"ПРИЗНАВАНЕ" ДИПЛОМИ ЗА ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ УНСС ВИПУСК 97,98

  • 6 867
  • 13
Налага се да използвам дипломата си за висше образование в чужбина.Да но в старите дипломи както знаете не съществува понятие като "квалификационна образователна степен",(което в случая за мен е от значение) а сме записани като "специалист - икономист" .Навремето се издаваха удостоверения от УНСС за такава степен  и то "магистър" ,както е записано и в новия Закон за висшето образование между другото!Това лято Отидох в УНСС да си извадя и аз такова удостоверение.Казаха ми ,че вече се издавали от МОН.Да, но в МОН ми отговориха че този проблем стои от години и не могат да ми издадат удостоверение за "квалификационна степен".Всички "удостоверения" издадени преди това са невалидни.Единствения начин е да си преиздам дипломата.Което не е много сигурно че ще стане!На практика заради нерешен проблем ( и аз не знам от къде трябва да се реши,при положение,че спорд закона не би следвало да има поблем) моята диплома ( а и не само моята) за висше образование е неизползваема.
Въпросът ми е към всички които са се сблъскали вече с този проблем и как намериха решение.
Благодаря!
Виж целия пост
# 1
С такъв проблем не съм се сблъсквал. Но защо не пробваш за пред УНСС с версията, че си загубила дпиломата и искаш да ти я преиздадат? имаше обаче някаква процедура да се обявява, че е невалидна и т.н.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 2
Благодаря за идеята,но се съмнявам ,че ще я преиздадат съгласно новите изисквания.То в това се състои проблема.Единствения начин както ми казаха е да подам молба до ректора и изрично да посоча че искам да бъде преиздадена с "квалификационна степен".Което не е сигурно,но пък имат информация че са издадени такива на някои съвипускници.Предполагам тези на които им е трябвал документа в чужбина.
Надявам се някои от моите съвипускници да се изкаже по въпроса.Доколкото знам този проблем е бил много дискутиран и по медиите.
Виж целия пост
# 3
Благодаря за идеята,но се съмнявам ,че ще я преиздадат съгласно новите изисквания.То в това се състои проблема.Единствения начин както ми казаха е да подам молба до ректора и изрично да посоча че искам да бъде преиздадена с "квалификационна степен".Което не е сигурно,но пък имат информация че са издадени такива на някои съвипускници.Предполагам тези на които им е трябвал документа в чужбина.
Надявам се някои от моите съвипускници да се изкаже по въпроса.Доколкото знам този проблем е бил много дискутиран и по медиите.
Хммм, наистина ли? Аз все си мисля, че ако преиздават нещо, би трябвало да е в унисон с най-последните му изисквания, изменения и форма. Защо не ги попиташ все пак? А, и виж УНСС имат ли форум на сайта си. НБУ имат 'щото...
Виж целия пост
# 4
В дипломата ми от СУ пише Специалист по...
Издадоха ми я обаче и на немски, където си
пишеше вече Магистър. В немската ми диплома
пише Диплом. Издадоха ми удостостоверение
и на английски, на което пише Master. Не бива
да има проблем, просто бъди по-настоятелна.
Виж целия пост
# 5
Аз съм жив пример, че в УНСС всичко може - без пари и без връзки. Отлично при това.
Тръгваш по реда - секретарка, по-руса и по-висша секретарка, декан, тенхически секретар, шеф катедра, до ректор стигаш ако се наложи - все някъде ще стане.
Освен това съм убедена, че ще ти я преиздадат съгласно новите изисквания, не говорим за диплома от Бразилския свободен все пак.

Виж целия пост
# 6
Да ,прави сте!Трябва да се "понатисна" повечко.От МОН ми казаха че проблема е само с УНСС и само с тези два випуска.Поради тази причина не могат да ми издадат документ за "квалификационно образователна степен".
Но вероятно има начини да се снабдя с "нова" диплома (защо трябва да е лесно като може да е трудно.....) Wink
Благодаря на всички!
Виж целия пост
# 7
Ще ти издадат копие от дипломата. Това дали те устройва?
ЕГН-то в моята беше сгрешено, но говорим за 2006г. Когато отидох да я върна, ми отговориха, че мога да я обява за изгубена в централни ежедневници и след това да занеса вестника при секретарката, за да започне процедурата. Но ми заявиха, че ще пише копие.
Виж целия пост
# 8
Аз съм баш от този випуск  ooooh! Значи удостоверението, че
ползвам правата на Магистър не важи вече?  Thinking
Виж целия пост
# 9
Налага се да използвам дипломата си за висше образование в чужбина.Да но в старите дипломи както знаете не съществува понятие като "квалификационна образователна степен",(което в случая за мен е от значение) а сме записани като "специалист - икономист" .....


Не съм много сигурна дали попадаш в категорията "притежател на стара диплома"  Wink , защото Законът за висшето образование (този, с който въвидоха образователните степени "бакалавър" и "магистър") мисля че влезе в сила през 1996г. Но в преходните и заключителните разпоредби към него е уточнено, че притжателят на диплома за висше образование, т.е висшистът се приравнява към квалификационна степен "магистър" и не е нужно да полагаш усилия, за да го доказваш.
Виж целия пост
# 10
Дипломата ми от УНСС е от 1999 г. и си пише "Магистър", нищо допълнително не съм правила, така си ми е издадена.
Виж целия пост
# 11
Независимо какво пише в нашия закон за Висшето образование, не всички дипломи се признават по света. Тук имат един справочник, кои университети и кои години са им признати специалностите, и кои точно от специалностите ( според акредитацията им мисля че беше). Справочника включва учебните заведения от цял свят. Поне в Канада за да приравниш диплома ти искат и хорариума на часовете ти.
Виж целия пост
# 12
Leo да, за съжаление не важи.И ако си спомняш  (говоря за  97випуск),започнахме по системата на кредитните точки ,първия семестър я отмениха и заявиха че продължаваме по старата програма  с правата на "Магистър" .Аз също имам приятелки които си взеха удостоверението ,но от МОН  казаха,че даже и да притежаваш такова то няма да бъде легализирано.Параграф 6 и 9 и член 42 (1)Ние сме последните два випуска в чиито дипломи пише специалист по...
Друг е въпроса защо като закона е категоричен,се издаваха такива удостоверения...

Дипломата ми от УНСС е от 1999 г. и си пише "Магистър", нищо допълнително не съм правила, така си ми е издадена.

Коя година си започнала обучението си и колко години е курсът ти на обучение?

Налага се да използвам дипломата си за висше образование в чужбина.Да но в старите дипломи както знаете не съществува понятие като "квалификационна образователна степен",(което в случая за мен е от значение) а сме записани като "специалист - икономист" .....


Не съм много сигурна дали попадаш в категорията "притежател на стара диплома"  Wink , защото Законът за висшето образование (този, с който въвидоха образователните степени "бакалавър" и "магистър") мисля че влезе в сила през 1996г. Но в преходните и заключителните разпоредби към него е уточнено, че притжателят на диплома за висше образование, т.е висшистът се приравнява към квалификационна степен "магистър" и не е нужно да полагаш усилия, за да го доказваш.

Явно тези два випуска не попадат в графата "стара диплома" независимо че се обучавахме по "старата програма" и ни издадоха "стари дипломи".

Независимо какво пише в нашия закон за Висшето образование, не всички дипломи се признават по света. Тук имат един справочник, кои университети и кои години са им признати специалностите, и кои точно от специалностите ( според акредитацията им мисля че беше). Справочника включва учебните заведения от цял свят. Поне в Канада за да приравниш диплома ти искат и хорариума на часовете ти.
Да така е.Но в случая на мен ми трябва за работна виза и в случая ми признават дипломата.
Виж целия пост
# 13
Аз съм orchestra.Не съм с моя комп.И не мога да вляза с моя си ник.Извинете за което.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия