Връщат вечерния час за учениците!

  • 6 546
  • 181
Даниел Вълчев мисли драконовски мерки за затягане на дисциплината

Край на ученическите купони и нощните скитания с весели компании. Деца и тийнейджъри трябва да са си вкъщи до 22 ч. Това предвижда проектът на новия закон за училищното образование, над който в момента работят експерти от просветното министерство.
Документът, писан от хората на Даниел Вълчев, предвижда драконовски мерки за дисциплината в училище. Днешните хлапета ще влизат в клас по правилата на техните майки и татковци - с униформи в елитните гимназии, без натрапчиви бижута и грим и ще получават оценка за поведението си.
Девойките вече няма да могат да демонстрират дълбоки деколтета и къси поли. Ако учениците не изглеждат прилично и подобаващо в училище, ще бъдат отстранявани от занятия, категоричен е новият закон. Младежите ще могат да се върнат в час само ако спазват по-строг дрескод.
Под "прилично облекло" разбираме нищо прекалено разголено и предизвикателно, поясни формулировката зам. образователният министър Кирчо Атанасов. Като неприемливи за класните стаи от МОН определиха и пиърсингите, които красят всеки втори тийнейджър, както и татуировките на видни места по тялото. Наказвани с отстраняване ще бъдат и хлапетата, които не носят училищните си униформи, въпреки че са им осигурени от школото.
Новият образователен закон ще забрани и носенето на религиозни символи в училище. Текстът касае не само забрадките на мюсюлманските момичета, заради които преди години избухнаха скандали в родопските села. Забраната ще засяга и всякакви други натрапчиви знаци за верска принадлежност.
Нарушилите стриктния правилник ученици ще бъдат наказвани по нова система.
За първи гаф хлапетата само ще бъдат мъмрени от класния си ръководител. За повторна грешка обаче на малчуганите ще им бъде възлаган общественополезен труд. Децата могат да помагат в почистването на училището или двора му, предвиждат от просветното министерство. Според новия закон непослушните ученици ще бъдат гонени от час за нарушаване на дисциплината. Лошото поведение в час ще лишава дори и отличниците от стипендиите им.
Санкциите обаче няма да бъдат налагани на малките без знанието и участието на техните родители. Майките и татковците ще бъдат привиквани в школата при всеки гаф на наследниците си. Целта е учителите и семействата да действат в синхрон при решаването на проблема.
Законът на образователното министерство обаче предвижда и мерки срещу безотговорните родители. В особено тежките случаи държавата може да задължи родителите на калпазаните да посещават консултации при специалист заедно с децата си.
Все още не е ясно обаче дали строгата система ще влезе в действие, или всичко в школата ще продължи постарому. Документът тепърва ще бъде обсъждан в Министерски съвет, както и в парламента. В случай че бъде приет, може да започне да действа още от новата учебна година, коментираха още от МОН.


На спечелилите - честито!  Laughing
Виж целия пост
# 1
Абсолютно съм ЗА и дано влезе в действие наистина. Може и малко прекалени да изглеждат мерките, но за мен е наложително да има санкции както за учениците така и за родителите оставили нещата на самотек.
Виж целия пост
# 2
В случай че бъде приет, може да започне да действа още от новата учебна година, коментираха още от МОН.[/b]

е, а дано го приемат!
Виж целия пост
# 3
Крайно време беше.
Аз бях приятно изненадана от дъщеря ми, която в петък ми съобщи, че се предвижда да имат оценка за поведение и учителят им е казал, че това ще е най-значимата, най-важната оценка.
Друг е въпросът, че съм скептична по отношение на спазването на закона, дори и да го приемат.
В България има закони за доста неща, но просто не се спазват.
Но все пак приемането на такъв закон ще е крачка напред, която определено е нужна.
Виж целия пост
# 4
Остава открит въпросът кой ще извършва ефективен контрол.
Не се продават цигари и алкохол на деца, не им се сервира алкохол в заведения,
за наркотици изобщо не говорим. А на практика?
Тоя мин. е голям смешник. Който ученик вече има тату на видно място, да се одере и тогава ще бъде допуснат до училище.
От 15 години духът е извън бутилката. Да го помолим да се върне.
За съм за вечерния час. 22 не е ли късно? Виждал съм вълчевчета да повръщат доста преди 22.
След десет години ще се усетят и за спорта, и за въздействието на колективния труд, ще върнат спортните състезания, физкултурния полуден, бригадите.
То в БГ няма какво да се бере, но може в съседни страни - тия от северна България ще берат царевица в румънско, а от южна - маслини в гръцко.
Ще върнат и организациите, но ще се казват според управляващата партия - Тройно коалицарче, Млад троен коалиционер.
Виж целия пост
# 5
Вълчо спиш ли още...  Rolling Eyes Или си с прекалено развинтена фантазия?  Laughing
Виж целия пост
# 6
Само не ми стана ясно като изгонят някого от клас какво ще го правят.

Като намерение за документ изглежда добре ,но съм доста скептична към изпълнението. Не мога да си представя как ще се задължават родители да ходят на консултации, защото който е безотговорен едва ли ще се засили към консултанта. Досега казват какви ще са правилата, но не разбрах какви ще са санкциите и контролът.
Виж целия пост
# 7
"Млад троен коалиционер" ме разсмя.
Хубаво с мерките за поведение, не беше нужно да се изхвърля чак толкова - вечерен час, дрескод и т.н. Тези неща намаляват шансовете новите правила да се спазват, тъй като са много отдалечени от действителността.
Аз бих върнала само оценката на поведението; идеята за някакъв общественополезен труд е добра. Стъпка по стъпка, само така има шанс за приложимост.

В момента българското училище е безумно разпасано и пиърсингите са му най-малкия проблем.
Виж целия пост
# 8
Прекрасно. Ама защо ли и аз съм скептично настроена. Освен да мобилизират жандармерията.
Те не могат в час да ги вкарат, пък за труд говорим. Засега единствената мярка, която видях е - отличникът ще си загуби стипендията. Е, ако отличниците бяха проблем...
Хубаво го е казал Вълчо за духа от бутилката.
Виж целия пост
# 9
С две ръце съм ЗА!

Единствените ми съмнения са относно спазването на закона..... newsm78
Виж целия пост
# 10
Крааайно време беше. Повръща ми се от днешните хлапета. То те не са виновни де, ама  Tired
За униформите, за вечерния час, за край на "детските дискотеки", където се прави секс и се пие алкохол от 12 годишни Sick
Дано успеят да овладеят нещата, че да ми спестят няколкото хиляди евро годишно за частно школо, което бих избрала не защото ще ми научат детето кой знае колко по-добре, а защото поне има дисциплина. Ако не я спазваш - аут. Така трябва. В моята гинмазия едно време се учеха победителите от световни олимпиади, днес се учат градските келеши. Не може така Naughty
Виж целия пост
# 11
крайно време беше!
Виж целия пост
# 12
за край на "детските дискотеки", където се прави секс и се пие алкохол от 12 годишни Sick

Ти да не мислиш, че сега са разрешени. Забранена е продажбата на алкохол и цигари на лица до 18 г. Ха-ха.
Виж целия пост
# 13
Абсолютно сьм ЗА!По времето на социализма униформите,редьт и вечерният час,не ни пречеха да купонясваме и да сме щастливи.Обаче,всичко си имаше мярка.На днешното поколение са му нужни крути мерки!
Виж целия пост
# 14
Всъщност детските дискотеки ако не ме лъже паметта бяха до 9 часа... така че пак ще си ги има. Друг е въпросът колко трябва да е така.
Забранена е продажбата на цигари и алкохол под 18... обаче я се разходете примерно в някой училищен двор. Опа, какво виждаме там? Да, правилно предположихте.
Не виждам какво лошо има в пиърсинга, стига да не се разхождаш като тия от африканските племена. А и лично според мен са твърде много неща на едно място. Това всичко наведнъж няма как да се направи просто.
А и според новата разпоредба значи ако някой има кръстче от тия мъничките, на синджирче, не може да го носи в училище, така ли? newsm78
Не знам, идеята като цяло е добра, но първо - няма ли да е добре това да се въведе ПРЕДИ началото на учебната година, а и не мисля, че някой ще го спази кой знае колко...
Впрочем, все си мисля, че родителите не трябва да разчитат на това държавата да забрани някои неща... просто елементарна грижа и възпитание трябва. Така че не е виновна само демокрацията, да ме извинявате...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия