Прощъпалник и Задушница?

  • 2 578
  • 16
Здравейте, искам да попитам дали някой знае дали може да направим прощъпалник на дъщеря ми утре, при наличие че е Задушница? Разбрах преди малко, че утре е такъв ден, бяхме планирали отдавна, а  и не можем да се съберем отново всички в близките 3 месеца. Благодаря ви предварително за отговорите  Hug
Виж целия пост
# 1
не виждам причина да отлагате
направете го следобяд,да не е сутринта
Виж целия пост
# 2
Направете го. Peace Ако все пак планирате ходене на гробищата, нека то е преди прощъпулника.
Виж целия пост
# 3
По принцип не планираме да ходим до гробища, и ние мислехме за следобяд  Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Защо пък да не може newsm78
Виж целия пост
# 5
Аз също бях планирала нашия прощъпалник за утре, но се отказах и реших да е в неделя. Не че съм толкова суеверна...
Виж целия пост
# 6
не виждам проблем, стига да е следобяд, защото сутринта е времето за Задушница
Виж целия пост
# 7
Направи го, не търси под вола теле и се забавлявайте утре Hug
Виж целия пост
# 8
Аз лично не бих направила прощъпулник точно на Задушница. При това става дума за една от големите Задушници. Не от суеверие, но някакси не мога да го приема. Спомням си, че когато се женихме с мъжа ми бяхме избрали дата през юни. Но в църквата ни отказаха, защото съвпадаше със Задушница и не правеха каквито и да е светли или да ги наречем весели тържества. Така че си преместихме сватбата с един ден назад. Но в крайна сметка всеки сам си решава. Ако не те притеснява факта, прави си спокойно прощъпулника и не му мисли. Извинявай за любопитството, но защо казваш, че сте го планирали отдавна? Според традицията прощъпулник се прави още при първите самостоятелни крачки на детето, а не когато вече тича и не можеш да го стигнеш. То в това е и смисълът му - един вид да благослови детето в първите му крачки. Просто ми стана любопитно, не за друго.  Embarassed
   
Виж целия пост
# 9
Поне от това, което съм изчела прощъпалник се прави когато детето започне да ходи стабилно.

"Прощъпулката е чудесен обичай свързан с прохождането на малкото човече. Добре е да се направи, когато детето вече ходи стабилно, а не прави просто няколко крачки. Така ще си спестите разочарованието то да откаже да тръгне в уреченият ден или пък просто да излази след питката" - това е цитат от статия в Бг-мама
Виж целия пост
# 10
Поне от това, което съм изчела прощъпалник се прави когато детето започне да ходи стабилно.

"Прощъпулката е чудесен обичай свързан с прохождането на малкото човече. Добре е да се направи, когато детето вече ходи стабилно, а не прави просто няколко крачки. Така ще си спестите разочарованието то да откаже да тръгне в уреченият ден или пък просто да излази след питката" - това е цитат от статия в Бг-мама

Хм, явно пак някой си пише каквото му дойде и така заблуждава доста хора.  Thinking Аз специално съм питала куп етнографи от БАН, на които точно това им е работата - да изследват, събират и запазват българските традиции, такива каквито са били. А по-големи специалисти и сведущи от тях, не мисля, че има. Малко съм маниак на тема български традиции, затова. Интересуват ме и ми е приятно да спазвам онези, които човек би могъл да приложи в днешно време. За съжаление, в нета има много информация, но невинаги всичко е точно. Попадала съм на една и съща информация, предадена и тълкувана по много и различни начини.  Thinking
Виж целия пост
# 11
на Задушница нищо не бих правела Peace
Виж целия пост
# 12
Направи го, не търси под вола теле и се забавлявайте утре Hug

 Peace
Виж целия пост
# 13
Не мисля, че има някаква връзка между двете и да си пречат,
но за да си спокойна питай в църквата.  Peace
Виж целия пост
# 14
На задушница не бих направила нито прощъпулник, нито сватба, нито годеж и т.н. В крайна сметка ти решаваш.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия