Нискокалоричните продукти са мит

  • 573
  • 1


Борейки се с наднормените килограми, фанатично пресмятаме калориите на всеки продукт, който ядем. И много често логично избираме този, който е по-ниско калоричен. А ако ни се дояде нещо сладко, се насочваме към диетични торти, нискокалорични пасти или плодови желета.

Но често нискокалоричните диетични продукти не само не са полезни, но и вредят на нашето здраве.

Понятие "нискокалорична торта" не може да има. Хората я купуват с мисълта, че няма да увеличат теглото си и въобще не се замислят, че тя всъщност е пълна с химия, т.е. стандартните компоненти са заменени с аналогични.

Вместо масло се използва маргарин, вместо натурален шоколад - соев, вместо яйца - яйчен прах. А животинските мазнини са изместени от растителните. За вкус се добавят модифицирани натурални вещества, които засилват вкуса и аромата.

А за да може тортата да има по-голям срок на годност, тя се допълва с емулгатори, стабилизатори и консерванти. И диетичната торта става почти опасна за здравето.

Но това не е всичко. Производителите поставят върху опаковката информация за намалено съдържание на калориите, като "забравят" да споменат за въглехидратите, които в повечето случаи няколко пъти надвишават допустимата норма.

Нискокалорична кола? Това за диетолозите също звучи като виц. Такива газирани напитки са синтетика, захар или заместители на захарта (сорбит, захарин, аспартам).

Разликата в калориите е минимална, но затова пък постоянната употреба на подобни напитки вече доказано провокира появата на здравословни проблеми.

Ново изследване, проведенo от американски учени, доказва, че преходът към нискокалорична храна всъщност предизвиква затлъстяване, тъй като организмът изгубва способността си самостоятелно да регулира денонощната си норма енергия. Човекът яде много повече, отколкото е необходимо, като започва с постепенно увеличаване на порциите, докато напълно изгуби чувството за мярка.

Възможни надписи върху етикетите и как всъщност да ги "разчитаме":
• Fat free - обезмаслени продукти, съдържащи по-малко от 0,5 г мазнини;
• Low-fat - продукти с малко мазнини, съдържащи до 3 г мазнини;
• Reduced or less fat - продукти с понижено съдържание на мазнини (те съдържат с 25% по-малко мазнини в сравнение с пълномаслените);
• Light - нискокалорични продукти, които съдържат с 50% по-малко мазнини ( в сравнение със стандартните);
• Calorie free - продукти, съдържащи по-малко от 5% калории;
• Low calorie - нискокалорични продукти, съдържащи до 40 калории;
• Reduced or fewer calories - продукти с намалено съдържание на калории - те съдържат с 25% по-малко калории, отколкото "нормалните" калорични продукти.

Често нискокалоричните диетични продукти не само не са полезни, но и вредят на нашето здраве.
Виж целия пост
# 1
Разликата в калориите е минимална, но затова пък постоянната употреба на подобни напитки вече доказано провокира появата на здравословни проблеми.
Да да, хич не е минимална даже. В кока-кола лайт не се съдържат почти никакви калории, докато обикновената има около 100 кал/250 мл. Особено ако си позволим 2 чаши, стават 200 кал. ей така от нищото. По-добре да изям 2 яйца с масло и да пия кола лайт и ще съм сита, отколкото да пия захар с обикновената кола и да чувствам след това още глад за захар, което ще ме накара да погълна и вафли и така един омагьосан кръг.
Знам, че подсладителите са вредни, но не мога да си позволя и захар. Гледам да ограничавам количеството на подсладителя до 2-3 бр. "хапченца" на ден с кафето. Кола само ако ми се пие, не и за ежедневна употреба.
Разбира се, трябва да следим какво пише на етикетите и да преценим какво да ядем според режима си.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия