До адвокатите във форума моля за съвет!

  • 3 468
  • 16
Ситуацията е следната :
Живея в кооперация на шест етажа ,но без асансьор и без предвидена шахта за това,тъй като е строена една година преди да влезе наредбата за задължителните асансьори над четири етажа сграда.Има възможност за построяването на външен асансьор ,за което обаче трябва разрешението на всички собственици в сграда.И проблема е точно тук тези ,които живея на първия етаж ,не желаят да подпишат.Въпроса ми е има ли начин без тяхното съгласие да сложим асансьор?
Виж целия пост
# 1
А те защо не искат да се сложи асансьор?

Каква такса сте предвидили за събиране от собствениците за закупуване на асансьор?

Трябва ти тесен специалист в областта на ЗУТ. По принцип има начин да се изгради асансьора и без тяхно съгласие, но после ставате атакуеми в съда, което не означава автоматично, че съда ще се произнесе в полза на евентуалните жалбоподатели в лицето на несъгласните.

Мисълта ми е, че рискувате да си навлечете невероятни главоболия.
Виж целия пост
# 2
всъщност,мисля,че няма как да ги принудите да се съгласят-а дори и да се наемете да водите дела срещу тях,всичко ще се проточи много дълго и ще ви коства доста усилия,нерви и финанси.
по-добре се разберете човешки,ако е възможно.може би не искат да платят за изграждането на асансьор-като не им е нужен...
помислете за компромисен вариант да разделите сумата,която ви трябва само между хората,които искате да се сложи асансьор...това май ще е по-лекото решение на проблема..
Виж целия пост
# 3
.Въпроса ми е има ли начин без тяхното съгласие да сложим асансьор?

Не .Те са пълноправни собственици както на жилищата си ,така и на съответните идеални части от сградата /мазета ,тавани,покрив,фасада,и на прилежащото пространство около сградата чийто размер се определя от височината на конкретната сграда -няколко метра около нея/
Въпроси касаещи управлението на етажната собственост се решават с 2/3 мнозинстви на общото събрание ,но в случая става дума за реконструкция и е абсолютно задъллжително всички да са съгласни.
Виж целия пост
# 4
не, без тяхнато съгласие не можете, но desinkata_85 много добре  те е посъветвала - защо не им предложите те да не заплащат нищо, но да ви дадат съгласието си, а вие, от останалите апартаменти да заплатите и полагащото се от тях? Все пак ми изглежда  разумен компромисен вариант!
Успех!  Peace
Виж целия пост
# 5
Така се увеличават идеалните части на кооперацията, където съсобственици са всички собственици. Обръщам внимание, че даже и да дадат съгласие и след това да НЕ платят, те ще бъдат толкова собственици, колкото и другите - инвестирали в строителството.
Виж целия пост
# 6
да,и те ще бъдат собсвеници на подобренията,но какво от това?айде стига сме гледали на другия войник в канчето..много важно като и те имат права над асансьора..няма да ръфат от него... Joyважното е,че на хората от горните етажи ще им е удобно..
Виж целия пост
# 7
Изобщо не е ставало дума те да дават пари за този асансьор или  пък за подобренията по входа !!!Още от само начало им казах ме ,че искаме само тяхното разрешение!!!И те пак не се разбират #Cussing out #Cussing out #Cussing outЗатова се интересувам дали може без тяхното съгласие.
Виж целия пост
# 8
Жалкото е,че ако на Хет. например  недай боже някой е в илвалиден стол -изпада в ситуация да зависи от добрата воля на съседите или да продаде имота си.
А те тези съседи да не съзират в молбата ви начин за обогатяване?
И още вие видяхте ли колко струва асансьор?
Виж целия пост
# 9
Включвам се да следя в темата. И в нашия блок има подобен проблем, с разликата, че има един работещ асансьор, но са предвидени два или три. Един изобщо не е достатъчен за толкова висок блок. Другите два са спрени много отдавна и някои от собствениците на апартаменти, чиито врати се намират срещу вратите за тези асансьори, са се преградили, за да ползват помещенията като килери, да речем. Понеже обаче съм наясно, че едва ли някога ще изляза на глава с тях, реших проблема по най-радикалния начин - купих си друг апартамент, на доста по-нисък етаж. Но в крайна сметка и този апартамент си остава, и проблемът трябва някак да се реши. Всички мрънкат, че трябвало да се пуснат и останалите два асансьора, но липсва организация и всичко си остава дотам.
Виж целия пост
# 10
Събрали сме оферти.Наясно сме колко струва един асансьор около 40 хиляди лева - но  направен лукс и обезопасен с двоини врати и т.н..Те или на инат го правят защото едните не живеят там ,а в другия апатрамент живее сина наркоман и не им пука или е за пари,но пък ние с удоволствие ще им изкупим апартаментите само и само да ни се махнат от глава ни.Само чакаме закона за лошите съседи да влезе в сила и наркомана  ще изхвърчи моментално от сградата ( много е "забавно" да гледаш как баретите нахлуват няколко пъти в кооперацията или пък да се засичаш с дрогирани обекти по стълбите Sick Sick Sick)
Виж целия пост
# 11
Събрали сме оферти.Наясно сме колко струва един асансьор около 40 хиляди лева - но  направен лукс и обезопасен с двоини врати и т.н..Те или на инат го правят защото едните не живеят там ,а в другия апатрамент живее сина наркоман и не им пука или е за пари,но пък ние с удоволствие ще им изкупим апартаментите само и само да ни се махнат от глава ни.Само чакаме закона за лошите съседи да влезе в сила и наркомана  ще изхвърчи моментално от сградата ( много е "забавно" да гледаш как баретите нахлуват няколко пъти в кооперацията или пък да се засичаш с дрогирани обекти по стълбите Sick Sick Sick)


Няма да можете да им изкупите апартаментите. Те ще си останат собственици, но трябва да напуснат жилището. Ако имат къде другаде да живеят, този могат да го дават под наем, но те си остават собственици и за всички въпроси отново трябва да се обръщате към тях. Имам проектозакона.

Апропо, те защо не искат да се прави асансьор, страх ги е да не им се шуми ли?

В нашата кооперация сме на 1-ви етаж, асансьора се намира до дъното на Г-образен хол, която част е максимално отдалечена от спалните. Обаче тази нощ, спах на едно от канапетата в хола, и установих, че от този асансьор се чува невероятен шум. Тряскането на вратата е най-малкото. Да не би комшолука от това да се притеснява.
Виж целия пост
# 12
Ми съберете събрание на Домсъвета и гласувайте. След като желащите сте повече от нежелаещите - няма проблем.
Виж целия пост
# 13
 Serpentine ,ако съседите ви нямат черно на бяло съгласието на ВСИЧКИ собственици НЯМАТ ПРАВО да променят асансьорната шахта в килер.Пускате ги за самооправство  в прокуратурата и ги вадят от там веднага.Достатъчно е един собственик да подаде жалба.
А асансьорите ще оправите с решение на общото събрание с 2/3 мнозинство.
Успех!
Виж целия пост
# 14
Serpentine ,ако съседите ви нямат черно на бяло съгласието на ВСИЧКИ собственици НЯМАТ ПРАВО да променят асансьорната шахта в килер.Пускате ги за самооправство  в прокуратурата и ги вадят от там веднага.Достатъчно е един собственик да подаде жалба.
А асансьорите ще оправите с решение на общото събрание с 2/3 мнозинство.
Успех!

Много ти благодаря!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия