Злоядо дете!

  • 5 421
  • 24
Здравейте,

Реших да се обърна за съвет към Вас понеже със съпругата ми вече не знаем какво да правим.
Става въпрос за нашата дъщеря която е на 18 месеца. От няколко месеца менюто й включва само кисело мляко, едно две-три малки парченца кремвирш, малко банан, кус-кус със сирене и масло няколко лъжички, и тук таме хапва и пица. Всичко друго отказва да приема. Какви ли не яденета не сме правили супи и т.н. какви ли не номера не сме правили не и не това е. Нашия педиатър казва настоявайте, настояваме, но полза няма. Притеснявам се, като гледам какво трябва да бъде менюто на децата на нейната възраст и тя какво яде. Как ще си набавя необходимите витамини, минерали и други полезни за нея вещества от разнообразната храна  . Плодове отказва категорично. От зеленчуците хапва само краставица. Просто не знам какво да правя? Все си мисля, че е от зъбите, но това продължава вече почти година. Дали ще го израсте това не ядене или проявява каприз? Просто се чудя и се мая. Надявам се да ми дадете някакъв съвет.
Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Децата след една годинка често имат проблем с новите неща. Има теория, че детето може наистина да свикне и да приеме нов вкус в "менюто" си чак след десетия опит. Прилагам няколко хитринки (сигурна съм, че поне половината вече сте ги пробвали), които биха могли да проработят при Вас.

Киселото мляко е чудесно "скривалище" за малко количество пасирана ябълка, например. Виждам, че не отказва напълно банан, може на първо време да опитате със смес от двете, за да не бъде чак такава голяма изненада. Въвеждайте само с по един нов компонент за период от няколко дена.

Всички отдават голямо значение на външния вид на храната, а децата са впечатлителни. Човечета, къщички, цветенца, съставени от храна, която обича, украсени с много ситни парченца от нещо ново за нея (един компонент). Приказка с илюстрация колко полезно е това. Похвала, ако все пак реши да пробва и вдигане на рамене, ако откаже. Личен пример. И - особено важно - малки порции; малки парченца, лесни за поемане. На разходка можете да покажете плод-зеленчука или пазара и да я примамите да вземе участие в избора на плодове и зеленчуци.

Не е добре да я насилвате, ако не иска, не трябва и да си проличи колко важно е за Вас тя да хапне, защото веднага може да го изтълкува, че ще й обърнете повече внимание, ако не направи това, на което се надявате.

Не се тревожете за витамините и минералите, с киселото мляко тя си доставя  много от основните неща, които са й необходими. Все пак се посъветвайте с педиатъра дали не е добре да включите някакви витамини. Най-важното е да не се отказвате и да не губите надежда, доколкото зависи от Вас - сте направили. Има и сериозен шанс тя да надрасне този период.

Изпращам Ви и сходна тема от форума, доста хора са споделили опит:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=290893.0

Поздрави и успех!
Виж целия пост
# 2
favorit73 и моя син е като дъщеря ви.Плодове не иска да опита,а ако му направя някакво ядене иска хляб и салам.Когато му давам да яде нещо сготвено започва да отделя първо паренцата лук и морковите,а ако усети,че има чушка е готов да повърне.Вече е голям да му пасирам храната,а и той не я иска ако е на пюре.Иначе месо и риба яде без проблеми,но незнам как да го накарам да яде зеленчуци. SadОпитвала съм и пасиран плод в киселото мляко,но го усеща и не го иска.Вече незнам какво да правя. newsm78
Виж целия пост
# 3
И при нас случаят е тежък.  Crossing Arms
Отказ на всички видове манджи и супи. Последно яде такава храна,когато беше на 1г и 5 месеца.
Оттогава скарата ни е постоянно включена. В хладилника винаги имам кюфтета,пържола или шишче...салам задължително. ooooh!
Поне зеленчуци,плодове и мляко яде в неограничени количества.
Виж целия пост
# 4
Според мен е период,който ще отмине.Визирам всички проявяващи капризи дечица. Hug Моята госпожица се храни само ако и пусна телевизора Crazy За да яде винаги и отстъпвам на капризите ooooh! Напоследък и тя не яде супи,днес освен закуската в 9(3-4 хапки филия с топено сирене) изкара целият ден на мляко.За сметка на това обожава спагети,бонбони,салам,все неща,които не са много подходящи за нейната възраст.Спагетите са полезни,но ако прекали ме е страх да не я боли стомаха. 
Виж целия пост
# 5
Брат ми е бил същият...само подбираше храната... не ядеше, лъжеха го с разни баби Яги и пр. за да хапне нещо и все пак това си е период, който минава...
Но за настояването... не се отказвайте, ако изплюе хапката... действайте...Успех!
Виж целия пост
# 6
INIE SME NA SASTOTO POLOJENIE.LEKARKATA NI KAZVA DA NE IA NASILVAME. I TAKA NAPRAVIHME, KOGATO OGLADNEE IADE VSICHKO,KAKVOTO OBICHA.
Виж целия пост
# 7
Моят син е същата работа. Плодове поне хапва, но зеленчуци, манджи, супи, меса- никакви!!! Не знам как мога да му възбудя интереса към храната, на масата забелязва само хляба, млякото, сирене- от време на време. Хапва бисквити и сладки неща, които му позволявам понякога. Аз самата съм била злояда, предпочитам суха храна, меса не ям...У дома обаче се готви, останалите членове на семейството ядат готвено, месо и т.н. Днес тръгна на ясла, имам надежда там да прояде, но ако не- какво? Как растат дечицата здрави без да се хранят нормално? Какво се случва, ако детето не е в "злояд" период, ами си е такова винаги? Ако не проявява интерес към храната, какво може да направим ние родителите?
Виж целия пост
# 8
Моя син е на 9 години и се борим на всяко ядене. Той отказва да дъвче. Ако храната му е твърда, например сандвич хапва една филия около един час. Насиля ли го  да изяде малко повече или да се храни по-бързо започва да повръща.През деня в училище нищо не хапва, а вечер историята се повтаря.
Водила съм  го на различни лекари нищо не помага. Той тежи 22кг.
Виж целия пост
# 9
Cvetelinka според мен единственото,което можем да направим е да се въоръжим с търпение,да  предлагаме на децата всеки път храната по различен начин без да ги насилваме да ядат,и да се надяваме че един ден ще прояваят интерес към нея.А в периода на злоядство,ще им даваме витамини за да са здрави и така.Поне аз това правя,но за сега Алекс проявява интерес само към месо и пици. Peace
Виж целия пост
# 10
Ох, децата са си страхотни ! Ние май не знаем какво искаме ! Тъпчем ги непрекъснато и все се оплакваме, едни майки казват моето е злоядо ,други слагат на диета децата си. Маи ние ги правим такива. Всяко дете според мен знае от какво количество храна има нужда и небива да се насилва, защото като порасне започва да преяжда.
Виж целия пост
# 11
 И аз вече не знам какво да правя! Чувствам се безсилна... Дъщеря ми е на една годинка, а хапва съвсем малко кисело мляко, малко хляб, парченце банан и солети. Понякога хапва по малко и други неща, но според мен не е достатъчно. Мислех си, че само ние сме в такова положение. А то колко много дечица правили така... Какво да правим! ПОМОЩ!!!
Виж целия пост
# 12
Момичета,и моите терзания са подобни на вашите,дъщеря ми има същия проблем +още няколко,които пак произтичат от неяденето(запек,напоследък често боледува,стана много раздразнителна,много бързо се уморява и все я нося,а е на 2г. и 2м.).Все неща,които според мен са следствие на лошото хранене и липсата на витамини и минерали.Скарана е почти с всичко освен кис.мляко,краставица,малко сух хляб с чубрица.От няколко дни категорично отказа да си пие фрешовете,които поне малко ме утешаваха.
 В яслата не хапвала абсолютно нищо,само един път си била поискала филията.Знам,че и аз съм била същата,и до ден-днешен не мога да ям кремсупи,грис ,нишесте,попара,прясно мляко,а сега виждам,че тези неща присъстват всеки ден в менюто в градината.Как ще я караме не знам,най-вероятно ще я гледам още 4-5 мес.вкъщи,поне витамините да и давам редовно.
Виж целия пост
# 13
Днес госпожата в градината едва ли не ми каза,че вината е моя,че Тано не яде манджа и супа. Много ми е криво. Confused
Полагала съм неистови усиля да го накарам дори да опита,правила съм се на маймуна и отговорът винаги е бил Не или Не ми харесва.
И сега тази жена ми развива теорията как съвременното общество било твърде демократично и майките не готвели. #2gunfire
Яд ме е,на такива изказвания и й обясних,че готвя с удоволствие,но храната си я ядем ние с мъжа ми. Тано е на сандвичи,мляко,плодове и зеленчуци. Но в градината менюто е само манджа и супа. Сурови зеленчуци не се предлагат. Поне плод на обяд имат. Rolling Eyes
И така - сутрин закусва вкъщи,на обяд яде хляб с ябълка или портокал и след градина наваксвам аз.
Неприятно,но факт.
Виж целия пост
# 14
От няколко месеца менюто й включва само кисело мляко, едно две-три малки парченца кремвирш, малко банан, кус-кус със сирене и масло няколко лъжички, и тук таме хапва и пица.
Аз чакам израстване на този период вече 2 години и си чакам  Whistling
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия