Лаптоп за всяко дете - дари един, получи един, промени света

  • 1 216
  • 12

От 17-то ноември на адрес amazon.com/xo ще започне дарителска акция под надслов "дари един, получи един, промени света" организирана от фондация "Лаптоп за всяко дете"(One laptop per child). Целта е да се предоставят специални детски лаптопи на децата от изостаналите страни и по този начин да се стимулира тяхното развитие. Още по темата можете да прочетете на официалната страница laptop.org.

Все още има неяснота по въпроса в кои държави ще се провежда дарителската акция, но най-вероятно ще включва САЩ, Канада, Европейския съюз, Русия, Турция и Швейцария. По време на акцията срещу $399/£254/?312/610 лв ще бъде изпратен един лаптоп на дете от изостанала страна и ще получите също така един лаптоп.

Можете да погледнете док. филм на английски от Перу където вече има раздадени лаптопи в няколко села: http://laptop.org/peru.

Аз съм член на OLPC.бг - неформална работна група. Повече за нас можете да научите на olpc.openfmi.net. Дотук сме успяли да преведем на български език стандартната система, с която пристига лаптопа, както и някои от допълнителните занятия които могат да се инсталират. Също така разполагаме с два лаптопа, които използваме за демонстрации и тестове.

Ако имате въпроси можете да ни пишете на olpc-bg-contact (в) googlegroups.com.
Виж целия пост
# 1
 Shocked  Shocked Това са пари, с които може да се изхрани едно африканско село за половин година. Кому е хрумнала тази безумна идея? Хората там умират от спин, недохранване, недостатъчни ваксини, някой решил лаптопи да им дарява   #Crazy
http://www.pampers.bg/ От това имат нужда децата в изостаналите страни! За да живеят! Peace

П.С. Снимките са уникални!  Имам въпрос- някой интересува ли се какво се случва с дарението? Как всъщност променяте света на тези деца?


Виж целия пост
# 2
Shocked  Shocked Това са пари, с които може да се изхрани едно африканско село за половин година. Кому е хрумнала тази безумна идея? Хората там умират от спин, недохранване, недостатъчни ваксини, някой решил лаптопи да им дарява   #Crazy
http://www.pampers.bg/ От това имат нужда децата в изостаналите страни! За да живеят! Peace
Наистина има много деца, които имат нужда от храна, одеяла, лекарства и др. И има много програми за предоставяне на такава помощ и всеки е свободен да участва в такава програма. Но тези дарителски програми не решават проблема, те само отлагат неговото решение. От друга страна едно образовано дете, може да порасне в един интелигентен човек, който да е конкурентно способен на хората от развитите страни и да се погрижи за собствената си прехрана и условия на живот.

Затова същевременно с даряването на неща от първа необходимост, трябва да се работи и по решаването на проблема в дългосрочен план.

П.С. Снимките са уникални!  Имам въпрос- някой интересува ли се какво се случва с дарението? Как всъщност променяте света на тези деца?
Освен документалния филм от горе, има описани пилотни програми в различни страни, като Индия и Нигерия.
Виж целия пост
# 3
Здравето на децата ни седи на първо място във нашия живот и мисли, в това отношения няма две мнения.

На кое място седи образованието???

Аз лично подкрепиам идеята лаптоп за всяко дете, не защото децата нямат нужда от ваксини, храна или лекарства, а защото имат нужда и от образование, отваряне на мироглега към света.

Лошото е че тази кампания е изключително насочена към САЩ и дори при голямо желание от България трудно може да се включим в програмата купи един дари един, но може да се помогне по други начини: превод на програми и т.н. или поне човек да се позаинтересува без предрасъдъци и да сподели със свой приятели и дай боже скоро да има и в България пилотен проекта.
Виж целия пост
# 4
Мирогледа на едно гладно дете?  И как го разширявате? Ако има обучаваща програма, проект, който по някакъв начин да продължава идеята , да има шанс за тези деца. 
 Обучавайте деца от Източна Европа, примерно. Там си струва, или децата в Либия. В страни, където нивото на бедност не се определя по това колко пъти ще ядеш днес, а изобщо кога си ял за последно е зловещо и подигравателно.
 Битието определя съзнанието!
 Но щом това ви прави доволни, ок  Peace
Виж целия пост
# 5
Дааааааааа, много е важно в ръцете на умиращо от глад и болести дете да има лаптоп. И как ще ги образова?
Виж целия пост
# 6
Все още има неяснота по въпроса в кои държави ще се провежда дарителската акция...

Когато се изясни ще ви помоля да ни уведомите. На този етап ми изглежда твърде далечно. А вие безплатно ли превеждате "системата"?

Момичета, разгледайте сайта. Очевдино е, че компютри ще получат по-добре развитите населени места.  Peace
Виж целия пост
# 7
А вие безплатно ли превеждате "системата"?
Да. Причините да го правим са разнообразни, но основната е желанието ни да се подобри образователната система в България и нашите деца да получат по-добър старт в живота.
Виж целия пост
# 8
Това е чудесно, важно е всеки да помага с каквото може! Само трябва повече прозрачност на идеята защото в БГ много хора се напатиха от благотворителност.  Wink
Виж целия пост
# 9
Руме, аз съм скептик. Сигурно е добра идеята, но след репортажа относно памперсите и ваксините ми е малко далеч тази идея.
Виж целия пост
# 10
Аз в техния сайт не открих инфо за кои държави/континенти говорим. Снимките са от Африка, но човекъ тук пише С. Америка и Европа.

Африка е много обширно понятие, на места няма електричество, но на други са готови за следващата стъпка - да работят с компютър. Обаче сайта е много беден и объркан, а стъпката за дарение висока... Да ни попитат нас как става!  Laughing

Гено, явно имате по-близки контакти с организаторите, разкажете повече.
Виж целия пост
# 11
Момичета, в Африка има електрификация на едва десетина процента от територията...забравете темата за този континент-много ми се иска тамошните майки да не страдат за рано загубените си деца...
 В нашата страна първо едва ли ще се намерят толкова хора, които да купят от точно този вид пс-та, за да могат дарителите да му "подарят" втория
 децата, макър и тези от институциите имат достъп до доста по-добра техника и като гледам вида на лаптопа особени очаквания за еуфория не виждам
 Инициативата сама по себе си наистина носи новаторски дух, но не за нашите географски ширини и е добре да се сведе до знанието на г-да американците, които сигурно имат добри намерения, но не са наясно предварително до къде ще стигне полемиката
 Още нещо-докато се преведе на бг език това, което би трябвало да е качено на лаптопите като минимум информация ще минат години и идеята ще се разсее в пространството.По този повод много се надявам от бг доброволците да ни информират за стъпките, по които стигат и като дойде крайния етап да ни уведомят с готова програма и инициатива, за да можем да не обсъждаме  недоправени неща или такива, които всъщност май тепърва се обсъждат като инициатива за включване от бг страна, а да вземем готовия продукт и да сме убедени, че има полза от покупката му
 ...разберете ме правилно-аз съм непоправим оптимист и не вплитам нездраво любопитство в темата-просто доброволците ми се струва, че искат да се включат в инициатива, която би минала евентуално покрай Бг, когато завърши в третия свят-може да си говорим, че сме за там, но имаме друго самочувствие и моля да не се гледа на българина по този начин-вече не ядем доматите с...
Виж целия пост
# 12
 Rolling Eyes Защо само лаптоп? Те и айПод нямат и дигитални фотоапарати. Много е важно това  Whistling
В момента върви и друга кампания по ТВто - 1 смс = 1 топъл обяд. Дечицата едва ли ще предпочетат да имат компютри, пък да си лягат с гладен стомах, нали? Много е странно това. Не всеки разполага с лаптоп. Все още той може да се каже, че е екстра. 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия