Тенджера под налягане Fagor

  • 7 567
  • 18
Момичета, купих си днес тази тенджера





Е не мога да разбера как да я ползвам, упътването е на испански, а и до сега никога не съм ползвала такъв вид домакински съд. Моля ви ако някои има такава да помага, колко вода, колко време, кога на първа и кога на втора степен, на колко силен котлон.
Помагайте моля  bouquet
Виж целия пост
# 1
Честито!

Едната ми тенджера е този модел. С ръководство не мога да ти помогна, защото и аз никога не съм го ползвала. Почти винаги готвя на втора степен, но тя е по-подходяща за телешко и свинско; първа е за зеленчуци предимно. Вода - колкото по-малко, толкова по-добре - картофи например варя върху решетка с 1/2-1 ч.ч. вода. Тенджерата много бързо достига необходимото налягане - за това трябва да следиш жълтото индикаторче, особено ако е включена първоначално на най-високата степен (на моята печка 9 е най-високата степен, след това намалявам на 2-3).
Картофи на пара варя за 10-15 мин; готвено зеле - 20 мин; моркови - 10-12 мин. Месо не ядем, но на времето телешко съм варила и по 50 мин и пак е било жилаво. Около 20-30 мин пилешко, а свинско - 30.
Виж целия пост
# 2
Майка ми я има, на 1 степен е за зеленчуци, на втора за месо. Не винаги прави налягане, подсушавам уплътнението и пак затварям.  Варила съм заек за 20 мин, пиле - 10 мин. картофи, ориз 10 мин. Зелето ми се опря не можах да сваря в нея, в моята нямам такъв проблем за 10 мин е готово, но е тефал.
Виж целия пост
# 3
А това индикаторче как дейста изобщо, кога намалявате котлона, кога отваряте капака. Как разбирате, че е готово  bouquet
Виж целия пост
# 4
КОтлона се намалява, когато направи налягне, жълтото бутонче се вдига, и след това се засича времето за варене.
Виж целия пост
# 5
КОтлона се намалява, когато направи налягне, жълтото бутонче се вдига, и след това се засича времето за варене.

Благодаря ти tanya_p
 Hug
Виж целия пост
# 6
Честито и от мен, страхотен избор! Имам такава и я ползвам от доста време, да не кажа, че ми е единствената тенджера в кухнята. Спестява ми доста време и електричество.
Изненадана съм, че нямаш упътване. Когато си купувах моята, освен с подробно упътване имам и книжка с рецепти на български, адаптирани към тенджерата.
Миналата Коледа купихме на приятели за нов дом подобна и пак имаше упътване.
За ползването няма особености - времето се отчита от момента на вдигане на индикаторчето.
Аз я ползвам само на червения индикатор, защото е най-бързо. Не ми се е случвало да загори нищо... Когато варя фасул, например, изключвам котлона, когато червения индикатор е бил вдигнат 10 минути.
Ако имаш други въпроси - питай  Peace
Виж целия пост
# 7
И аз имам такава и съм много доволна!Аз винаги свалям тенджерата 10мин. по-рано от указаното време и оставям налягането само да падне,а не под водна струя или чрез клапана.Така спестявам газ.Из нета има доста таблици с времената за готвене може да си намериш.Да си я ползваш със здраве!  bouquet
Виж целия пост
# 8
Правила за използването на тенджерата под налягане

1. Преди да използвате нова тенджера под налягане, кипнете в нея литър вода, в който сте прибавили малко мазнина, или най-добре сварете литър мляко (без да затваряте херметически). Това ще предпази вътрешността на тенджерата ви от потъмняване при следващите готвения.

2. Спазвайте точно упътванията за правилното затваряне и херметизиране на тенджерата под налягане. Те са дадени в инструкцията, приложена към тенджерата.

3. Ако вентилът за парата не е на мястото си, поставете го върху капака и го натиснете да слезне до долу.

4. Най-напред поставете тенджерата на силен огън . Щом вентилът започне да се върти и да изпуска пара, значи в тенджерата има вече нужното налягане. От този момент започвате да отчитате времето за приготвянето на ястието, посочено в съответната рецепта.

5. Щом вентилът се завърти, ВЕДНАГА НАМАЛЕТЕ ОГЪНЯ. Достатъчно е вентилът да се върти съвсем леко или дори да не се върти, но да изпуска от време на време пара. Това показва, че вътре се подържа необходимото налягане. Силното въртене на вентила само хаби излишната енергия, а може да бъде и опасно.

6. Когато изтече определеното време за варене, свалете тенджерата от огъня и вдигнете вентила, за да излезе парата и да спадне налягането в тенджерата. Не е необходимо да вадите изцяло вентила, за да не се загуби.

7. След като престане да излиза парата, отворете тенджерата. НЕ БИВА ДА СЕ ОТВАРЯ ТЕНДЖЕРАТА, ПРЕДИ ДА Е ИЗЛЯЗЛА ПАРАТА И ДА Е СПАДНАЛО НАЛЯГАНЕТО !

Източник : "Тенджера под налягане - 111 рецепти

     Успех в готвенето!   chef
Виж целия пост
# 9
Благодаря ти
Виж целия пост
# 10
Моята е подобна, на Фагор, не знаех за индикатора Blush Когато се засили свистенето мога да преценя колко още й трябва. Не си спомням добре упътването, но пишеше, че за да я отвориш, трябва да поливаш капака с вода на чешмата. Всъщност така и правя, когато бързам Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Колко струваше тенджерката и откъде е купена? Благодаря!
Виж целия пост
# 12
Такива тенджери и други на Фарор продават в Технополис (моята е от там, но е от тези с 2 дръжки... от преди 1-1,5 г. около 80 лв беше "малкия" размер, но нямам по-голяма тенджера в къщи)
Виж целия пост
# 13
Колко струваше тенджерката и откъде е купена? Благодаря!

За 98 лв. от Кауфланд, с 3 год. гаранция
Виж целия пост
# 14
Благодаря!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия