Чужденец да не ви говори езика

  • 5 354
  • 112
Дали ще му се сърдите, при условие, че от
седем години живее в България. И нито дума.

За какъв ще го смятате? Игнорант, мързел,
арогантно копеле, тъпунгер, или пък какво?

Ще ви боли ли от неуважението към езика ви?

Или може би пък ви е все тая, нали се оправя.
Виж целия пост
# 1
На мен би ми било болно, да. След като си приел да живееш в друга държава, трябва да се съобразяваш поне частично с езика и културата.
Виж целия пост
# 2
Ще ми е обидно.
Българският език е труден, но пък и никой не иска от чужденците да го владеят на нивото на Йовков, например.
За 7 години е редно поне да общува с "туземците" на местния им език. Чисто неуважение.
Виж целия пост
# 3
Майка ми е преподавател по български на чужденци. Съдейки от нейния опит мога да кажа - много тъпо к.пеле!
Виж целия пост
# 4
Чак да ме боли, надали.
По-скоро бих го сметнала за много мързелив.
Около мен има доста чужденци, кои от по-дълго, кои от по-кратко, но всички имат силен интерес към езика...
Но определено няма да ми е приятно да комуникирам с подобен човек, дето е от 100 години тук, а една дума не знае. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 5
Съвсем честно- няма да ми пука. Важно е да не пречи, а ако е само това- не ми пречи. Като не се разбира с останалия свят проблемът си е негов. Не бих квалифицирала пороците, от които евентуално страда в тази връзка- може пък да сбъркам, а и за какво ми е?
Виж целия пост
# 6
Да, ама има и такива, които те гледат презрително затова, че не знаеш техния език и едва ли не си длъжен да говориш на техния език в собствената си държава. Нали пак говорим за хора, които живеят тук.
Виж целия пост
# 7
Хаха,
интересно ми е да чуя с какви епитети ще ги наречете. Да си обогатя речника за следващия път като се смея на моя мъж Twisted Evil, че за 6год. живот в БГ не научи български.
Виж целия пост
# 8
Ако няма претенции аз да говоря неговия, не би ми пукало. Да ще го сметна за мързелив и това е.
Но ако очаква аз да говоря неговия език, защото иска да се разберем нещо, ще се подразня - все пак никой не се опитва да ми говори на български като съм в чужбина нали?
Виж целия пост
# 9
Езика е просто средство за комуникация между хората за да могат да се разберат.
Ако някой 7 г. живее в чужда държава без да говори езика и още не е умрял значи добре се справя и без да знае езика. Какъв е проблема тогава.
Виж целия пост
# 10
Имам такъв познат - женен е от няколко години за българка и живеят тук. Знае само няколко глупости и въобще не си прави труда да понаучи нещо. Според мен е нагло, но на него кво му пука  Mr. Green Плещи си на  английски, разбират го и се оправя.
Имам и още един познат, от 3 год. е тук и знае доста добре български, продължава да го усъвършенства и се старае много да говори правилно (когато не е ядосан). Дръпна и семейството си тук и те също полагат усилия (успешно) да говорят. Възхищавам им се затова (въпреки че в момента сме на нож с тях, не мога да си изкривя душата)!
Виж целия пост
# 11
Меко казано дразнещо.Имам клиент който за 5 години е научил точно 2 думи - здрасти и бира.Води си преводач непрекъснато ooooh!
Виж целия пост
# 12
И аз съм преводач на съпругът ми вече 5-та година.
Извинението му - почти не е в България. Има голямо желание да научи български, започна по едно време уроци, намерих буквари, читанки...
Но всички около нас искат да му говорят на английски език, навсякъде го разбират, децата ни също разбират и отговарят на английски и той няма стимул.
Е, знае разни фрази, изрази, думи и ако слуша внимателно разбира част от разговора. Но не мога да кажа, че говори български.
Факт е, че се опитва и това радва хората около нас, вместо да се замислят защо вече пета година той не знае да говори добре моят език.
Виж целия пост
# 13
Изобщо не ме дразнят.Ако е просто чужденец,наум ще си кажа:ей,тъпунгер.Ако е французин,пак наум,но нежно ще си кажа:ей,арогантно копеле.но всички чужденци,които познавам тук,говорят българско,дори и малько.
Виж целия пост
# 14
Дреме ми!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия