака и щеше да тръгва на ясла. Няма да те лъжа, че няма болести и то доста, но детето ми порастна там, научи толкова неща, придоби много навици. Не мисля, че трябва да се чувстваш виновна, не си лоша майка. Наистина финансовата страна е важна. Със сигурност на детето ще му е по-добре да има работеща и щастлива майка отколкото да седите вкъщи и да си изнервена и подтисната. Дъщеря ти също има нужда да общува с връстници. Зимата трудно ще и осигуриш това. Има много ЗА и ПРОТИВ, но ти си тази, която трябва да претегли нещата и да решиш кое е най-доброто за вас.
Виж целия пост
# 4
Има педиатърки, които биха препоръчали едва ли не до предучилищна да си стои вкъщи детето, та добре да му укрепне имунната система... Според мен имунитет се добива именно при сблъсък с това, срещу което трябва да се бори оргамизма. Децата боледуват по - често в началото след като ги пратим на ясла или градина, независимо дали ще са на 2 или 3 години. Моите са на ясла от около 2 годишни и след началния период нямаме проблеми.
Виж целия пост
# 5
Привет.
Тук няма някакъв правилен отговор. Всеки може да сподели своя опит. И аз си мислех, че съм лоша майка, когато ми се наложи да започна работа преди да ми изтекат 9 месеца Simple Smile При мен нещата се развиха много скорострелно и когато малкия беше на 7-8 месеца започнах работа на половин ден - взех му бавачка и на следващия месец започнах по цял ден. Детето се чуства страхотно с жената, защото тя го занимава, играе си с него и му отделя 100% от времето си, не ми се иска да го давам никъде точно заради боледуването, може би напролет ще помисля за ясла или някаква забавачка. Та така...сигурна съм, че каквото и решение да вземеш детенце ще свикне и ще се чуства добре, но помисли и за себе си.  Hug
Виж целия пост
# 6
Всеки преценя сам за себе си. В мненията по-горе има голяма доза истина. Съгласна съм с това, че когато детето е по-малко, свиква по-лесно. Изнервената обстановката с омръзналите играчки ми е до болка позната Confused Съветът на педиатъра също  Confused
В крайна сметка аз за себе си реших, че е детето ще се чувства по-добре сред връстниците си. Пуснах Вики на ясла на година и шест месеца. С голямо желание ходи, много неща научи  Peace

Можеш да пробваш да я пуснеш, а ти да изчакаш, за да видиш дали ще се адаптира, дали ще боледува и така  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 7
Защо се притесняваш?  Как да си изгради имунната система като го предпазваш детето толкова много. 
Аз и в друга тема писах, че при нас майчинството е само 4 месеца.  Аз съм взела само 2 месеца допълнителна отпуска, за да дам бебо на ясла като е на 5 месеца.  А и избор нямам.  Но всички приятелки които имат деца тук ги дават на около 5-6 месеца на ясла.  Проблеми няма. 
Детенцето ти не е вече толкова малко.  И нали другите дечица са на същата възраст. 

Сега има нужда от общуване.  А и ще се учи да нови неща.  Успех с решението.
Виж целия пост
# 8
и аз вече реших напролет да се връщам на работа и смятам да се разтърся за частна занималня, тъй като приема за ясла е юни, а аз вече ще съм почнала работа. та идеята ми известно време да е на занималня и после ще видим какво ще стане. мисля че детето ще се чувства добре сред децата.
Виж целия пост
# 9
Има педиатърки, които биха препоръчали едва ли не до предучилищна да си стои вкъщи детето, та добре да му укрепне имунната система... Според мен имунитет се добива именно при сблъсък с това, срещу което трябва да се бори оргамизма. Децата боледуват по - често в началото след като ги пратим на ясла или градина, независимо дали ще са на 2 или 3 години. Моите са на ясла от около 2 годишни и след началния период нямаме проблеми.
Peace
така е.
моята дъщеря тръгна на 1г. и 6мес., няколко месеца боледува доста, но като се адаптира към ясленските вируси и бактерии и оттогава е о.к.
особено, ако имаш възможност за частна ясла или държавна с по-малко деца е супер вариант
Виж целия пост
# 10
Кат няма друга алтернатива остава детската ясла,но ако може с по-малко деца.
Виж целия пост
# 11
Всеки сам си преценява кога да пусне детето си на ясла и следователно сам си носи отговорността и последствията от решението си. Другия понеделник ако дъщеря ми е здрава ( baby_neutral) тръгва на ясла.
здравейте на всички. моля за съвет всички майки на които им се налага да  избират - работата или детето?

Що за дилема имаш ти? Ако за теб нещата стоят по този начин, това означава, че не са ти проблем болестите, а факта че не можеш да съчетаеш работа и дете. Ако е така по-добре стани домакиня - гледай си детето и толкова.
Виж целия пост
# 12
И синът ми е на същата възраст като твоето дете, но ще се въздържа от даването на ясли. Да, зимата ще е малко трудно, но няма да разчитаме само на играчките вкъщи, а на повечко интелектуални за възрастта му занимания от моя страна. Освен това зимата като са в яслите, въобще не ги извеждат навън децата през деня, а аз съм привърженик на разходките колкото и да е студено, стига да не вали! Това е моето решение. Ако видимо не се справяме, тогава бих се замислила над другия вариант.
Що се касае за избора работата или детето, да е жив и здрав мъжът ми, второто разбира се!
Виж целия пост
# 13
и аз си мислех същото,но все пак пуснах дъщеря си на ясла като беше на 1 год. и 10 месеца ,естествено имаше период на адаптация и 2 дена ходене на ясла и 10 дена болнични .Но пък се научи на много неща които няма как да и създадеш в домашна среда ,а и там е сред връстници .Така че ти май си пред дилемата дали да си стоиш в къщи или да се върнеш на работа,но да знаеш че каквото и да решиш ще е правилно за теб и за детето ти защото ти си го избрала.,защото все още можеш да решаваш вместо него.
Виж целия пост
# 14
От позицията на опита бих те посъветвала да останеш още една година да си гледаш детето. В яслата, честно казано, децата не ги занимават с кой знае какво, за да й е интересно и разнообразно. Но затова пък ще преболедува от какво ли не. Ако не сте толкова зле финансово и няма да си изгубиш работата, остани си вкъщи.
Но ако не сте добре финансово и имате голяма нужда от пари и ти можеш да ги осигуриш, то тогава по-добре да тръгнеш на работа. Тя и на 3-години, когато тръгне на градина, пак ще боледува, но все пак е съвсем различно. Синът ми скоро ще направи 3 години, ходи на градина, но всяка сутрин реве, въпреки че ходеше на ясла - беше на 1,11 год., когато тръгна. Ако детето ти ще се чувства добре там и мислиш, че лесно ще понесе раздялата с теб, можеш да го оставиш. Дано не боледувате често.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия