ПОМОГНЕТЕ, КЪРМЕЩИ МАМИ

  • 1 125
  • 21
Може въпросите ми да ви изглеждат глупави, но съм много притеснена. С беба сме си вкъщи от три дни и двете нощи минаха ужасно. През деня си спи спокойно почти след всяко хранене, но нощно време се буди през час, мрънка и проплаква... Давам й да суче, успокоява се за малко и после - пак. Педиатърката ми каза да й давам вода с лъжичка /3-4 лъжички /след всяко хранене, за да предотвратя появата на гъбички, но пък това "упражнение" я буди и я прави кисела.
   Още - при нощните кърмения нужно ли е да се цедя, защото и това ми е голям проблем  Sad
   Посъветва ме да й давам и залъгалка - това успокоява временно положението, но пък чета, че й е рано за залъгалки newsm78
   Най-големият ми проблем обаче си остава даването на вода. Детето определено си пие 1-2 пъти на ден, но всеки пък, в който й дам шишето, я задавям и направо умирам от ужас - не може да си поеме въздух  Cry Страх ме е да не я задуша. Какво не правя както трябва? Къде греша? Сигурно съм най-лошата и некадърна майка Sad
Виж целия пост
# 1
Хайде де,и ти не си вярваш!Всяко начало е трудно,но място за отчаяние няма.
Порови се с търсачката и ще намериш не една теми за водата.Аз вода да плакна устата не съм давала и гъбички не сме имали.
Биберон залъгалка-запърви път чувам,че е рано да се дава на новородено Shocked
Виж целия пост
# 2
Не давай вода нито с лъжичка, нито с шише. Не е нужно да се "плакне устата". Кърми я като плаче, ако ти е по-удобно си я вземи при теб да спи. Не се цеди нощем.
Залъгалката не е проблем, давай я щом я иска.
Виж целия пост
# 3
Нашата педиатърка също ни съветваше да давам вода след кърмене, но никога не съм го правила. Гъбички не сме имали до сега. Вода въобще не давай. Кърмете се, гушкайте се и постепенно ще влезете в ритъм.
Виж целия пост
# 4
Не съм давала вода - не сме имали гъбички. Не съм давала залъгалка. Не съм се цедила не само нощем, а въобще, освен когато съм искала да си съхраня кърма за спец случаи, но все пак не съм и имала кърма в излишък. Понеже малкият се хранеше често (на 2 часа) и продължително (40мин-1 час), взимах си го при мен, за да мога и аз все пак да се наспивам.  Peace
Виж целия пост
# 5
Благодаря ви за бързата реакция Hug
Наистина смятам да се откажа от водата, защото тя се мръщи дори на лъжичките. А иначе в шишето, с което успявам да я задавя всеки път, има 5%-ов разтвор на глюкоза, който препоръчаха да давам докато премине жълтеницата. От него тя пие най-много по веднъж-два пъти на денонощие, което за мен е кошмар, защото точно тогава я задавям. Cry
За залъгалката четох, че можела да наруши кърменето, освен по-късните проблеми с растежа на зъбите.
А как ще си създадем някакъв нощен режим - и това хич не ми е ясно.
Виж целия пост
# 6
Веднъж и аз се поддадох на съвета за даването на вода (обаче с лъжичка). Няма такива писъци  ooooh!
Залъгалка не съм давала, като е гладна и давам да яде.
За нощното кърмене - беше много трудно докато не сложихме един матрак на пода. Като се събудеше бебчо я взимах и двете се гушкахме на матрака. Аз спях, тя ядеше. Като се събудя, бебчо се връщаше в леглото си. Сега наскоро почнах да я взимам и в нашето легло.
Когато спиш с бебето трябва да съблюдаваш очевидни правила за безопастност- да не падне от леглото, да не легнеш върху него, да не го удариш и да не го задушиш със завивката и т.н.
Виж целия пост
# 7
 galisis, първо Честито бебенце   bouquet

Второ: къде я видя тази "лоша и некадърна" майка? Това не е съвместимо с "загрижена и притеснена".

Трето: махни водата. Махни глюкозата. Махни лъжичката след хранене. Махни залъгалката.

Четвърто: Цеди само когато имаш напрежение в гърдите и то толкова, колкото да смъкнеш напрежението. Не е нужно да цедиш след всяко хранене.

Водата не ти е нужна. Кърмата ти съдържа достатъчно количество вода, за да задоволи нуждите на бебето.
Глюкозата не е нужна. Жълтеничката ще мине с ядене, не с пиене.
Лъжичката вода след хранене не чисти кой знае колко водата, да не кажа хич. Аз кърмя дъщеря си 3г и 4м и никога не съм и мила устата с вода след цокане. Сега вечер мием зъбките с четка и паста, но след това се приспиваме на гърда. Млечица сме хващали само веднъж на 2 години след прием на антибиотик.

Пето: Все още с бебенце не сте  се нагодили едни към други. Още 2-3 седмици и ще сте като сиамски близнаци. Полека лека ще свикнете една с друга и ще отгатваш желанията и настроенията на бебче. Ще си създадете и режим, удобен за двете.
Виж целия пост
# 8
galisis,
Jes ти е дала много добри съвети.
Ако имаш възможност прегледай материалите в Библиотеката на форума, касаещи кърменето.
Глюкозата няма да ти помогне за жълтеницата, нито водата. Кърми беба толкова често колкото тя или ти имате/ш нужда. Ако чувстваш гърдите си препълнени - предложи на бебето да суче, не се цеди  Peace
Залъгалката за мен бе най-излишния бебешки атрибут  Peace
Успех и целувки на кандидат - снахичката  Hug
Виж целия пост
# 9
galisis, честито бебенце и от мен  bouquet
Най-важното е да се успокоиш и да не самообвиняваш, че си лоша майка.Знам, че първите седмици след изписването могат да се определят с една дума и това е "хаос".Може би всички майки сме минали през този период.Както ти е писала и Jes все още не сте се нагодили с  бебенцето един към  друг, но постепенно и това ще стане.
1.По съвет на педиатърката аз също давах вода след хранене, но въпреки това млечицата не ни пропусна.Веднага след като я излекувахме спрях да давам вода-просто не виждах смисъл.
2.Не е нужно да се цедиш при нощните кърмения, освен ако не чувстваш гърдите си болезнено препълнени.
3.Това с безсънните нощи също ми е добре познато-нощем кърмя по 5-6 пъти.За мое улеснени сина ми вече спи при мен.Така, когато заплаче просто надигам блузата и той си знае работата Simple SmileВъпреки, че и това си има своите недостатъци-веднъж свикне ли да спи при теб, няма и да иска да погледне кошарата.
4.По въпроса за залъгалките има изписано доста и то все в насока колко ненужни са те.Аз лично давах и давам залъгалка (сина ми е на почти 8 месеца), просто защото това го успокоява.
 Успех Hug
Виж целия пост
# 10
Честито бебе! Да ти е живо и здраво!
И аз като теб се шашках за тази вода с първото си дете, пълна скръб, бебето плюе и се дави... накрая се предадох, много по-удобно беше да я оставя просто да спи след кърмене. Пропи вода чак на 8 месеца, а малкото ми дете - на година и 4 мес.
Всъщност в кърмата има всичко - достатъчно вода, за да набави течности, и ензими и антитела, да пазят от гъбичките.
А за жълтеницата глюкозата не помага, защото билирубина се изхвърля с акото, така че колкото повече кърмиш, по-добре.
Иначе - нашенските педиатри само препоръчват вода с глюкоза, по цял свят на бебета се дава само мляко.
Досега не съм получила смислено обяснение защо е тази вода.
Няма бозайник, който налива малките си с биберон. Вода пият когато могат да стигнат сами до реката.
Недаващите вода западни педиатри обясняват така - излишека от вода нарушава солевия баланс на детето. Всяка глътка вода значи глътка кърма по-малко, а при стомахче колкото орехче, една глътка е много...
Така че споко, не си лоша майка, само си объркана, води се по детето.
То има своите инстинкти и те го учат, че маминото млекце е добро, а всичко друго трябва да се изплюе.
 Hug
Виж целия пост
# 11
Честито бебе! Да ти е живо и здраво!
И аз като теб се шашках за тази вода с първото си дете, пълна скръб, бебето плюе и се дави... накрая се предадох, много по-удобно беше да я оставя просто да спи след кърмене. Пропи вода чак на 8 месеца, а малкото ми дете - на година и 4 мес.
Всъщност в кърмата има всичко - достатъчно вода, за да набави течности, и ензими и антитела, да пазят от гъбичките.
А за жълтеницата глюкозата не помага, защото билирубина се изхвърля с акото, така че колкото повече кърмиш, по-добре.
Иначе - нашенските педиатри само препоръчват вода с глюкоза, по цял свят на бебета се дава само мляко.
Досега не съм получила смислено обяснение защо е тази вода.
Няма бозайник, който налива малките си с биберон. Вода пият когато могат да стигнат сами до реката.
Недаващите вода западни педиатри обясняват така - излишека от вода нарушава солевия баланс на детето. Всяка глътка вода значи глътка кърма по-малко, а при стомахче колкото орехче, една глътка е много...
Така че споко, не си лоша майка, само си объркана, води се по детето.
То има своите инстинкти и те го учат, че маминото млекце е добро, а всичко друго трябва да се изплюе.
 Hug


 Peace Peace Peace

Честита бебка galisis !  bouquet
Успокой се!  Hug Ще се справиш както всяка една от нас Wink- и ние сме се шашкали и сме се чудели какво по дяволите да правим с тези ревящи бебета Mr. Green
Вода на нашия син не съм давала и капка до 7-ия мес.; после му предлагах-той я плюеше, докато не откри тази във ваната hahaha...ама това стана в 11-ия му месец Whistling Реално я пропи към годинката.
Относно цеденето-да, колкото и неприятно да ти е, цеди през нощта защото/1-2 пъти/:
-в мом имаш много кърма-тя не може да бъде изсукана от беба и можеш да направиш някой мастит ако се задържа повече в гърдите-изцеждай до облекчаване-не напълно за да не направиш пък хиперлактация  Crazy
Изцеденото замразявай на малки порции /50-80мл-има торбички за замразяване на кърма, най-евтини са/, а после ще използваш при захранването и ако да кажем ще отсъстваш от дома /да кажем ако идеш на ресторант и после на дискотека...ех мечтиииии Joy/
Залъгалка най-добре не давай, нито сега нито по-нататък.....след година пък ще се чудиш как по дяволите да я отучуш от този вреден навик Mr. Green
Друго за мом друго не се сещам, но ако нещо те притеснява-питай смело [/color]Hug
Виж целия пост
# 12
Златни сте, мами  bouquet. Ние оцеляхме и тази нощ, но беше още по-неспокойна - обърнахме нощите на дни. Будна или проплакваща беше от 02 часа до 08.30 часа. А почти през целия ден вчера спа. Кърмихме се през 2 часа, дори по-малко, заспива само на гърдата ми - преместя ли я - започва да проплаква, да диша учестено, да маха с ръце и крака.... просто няма заспиване. Не е гладна, защото дори плюе.
 За цеденето - аз нямам толкова много кърма - общо за деня успявам да изцедя около 50-60 мл от двете гърди. Започнах да пия чай за кърмачки на ХИП - дано помогне. Иначе беба според мен си хапва достатъчно.
Виж целия пост
# 13
Честито бебче!!!
Няма мама,която да не се е шашкала и да си е задала въпроси колко е кадърна като майка....
Водата е абсолютно излишна заорганизма,да не говорим,че приема на каквито и да е течности,различни от кърма,води до намаляне приема на такава и съответно намаляне на производство и не след дълго спиране!!!От залъгалка също няма нужда 1
Съвсем в началото сте на процеса опознаване-гушкай си бебето ,колкото то желае,засега никакъв шанс да го разглезиш и да свикне,просто има вопиюща нужда да те усеща-топлината на тялото ти и ритъма на сърцето ти...изморително е,ноо .....майка лесно се не става  Peace
относно цеденето-цеди само,когато усетиш силно напрежение в гърдите(болка),а не наближава хранене...
иначе-хиперлактция(тогава ще видиш какво значи нон стоп с помпа или бебе на цица)  Wink
Виж целия пост
# 14
galisis, здравей!
Аз няма да повтарям другите преди мен, казали са ти вече-вода, глюкоза и залъгалка на кърмено бебе не са нужни! Цеденето също е само загуба на време и нерви Simple Smile
Опитвала ли си да кърмиш легнала? Така можеш да си поспиваш доста по-добре. Просто слагаш бебето до теб, пъхаш му гърдата в устата и заспиваш. По някое време бебето ще се размрънка-тогава го "закачаш" на другата гърда и продължаваш да спиш Simple Smile При мен този метод се оказа спасението Simple Smile Така не местиш бебето като заспи, а ако пусне гърдата-просто ти се отдръпваш за да спиш по-спокойно. Но при този метод бебето спи или на спалнята до теб или на бебешко легло, плътно прилепено до спалнята и със свалена преграда. Ако този вариант не е приемлив за теб помисли за варианта като кърмиш да взимаш бебето в теб с някаква подложка-напр. одеалце под него, някаква плоска възглавница - идеята е като го оставяш в леглото да го оставяш заедно със затоплената подложка. Иначе бебето е гушнато в теб на топло и изведнъж като заспи го местиш на незатоплено и то, разбира се се събужда. Можеш в леглото да оставиш някоя твоя дреха, която си носила- бебетата имат най-добре развито обоняние и много ясно разпознават миризмата на мама. Така че твоята дреха ще го успокоява.

Ето ти и една много кратка и полезна статия, за да знаеш как да разбереш дали бебето ти поема достатъчно кърма:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21073

Ето една статия за това как може да успокояваш бебето:
http://xedra.wordpress.com/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D1%8A% … %82-%D1%82%D1%80/

А ето и идеи за подобряване на съня:
http://www.bg-mamma.com/index.php?PHPSESSID=7c65dfd19fd5d092ca58 … mp;topic=154850.0

Приятно четене Hug

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия