Въпрос за Резус-фактор

  • 10 778
  • 55
Много спешно ме интересува, надявам се накой да може да ми отговори възможно най-сигурно  Praynig
Възможно ли е, ако и двамата родители са с Rh+, детето да е с Rh- ?
Може би става въпрос за объркани изследвания, защото според мен не е възможно, но де да знам  newsm78
Дано някой да е наясно и да хвърли светлина!
Виж целия пост
# 1
Не в възможно, детето наследява резус фактора на някой от родителите. Сигурно ли е, че и двамата са +?
Виж целия пост
# 2
http://www.biology.arizona.edu/Human_Bio/problem_sets/blood_types/rh_factor.html
виж тук има и за кръвните групи, за възможни доносрства на кръв и за резус фактора. И аз знам, че трябва да е на някой от родителите. Ние двамата сме А+, и сина ни е 0+
Виж целия пост
# 3
Някой път стават грешки при изследванията на децата, като се вземе кръв от пръста. Би трябвало да се прави с венозна. Това е според мойте скромни медицински познания. Confused
Виж целия пост
# 4
И аз мисля,че не е вьзможно.Детето взема резус-фактора на единия родител.
Виж целия пост
# 5
Аз съм 0-, а мъжа ми е А+,съответно малкия е 0+.
Някъде бях чела,че има минимален шанс,това да се случи.
Виж целия пост
# 6
Много спешно ме интересува, надявам се накой да може да ми отговори възможно най-сигурно  Praynig
Възможно ли е, ако и двамата родители са с Rh+, детето да е с Rh- ?
Може би става въпрос за объркани изследвания, защото според мен не е възможно, но де да знам  newsm78
Дано някой да е наясно и да хвърли светлина!

Възможно е! Моите родители са Rh(+), аз съм Rh(-).
Вероятността не е голяма, но я има. Чела съм доста неща по въпроса, със съгурност е възможно!
Виж целия пост
# 7
Възможно е Peace
Наистина рядко се случва, но и аз имам приятелка, която е с Rh(-), а родителите й са с положителен, просто и двамата имат по един родител с Rh(-).
Виж целия пост
# 8
Много спешно ме интересува, надявам се накой да може да ми отговори възможно най-сигурно  Praynig
Възможно ли е, ако и двамата родители са с Rh+, детето да е с Rh- ?

Възможно е.
Не е възможно детето да е с Rh+, ако и двамата са с Rh-.

Няма такова нещо като унаследяване от единия родител. В детето попадат гени и от двамата родители поравно. Просто генът за положителния Резус фактор е доминантен, т.е. се проявява и в комбинация с ген за отрицателен Резус (скрит, рецесивен ген), а ако и двамата го имат този скрит ген, който не се проявява в тях, има 25% вероятност детето да го получи и от двамата родители и да има Rh-.
Виж целия пост
# 9
напълно е възможно.
Jarrita го е обяснила съвсем точно. аз съм учила генетика доста подробно и съм напълно съгласна.
не се тревожи излишно!
Виж целия пост
# 10
Въжможно е !
Виж целия пост
# 11
Възможно е.
Положителният фактор е доминантен,а отрицателният-рецесивен.Човек с RH- може да предаде на детето си само "-,"докато родител  с RH+ може да предаде на детето си или + или -,защото носи и двeтe в себе си.По същия начин се получава и с другия RH+ родител-и той може да предаде + или -,щом е с RH+.
И възможните комбинации стават:
Родител 1      Родител 2     Резултат
    +                       +        =дете с RH+
    +                       -         =дете с RH+
    -                        +        =дете с RH+
    -                        -         =дете с RH-
Не познавам такива хора,но наистина се случва много рядко в природата,защото + винаги доминира и е много малка вероятността да се срещнат два - фактора и тогава детето е с - резус фактор при родители с RH+.
Виж целия пост
# 12
 Joy Joy Joy Joy И при нас така, и аз и мъжо сме "+", малката е "-" А определено не е сменена в родилния дом и няма как да не е нашето.
Jarrita преди месец и на мен ми обясняваше, че и аз се съмнявах в изследванията, не че все още не се съмнявам.
Виж целия пост
# 13
Възможно е и никак не е рядко всъщност. 15% от хората са с отрицателен Rh. Rh- всъщност означава, че на повърхността на червените кръвни клеки липсва аглутиноген Д. За такива важни въпроси питайте ликарите да ви обяснят, а ако не сте сигурни в отговора не бъдете толкова категорични, дали нещо е възможно или не. Не можете да си представите какви проблеми можете да докарате на някой ако така категорично отговаряте без да сте наясно.
Виж целия пост
# 14
Мерси много на всички за подробните обяснения Hug
Спестихме си едно допълнително боцкане.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия