? За педагогическото захранване

  • 484
  • 4
Със сигурност това, което ще питам е вече обсъждано, но понеже вече 30мин. чета и не стигнах до отговора ще съм много благодарна, ако ми отговорите тук  Hug

Та питането ми свързано с педагогическо захранване на алегични деца - според вас възможно ли е?
На теория страшно много ми допада идеята за педагогическо захранване, но някак не си го представям как може да стане когато детето е предразположено към алергии и новите храни трябва да се въвеждат много бавно и постепенно.
Лили е на 6 мес. и 3 седмици. Интерес към храната прояввява отдавна, но поради риск от алергии изчаках докато навърши 6 мес. и тогава й предложих оризова каша - прие я отлочно. После пробвах с печена тиква, която тотално отказа, а от няколко дни хапва картоф - с умерен интерес. Всички храни до сега ги приготвям отделно от нашата храна и някак не ми стиска да пробвам педагогическо захранване тъй като, за да избегна доколкото мога риска от алергии не бива да въвеждам повече от 1 нова храна на седмица (дори и микродоза), както и мога да давам само хипоалергенни щадящи храни.
Вчера например бях сготвила гювеч с месо и зеленчуци - от всичко в гювече можех да й предложа единствено картоф, но дори и него не пробвах, защото храната беше сготвена с картофи, купени от пазара, които не е ясно колко нитрати имат, а на нея като приготвям картофи ползвам едни домашни картофи, които ми даде съседка специално за бебето.
Та питането ми е как успявате вие да предлагате на мъничетата от вашата храна, като тя често е съставена от алергени или пък зеленчуци с недоказан произход (визирам нитратни)  newsm78
Баткото на 11-12 мес. вече изцяло се хранеше от нашата храна - тогава да, храносмилателната система е вече достатъчно съзряла, но бебе на 6-8 мес. как би могло да се захранва педагогически без това да доведе до риск за здравето от гледна точка алергизиране или натравяне с нитрати?
Виж целия пост
# 1
При педагогическото захранване наистина се предлагат храните директно от масата на родителите, но-само по 3 трохи от всяко нещо през първия месец. След това постепенно се увеличават количествата, но чак около годинката децата ядат някакво забележимо количество храна. Например моето мишле към годинката изяждаше 3-4 чаени лъжички твърда храна....на ден Simple Smile
Истината е, че колкото и бавно да предлагаш новите храни-все няма да си сигурна към какво е проявената алергия, защото понякога алергията се проявавя дори 2 седмици след първоначалното предлагане, или пък когато алергена се натрупа в достатъчно количество.
А при ПЗ организма на бебето свиква много бавно с всичките неща-алергени, нитрати, сол и т.н., които така или иначе ще присъстват в менюто на детето. Ние, цялото семейство използвахме момента да си променим хранителните навици, с идеята че с нас вече живее дете и това дете ще седи с нас на масата и ще яде същото като нас -чак докато порастне и се отдели. Дали детето е на 6 месеца, на 2 години или на 8-няма значение, храненето е все толкова важно. За мен другия вариант-да пазиш детето от алергени, нитрати, сол и подправки от 6 м. до годинка и после все пак да мине към общата храна също не е добър-ами тогава стомаха веднъж свиква на една храна и после изведнъж хоп-съвсем друго. Пък и когато бебето на 6 месеца сяда на общата трапеза някак доста по-сериозно се замислят родителите кое е здравословно и кое не Simple Smile
Ако все пак при захранването сина ми бе проявил алергия (и аз и таткото имаме алергии, т.е. имахме преди да започнем да подбираме внимателно какво ядем) щях да започна отначало, като просто и аз и бебето щяхме да спазваме строга диета изключваща всички алергени и сиответно-пак да се храним заедно.
Виж целия пост
# 2
мисля си,че просто трябва да захранваш детето спокойно.предполагам,че и ти внимаваш какво ядеш,щом имаш алергии.всичко,което си хапвала по време на бременността и кърменето,е оставило своята информация в организма на детето,така че запознаването с нови храни сега,всъщност е среща с вече познатото Peace
захранвай бавно,но спокойно.не се тревожи за подправките или нитратите(последните ще избегнеш,ако предлагаш сезонни храни,а не пъпеш посред зима,например),понеже твоето дете вече "знае" за тях,за техните ферментни свойства.
детето ти ще започне да яде по-големи количества от общата ви храна наистина след годинката,до тогава основно ще расте от кърмата Peace а и стомахчето му постепенно ще е свикнало с особеностите на вашата трапеза Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Благодаря ви за оговорите и за насърчението   bouquet Може би наистина, ако давам само по трошица няма да е проблем. А що се отнася до това, че цялото семействто трябва да се храни здравословно, ние и без това се храним без мазно, солено, пържено, запръжки, пикантерии, без полуфабрикати и т.н., готвим в Цептер, така че хранителните ни навици мисля, че изцяло подхождат на хранта, която се дава на едно едногодишно дете например, само че бебата е толкова мъничка, че някак ме е страх да й дам от общата храна, но може би ще се престраша с мънички трошици пък да видим. Още веднъж благодаря  Hug
Виж целия пост
# 4

Вчера например бях сготвила гювеч с месо и зеленчуци - от всичко в гювече можех да й предложа единствено картоф, но дори и него не пробвах, защото храната беше сготвена с картофи, купени от пазара, които не е ясно колко нитрати имат, а на нея като приготвям картофи ползвам едни домашни картофи, които ми даде съседка специално за бебето.
Та питането ми е как успявате вие да предлагате на мъничетата от вашата храна, като тя често е съставена от алергени или пък зеленчуци с недоказан произход (визирам нитратни)  newsm78
Баткото на 11-12 мес. вече изцяло се хранеше от нашата храна - тогава да, храносмилателната система е вече достатъчно съзряла, но бебе на 6-8 мес. как би могло да се захранва педагогически без това да доведе до риск за здравето от гледна точка алергизиране или натравяне с нитрати?

И нашата кака на 11-12 месеца ядеше всичко. Но това беше преди 12 години.
Колкото и да е странно, и колкото и да ми се иска да готвя на малкия, всеки път получава реакция (леко разстройство) от домашно сготвена храна със зеленчуци от пазара. Особено ако храната е престояла 1 ден в хладилник.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия