Препоръки за диета и на режим на болните от язвена болест и хроничен гастрит

  • 4 840
  • 5
Язвената болест, гастроезофагиналният рефлукс и хроничният гастрит са лечими заболявания при прецизно съчетаване на подходяща диета, правилен режим на живот и провеждане на медикаментозно лечение. Диетата при тези заболявания  цели да отстрани дразнителите на храносмилателната система и да подпомогне процесите на възстановяване.От съществено значение е подходящата обработка на продуктите. Препоръчват се варенето, печенето и задушаването им, като се избягва панирането и пърженето. Зеленчуците се варят,задушават или изпичат. Препоръчва се да се пасират като от тях се приготвят различни видове пюрета и сокове. Плодовете могат да се консумират като пюрета, сокове, печени или пасирани. В суров вид могат да се приемат меки настъргани ябълки или банани. Температурата на приеманата храна да бъде умерена и близка до телесната.
Като основен принцип на тези заболявания е храната да бъде термично, химично и механично щадяща.

Препоръчителни храни

Мляко и млечни продукти - прясно подквасено мляко, прясно мляко, топено и обезсолено сирене, диетична извара, млечни кремове, масло
Месни продукти и яйца- нетлъсти меса(телешко, говеждо, агнешко, пилешко), прясна нетлъста риба(варена, печена, на скара), диетични кренвирши и телешки салам, нетлъста шунка, мусака без запръжка, яйца под формата на омлети на пара, рохко сварени яйца, кремове с яйца
Тестени и захарни изделия - хляб(бял и "Добруджа"), сухари, бисквити, макарони, козунак, виенска кифла, фиде, юфка, ориз, кус-кус, нишесте, соя и продукти от нея, тахан халва
Зеленчуци - картофи(варени и пюре), настъргани моркови, пресни зрели домати(белени), тиквички, пасирани заленчукови супи, тиква(варена, печена), стъргана прясна краставица, червено цвекло.
Плодове - ситно настъргани или печени ябълки, зрели ягоди, банани, пасирани компоти, плодови кремове, желета, желирани плодове
Мазнини - прясно краве масло, растителни масла(зехтин, олио).
Напитки - чай(от лайка, липа, мента), отвара от шипки, какао с мляко, алкални минерални води(" Горна Баня", "Хисаря")
Подправки - магданоз, чубрица, доматено вакуумно пюре, готварска сол - до 6гр. дневно.

Храни, който не се препоръчват

Млечни продукти - пушени сирена, кашкавал от овче мляко
Месни продукти - солени месни и рибни консерви, пастърма, създърма, луканка, тлъсти меса, силни бульони(месни, рибни, гъбни), пържени и панирани меса, риби и птици
Тестени и захарни изделия - типов хляб, топъл хляб, качамак, шоколад, сладка
Зеленчуци - лук, чесън, праз лук, сини домати, зеле, фасул, ряпа, гъби, туршии, леща, зеленчукови консерви
Плодове и ядки - вишни, кайсии, грозде, кисели и незрели плодове, бадеми, лешници, фъстъци, орехи.
Мазнини- свинска мас, лой, сланина.
Напитки- черен пипер, дафинов лист, бахар, горчица, лютиви чушки, хрян, лютив червен пипер

Режим на живот

Хранете се на маса и избягвайте храненето прав и пред телевизор. Преди ядене пийте чаша вода.
Храненето да е често на малки порции, започнете с нискомаслена супа и/или салата. Това ще ви засити
Яжте бавно, сдъвквайте добре храната, не е задължително да си изпразвате чинията.
След хранене изчакайте 2, 3 часа преди да си легнете, поддържайте здравословно телесно тегло.
Избягвайте да носите прекалено тесни дрехи. Избягвайте навеждането и голямото физическо натоварване.


 
Виж целия пост
# 1
 #Cussing out  #2gunfire ужас!!!!
това е от времето, когато нямаше лекарства. моля ви! ще докарате болест на някого с тези ограничения. няма такова нещо. сега си има добри лекарства и диети не се налагат. или поне не толкова строги!!!
Виж целия пост
# 2
Вярно е диетата си я бива  #2gunfire, но заглавието на темата е:"Препоръки за диета и режим на болните от язвена болест и хроничен гастрит", а не "Спазвайте следната диета". Всеки си има глава на раменете и сам може да прецени какво да прави. Колкото до лекарствата, не съм им фен. На мен не ми помогнаха, когато имах нужда. Направих си собствен хранителен режим и така се справих с проблема.  Simple Smile
Виж целия пост
# 3
може би не сте имала нужда от тях. но при хора с язва да се избягвват лекарства за сметка на ограничения е глупаво,
Виж целия пост
# 4
Не сте ме разбрали правилно. Не давам съвети на никого как да се лекува, а само изказвам мнение по проблема.Всичко е строгоиндивидуално. На мен може да ми помага диетата, на друг може да му помагат лекарствата.

Виж целия пост
# 5
о ве4е съм я на4ила на изуст-помага Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия