Висока кръвна захар

  • 17 946
  • 24
Здравейте, мами!

Последните две изследвания на кръвната захар са ми доста височки. В границите, но все пак доста близо до горната. ПОнеже получих доста разтегливо обяснение от доктора какво следва да ям и какво не, много бих била благодарна, ако някои от препатилите подобно нещо споделят каква диета са пазили.

Предварително се извинявам, ако подобна тема е пускана. Аз просто не намерих.
Виж целия пост
# 1
Здравей,
аз качих последните 3 месеца доста захарта, но без да е гестационен диабет. Щом не са ти казали, че е гестационен диабет, значи няма да се притесняваш  Hug На мен ми бяха забранени тестените неща, въглехидратите като ориз и картофи, можеше ръжен или черен хляб, но по малко. Нетлъсти меса и несладки плодове - не може банан, грозде... Общо взето откарах на диня, беше лято и това набивах. Хапвай си всякакви зеленчуци - пресни, задушени, печени, меса, риба, хляб Бонус например, млечните произведения също са ок. Няма страшно  Hug
Виж целия пост
# 2
Направи си цял профил за да видиш дали наистина имаш проблем или си яла нещо сладко.
Понякога дори вечер ако си яла нещо сладко и на сутринта ти вземат кръв може да даде горна граница на стойностите.Мисля, че няма за к,во да се притесняваш.
Виж целия пост
# 3
Рися, може да имаш гестационен диабет, но за да се потвърди това, или да се отхвърли трябва да се направи обременяване с глюкоза
Прочети това http://ma-mabg.com/forum/viewtopic.php?t=209
Дано всичко да е наред
Виж целия пост
# 4
Аз бях с гестационен диабет. На едночасовото изследване показах малко над нормата и ме пратиха на тричасово. На него два от четири показателя бяха малко по-високи и ме сложиха в графа гестационен диабет (макар че всъщност беше пре-диабет, но все пак, за по-сигурно, ме брояха като гестационно диабетна Crazy). Следвах диета, имах си специален диетолог, при който ходех на консултации, не се налагаше инсулин и всичко беше наред. Всичко това се случи в чужбина.
Не зная в БГ какви изследвания правят и как установяват по-нататъшния път на действие. Казваш, че имаш захар в горна граница на нормата - това резултат от специално изследване за диабет ли е или просто рутинно такова? След като е в норма, защо диета?  Не може така просто да ти кажат туй онуй за диетата - трябва да знаеш дали е нужно да спазваш диета или не - все пак това дете трябва да получава достатъчно и правилно количество хранителни вещества, в зависимост от състоянието ти - едни, ако си в предиабет/диабет ситуация и други, ако нямаш диабет.
Виж целия пост
# 5
Направи си обременяване с глюкоzа, както е писала Nefertity. И при обременяването накарай да ти вzемат кръв и zа инсулин.
Виж целия пост
# 6
Не бързай да правиш веднага тест с обременяване с глюкоза.Кръвната захар може да е висока не само ако си яла нещто сладко ,но и ако си била притеснена .Стреса оказва влияние.Повтори още веднъж изследването-сутрин на гладно.
Виж целия пост
# 7
Рися, ако няма да те затрудни, пусни стойностите от изследването. Кога е взимана кръвта, кога яде за последно преди изследването. Един бонбон изяден ненавреме също се отразява. Преди да се прави обременяване с глюкоза помоли да ти изследват гликиран хемоглобин  /НвА1С/, който дава информиция за средните нива на кръвната захар в последните няколко седмици.
Колкото до храната, Блонди  е писала , аз в по-общ план бих ти казала да ядеш храни с по-нисък гликемичен индекс, в нета има доста информация за тях.
Успех
Виж целия пост
# 8
Благодаря на всички откликнали се! Успокоихте ме поне малко. Simple Smile

По принцип на нормалните изследвания кръвната ми захар беше съвсем нормална - 4,8 единици, ако се не лъжа. Впоследствие обаче доки реши да ми направи профил /двучасов/, не ми показа резултатите, каза само че са гранични. Каза да намаля хляба и сладкото, не ми ги е спирал изцяло. То аз хляб толкова и ям де... не ми е любима храна. Виж, с шоколадите беше по зле  Embarassed След 2 седмици ми пусна пак кръвна захар /обикновено изследване/, и тя показа 6,2. След една седмица изцяло премахване на сладкото и хляба и много притеснения захарта беше вече 6.3 за мой още по-голям ужас. Пропуснах да спомена, че след профила цяла седмица ми беше зле, гадеше ми се и ми пресъхваше устата. Оттогава това състояние намаля, но не изчезна изцяло.

Самият доктор каза, че тези показания не били съвсем опасни, а просто гранични, и трябва да пазя диета до раждането. Но той не е от най-приказливите за важните неща, та затова реших да се обърна и към вас, препатилите Simple Smile.

Пъсъ. Джипито пък каза да не се притеснявам изобщо, само в общи линии да следвам съветите му.

Пъсъ две. И двете изследвания бяха малко неочаквани, та затова предишната вечер съм си хапвала по малце сладичко. Факт е обаче, че и двете бяха точно след големи притеснения, което джипи-то също изтъкна за вероятна причина за високата захар.
Виж целия пост
# 9
Рися, поискай да ти направят обременяване с глюгоза , да ти изследват гликирания хемоглобин и инсулина, по-добре едно-две изследвания повече но по-спокойно отколкото проблеми после, и си поискай направление за ендокринолог най-добре
Виж целия пост
# 10
Наскоро се установи, че захарта ми е доста висока - за уточнение да добавя, не съм бременна - 7 мм на гладно. Кръвно захарният профил също - 6.9 / 4.4 / 4.2

Докторката не ми интерпретира стойностите, или поне не каза нищо съществено, освен, че е проблем, не е хубаво и т.н. Затова сега два месеца диета, после пак изследване "да се види".

Някой може ли да ми каже доколко притеснители са тези стойности? и нормално ли е сутрин на гладно стойността да е по-висока от останалите - след хранене?
Виж целия пост
# 11
стъпчице, а какво си вечеряла, преди сутрешното изследване?
Важно е...
Виж целия пост
# 12
Има значение колко време преди изследването е било последното хранене  ив какви часове е бил проведен профилът, както и вашето хранене през този ден. Провеждането на профил изисква спазване на определени часове на хранене за да бъде информативен.
Едно изследване не е достатъчно за да се прецени състоянието въглехидратната обмяна.
Други изследвания, които можете да направите са на гликиран хемоглобин и обременяване с глюкоза. Последното ще постави диагнозата със сигурност.
Виж целия пост
# 13
благодаря за отговорите.
профилът си беше в 8/12/16ч. и съм се хранила веднага след взимането на кръв, за да има достатъчно време до следващото.

вечерта не съм преяждала, а сладко не ям така или иначе след раждането и проблемите около сина ми - изведнъж спря да ми понася. но алкохол съм пила  - не знам дали това има значение обаче.

докторката това и каза, че след два месеца диета ще направи гликиран хемоглобин, да видим тогава.
Виж целия пост
# 14
първото изследване сутринта 8.15 някъде, а вечеря към 8 предната вечер - достатъчно време мисля.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия