Имам ли право на намален работен ден?

  • 2 506
  • 8
Момичета искам да попитам майките с малки деца до 7 г. имат ли право на намален работен ден ?Знам, че кърмачките имат такова право, но това само за тях ли важи? Питам, защото малкия тръгна на ясла сега си спрях майчинството и съм си пуснала платен отпуск, за да се адаптира и съответно ще го взимам по-рано, но като тръгна на работа преди 18-18.15 ч. няма как да го взема от градината, а тогава определено ще е последен и не ми се иска да е така. Затова се чудя дали нямам възможност да си тръгвам примерно един час по-рано от работа, за да мога да го прибирам по навреме. Но тъй като съм държавен служител подозирам, че няма как да се уговоря това нещо с шефа ако го няма черно на бяло. Пускам тази тема тук, защото съм сигурна, че не съм единствената, която се надява, че има такова нещо в КТ. Моля ако някоя мама юристка е наясно нека каже дали имаме това право и тогава със съответният нормативен документ ще мога да влезна и да изисквам това от шефа. Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Майки с деца до 6 години могат да откажат нощни смени, извънреден труд. С деца до 3 години не могат да бъдат командировани без съгласието им. Такова нещо, като намалено работно време няма.
Не съм юрист.
Виж целия пост
# 2
Смятам, че е възможно ако си го договориш да си на 6 или 7 часов работен ден, но тогава ще ти намалят и заплатата.
Аз лично 1 година някаде бях до 16ч, след това и до ден днешен на 7 часов работен ден, до 17ч. но съм в частна фирма.

Успех.
Виж целия пост
# 3
alexova предполагам, че ако бях в частна фирма бих могла да се уговоря, но в държавната администрация това е по-трудно. Иначе нямам нищо против да ми намалят заплатата (не че е голяма Laughing). Lib със сигурност знам, че майки-кърмачки по КТ имат право на намален работен ден, но не съм кърмачка Laughing
Виж целия пост
# 4
Не посочвате точно с каква дейност се занимавате по трудов договор.Оставям ви един линк за наредбата,която регламентира професиите с намалено работно време.Проверете си за себе си-дали вашата професия е включена в списъка.може и това пък от някъде да Ви помогне.

http://www.paragraf22.com/pravo/naredbi/124649a.htmlgosho72
 
Виж целия пост
# 5
alexova предполагам, че ако бях в частна фирма бих могла да се уговоря, но в държавната администрация това е по-трудно. Иначе нямам нищо против да ми намалят заплатата (не че е голяма Laughing). Lib със сигурност знам, че майки-кърмачки по КТ имат право на намален работен ден, но не съм кърмачка Laughing

Да, вероятно е трудно, но   в нашата държавица всичко е възможно,  само да знаеш как  да го направиш.
Не съм наясно, но предполагам не е невъзможно да се измисли при добро желание.
Виж целия пост
# 6
diva-1 назначена съм по служебно правоотношение не по КТ. Държавен служител съм - старши експерт в една агенция. Шефът е свестен човек, но не вярвам да ми разреши това нещо, тъй като подозирам, че всички останали ще нададат вой до небето. Но ако имам право няма как да ми откаже.

П. С. Не знам какво съм направила и по погрешка тази тема съм я пуснала и тук и в подфорум "Нашите деца" Embarassed Много се извинявам за това и моля модератор да я изтрие оттук. Още веднъж съжалявам.
Виж целия пост
# 7
Има ли начин да започваш работа по-рано - всички служители заедно ли влизате в учереждението? Имах колежка, която идавше с един час по-рано и си тръгваше съответно с един час по-рано заради децата. Обаче бях в частна фирма...
Виж целия пост
# 8
Има ли начин да започваш работа по-рано - всички служители заедно ли влизате в учереждението?

Няма такъв начин за съжаление. А щом няма възможност законово да имам намален работен ден явно няма как да стане Sad
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия