Лесни и икономични рецепти

  • 60 493
  • 30
Не знам дали има друга такава тема, но ми се иска тук да ми дадете идеи за ястия, които да са хем бързи, хем икономични.Ето аз попаднах на следната рецепта и смятам да я сготвя довечера.Истината е, че работя до късно и почти всички пазари и магазини за зеленчуци затварят, докато се прибера.Дайте идеи, може местни и безмесни ястия, също така и супи.

http://www.bordovsky.net/index_files/page0404.htm
Виж целия пост
# 1
Пипер с мляко

Печени и обелени,почистени от семето чушки се нарязват на по-едро.Позапържват се в сгрято олио,добавят се 2-3 с.л. брашно и се залива с прясно мляко до желаната гъстота.Посолява се на вкус. Това е.Да ви е сладко!
Виж целия пост
# 2
А тази рецепта научих от Желязната лейде тук във форума.

Пържено кисело мляко с яйца

Необходими продукти:

2 яйца/за 1 порция/;
1 кофичка кисело мляко;
олио;
3-4 скилидки чесън;
сол;
1 ч.л. червен пипер;
трохи от 1 филийка хляб;

Време за приготвяне: 1 цигара време;

Изпържват се яйцата на очи и се слагат по 2 в плитки, но широки чинии. В загрятата мазнина /след като изпържим яйцата/ се натрошава средата на 1 филия хляб и се пържи до леко порозовяване. Добавя се 1 лъжичка червен пипер и с тази смес се залива предварително разбърканото с чесън и сол кисело мляко. Запърженото мляко се изсипва върху яйцата. Невероятно ухае и е божествено вкусно. Върви с препечени филийки, ама поне 1 хляб изяжда!
Виж целия пост
# 3
Това с яйцата е добра идея, другото нещо за което се сещам е бъркани яйца със сирене, поръсени отгоре с червен пипер.
Виж целия пост
# 4
Яйцата под всякаква форма са на почит у нас:
Омлет с кашкавал
Праз(или лук) с яйца
Яйца по панагюрски
Бъркани яйца с наденица(сушеница или суджук)....и т.н.  Crazy
Виж целия пост
# 5
Гювечетата са и бързи и икономични.

Слагаш по 1 плочка сирене върху нея домат или доматено пюре, нарязан 1 кренвирш и чукваш отгоре по 1 яйце. Плюс олио и чубрица и печеш. Стават за 15-20 минути.
Виж целия пост
# 6
2 чаши ориз се сваряват в подсолена вода.Половината ориз се слага в намазнена с масло тавичка,отгоре се настъргва обилно кашкавал.Отгоре се слага останалата част от ориза,заглажда се и се слагат парченца масло отгоре.Запича се за 5-10 минутки. и е готово.Може да се зползва и за гарнитура и за основно...
Виж целия пост
# 7
Аз реших да готвя супа топчета, защото като видях че цената на тиквичките е три лева бързо се отказах.
Мога ли да я направя без домат, защото мъжът получава киселини.Питам, защото във всички рецепти за супа топчета пише, че трябва да се добави и домат или доматено пюре.
Виж целия пост
# 8
Може разбира се....Аз например не слагам Grinning
Виж целия пост
# 9
Ето един интересен сайт на който попаднах преди малко - http://www.cuisineeurope.com/cms/bg/recipes-bulgaria-supa-topcheta-bg

Аз и застройка не слагам, защото мъжът ми казва, че го боли корема.Не знам дали ще се получи като класическата супа, но ще пробвам.
Виж целия пост
# 10
  chef  bouquet
Виж целия пост
# 11
Ориз с гъби на фурна:задушавам глава лук в малко мазнина,добавям нарязани пресни печурки(количеството-по желание),може и консерва,слагам ориза(изчистен и измит) и доливам гореща вода.Водата е в съотношение 1: 3(на чаша ориз 3 чаши вода)Подправям с чубрица,сол и магданоз,мятам в гореща фурна и след 20-30 минути е готово.
 Разновидност-ориз с праз-лук и маслини...а може и комбинация от двете рецепти:)У нас тази гозба се тачи за вечеря,мъжете ми я хапват с кисело мляко:)
Виж целия пост
# 12
Пипер с мляко

Печени и обелени,почистени от семето чушки се нарязват на по-едро.Позапържват се в сгрято олио,добавят се 2-3 с.л. брашно и се залива с прясно мляко до желаната гъстота.Посолява се на вкус. Това е.Да ви е сладко!
Това е супер вкусно-правих я за първи път в неделя и мъжът ми остана много доволен от рецептата за Печени пиперки с кисело мляко(на Бордовски) Имам я от този сайт(но Бордовски пише в "Гответе с Мен") Тази пецепта я препоръчвам с две ръце-пробвайте Peace

Ориз с гъби на фурна:задушавам глава лук в малко мазнина,добавям нарязани пресни печурки(количеството-по желание),може и консерва,слагам ориза(изчистен и измит) и доливам гореща вода.Водата е в съотношение 1: 3(на чаша ориз 3 чаши вода)Подправям с чубрица,сол и магданоз,мятам в гореща фурна и след 20-30 минути е готово.
Сякаш аз съм го написала-бързо, вкусно и създава усещането, че е ориз с месо Peace

Аз правих онзи ден пиле с гъби, топено сирене и сметана. В йена тенджера сложих лук на шайби, консервирани гъби, сварено пилешко месо(беше домашно пиле и за това сварено), кубчета топено сирене и заливам със заквасена сметана. Стана много вкусно и според мен е много лесна и бърза рецепта с невероятен резултат.
А аз се записва да ви следя  bouquet
Виж целия пост
# 13
Аз правя някаква моя измислица- излиза 4-5 лв.
В йенска тенджера или гювече слагам зеленчуци (замразен фикс "Гювеч" или пък всичко,което имам вкъщи-картофи,моркови,чушки и т.н.) ,купувам един,два шницела,нарязвам на парчета,запържвам малко и добавям и тях към зеленчуците. Накрая разбивам 3-4 яйца. Всичко разбърквам ,доливам вода и слагам във фурната. След 30-40 минути е готово и вкусно.
Виж целия пост
# 14
Скумрия на фурна:

за 6 порции /толкова ми побира тавата/
3 едри скумрии /гледайте да са с бистър поглед  Mr. Green/
1 буркан домати
1 голяма глава лук
3-4 дафинови листа
2-3 стръка пресен девесил /и със сушен става и без хич, става/
сол и черен пипер на вкус
зехтин или олио
магданоз

Почиствате скумрията и разделяте я на 2 равни половини, по желание филетирате /най-лесно се обработва, когато е полу-замразена - важното е да отстраните напълно черната ципа и чернилката около гръбначната кост/.Намазвате тавичката с мазнина,  ако имате пресен девесил слагате клонките най-отдолу, нареждате отгоре предварително овкусените със сол и черен пипер филета /трябва да са плътно едно до друго/,  слагате отгоре предварително нарязания на шайби и  раздробен на ивици лук /кръгчета/, поливате филенцата с тънка струйка зехтин/олио . Накрая добавяте пасираните домати, слагате дафиновия лист и печете на 200 гр. с фолио, докато поизври до сгъстяване. Махате фолиото и печете още десетина минути - за приятен загар на лукчетата /иначе е като варена/. Накрая поръсвате с магданоз и поднасяте с каквато гарнитура предпочитате - аз поднасям с дежурната картофена салата и резени лимон.
Не става много бързо /около 40-50 мин. с подготовката/, но е евтино и вкусно - гарантирам. През лятото слагам пресни домати, нарязвам няколко на шайби,  и отгоре заливам с настъргани - искат повечко печене, но вкусът е по-добър и изглежда по-естетично.

И още една скумрия - на скара /ако е барбекю с дървени въглища, най-добре/.
Почиствате и нарязвате както по-горе. Правите марината от 100 гр. зехтин/олио, 1 с.л. сол, черен пипер /по желание/  и сокът от 1 лимон. Овалвате добре всяко филе, нареждате в дълбок съд и заливате с остатъка. Оставяте на хладно за 20 мин. и печете.
А карагьоза как ставааааа, но много трудно намирам по-едричък Crazy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия