Как да накарам бебето да яде?

  • 10 185
  • 19
След близо месец липса на апетит, който отдавах на зъбките( накрая избиха 4 наведнъж), днес се оказа, че дъщеря ми е отслабнала с 500 гр. подозирах го, но не очаквах да е толкова много.
честно да си кажа- съжалявам, че я захраних късно. не познавам дете, което да е захранено рано и да има проблем с яденето с лъжица. а при нас е малък ад. вече почти 3 месеца се мъча, но рекордът й е бил 100 гр пюре. последните 2 седмици , въпреки че продължавам да предлагам всякаква храна, тя не приема повече от 2-3 лъжици. кърмя я, но очевадно това не е достатъчно. отказва да пие пюрето от биберон, отказва и адаптирано мляко. държах я гладна един ден с надеждата, че може пък и да прояде- уви!
е, днес съм съсипана не толкова от неуспехът с пюретата, колкото от спадът на теглото й.
приемам всякакви съвети как да я накарам да се храни, за да може да спре да слабее.
Виж целия пост
# 1
Ние сме аналогичен случай на вашия, с разликата, че не е спадала на тегло, но не беше наддала 1,2 месеца.Честно да си кажа си мислех, че никога няма да прояде, но от два дена проявява завиден апетит и от 40-50 гр. пюре-това ни беше рекорда сега едно малко бурканче омете, и каша ядеше по 50-60 мл. днес и направих 90 и ги изяде.
Моя съвет е да оставиш нещата да се наместят от само себе си, ако вечер се буди я кърми.И малкото количество храна което поема го прави по-калорично-добавяй АМ, давай месце.Така се процедира и при злояди деца, макар и малко количество храна, тя трябва да е по-калорична и хранителна.Не и пълни коремчето с плодове, защото според мен те доста насищат.
Ами това е.Успех.
Виж целия пост
# 2
Има две неща, които можеш да направиш!
Първото нещо според мен е нагласата ти, не си сигурна в това, което правиш. Не мисля, че има нещо странно в това, че детето не е изяждало повече от 100г твърда храна на едно ядене, много деца са така на вашата възраст. Според мен даването на каша и пюре с шише е много лошо и безкрайно вредно! Не бива яденето да става самоцел, детето усеща неспокойствието ти и реагира. Бих ти предложила да опиташ да смениш тактиката...например да предлагаш храната на детето да е с различна Т, да предлагаш храна с ръце, да му даваш от вашата храна. Може да я предпочете Wink Не съжалявай за избора, който си направила, защото макар и да няма рано захранени деца, които да не приемат лъжицата аз не познавам рано захранени деца, които да нямат някакъв харнителен проблем! Всички включително и дъщеря ми  имат най-меко казано претенции към храненето!От друга страна малката е късно захранена и тя до 11 месечна не изяждаше повече от 100гр храна различна от кърма. Постепенно започна да се храни нормално.
Втория апсект, на който според мен трябва да обърнеш внимание е да направиш ПКК на детето и да се видят кръвните показатели-при анемия има намаляване на апетита, хубаво е да се отхвърли като възможност. При малката ми дъщеря се беше получил такъв железен дефицит, около и след годинката и имаше намаляване на апетита. Хемоглобина и беше в норми Wink обаче тромбоцитите не бяха, за това резултатите трябва да се гледат комплексно Wink. Хематолога препоръча изследване на серумно желязо, то се оказа ниско пи малтофер 2 месеца. Веднага се възстанови апетита и сега е супер-яде всичко, или почти Wink
Виж целия пост
# 3
Буми, първо се успокой. Познавам те в една друга светлина, една решителна и весела мацка. Сега все едно пише някой друг.
Мартина беше такава, както описваш ти ситуацията. С тази разлика, че сучеше постоянно и непрекъснато. Бях потънала в един порочен кръг. Аз изнервена започвам да я храня, тя усеща и започва да плаче, аз още повече се изнервям и така ревове и двете. Докато не се осъзнах и не престанах да я тъпча. Тогава прояде. На 1г и 2м. За Ангел си обещах, че няма да повтаря грешката си. Никога не съм гледала количеството. Има дни, в които ако го оставя, ще изяде сигурно цял хляб, има дни, когато изяжда 3-4 лъжички. Колкото-толкова.
И аз ще ти предложа да й дадеш от вашата храна, или пък от детска кухня. Дай й и храна, която дъ държи с ръка. При Мартина винаги действаше настъргана ябълка. Преглътни, че една стая ще е омазана с ябълка, въпреки това е толкова забавно да гледаш как взема с пръстчета и яде ли, яде. Яж и ти заедно с нея, използвай детски прибори и чинийки,...ох, предполагам, че всичко това го знаеш, но пак да си го кажем
Виж целия пост
# 4
Промени си нагласата, за да промениш и атмосферата - съгласна съм с предишните мнения - бебетата усещат напрежението, а ти явно си изнервена от неяденето й. Имах същия проблем - до 1 г. и 2 м. не ядеше почти нищо, и до 100 гр. не е стигала на ядене, 100 гр. беше общо за деня. Беше основно на кърма. Пробвай ПЗ, при нас даде резултат, оказа се, че не харесва пасирани храни, искаше да дъвче доста отрано (при условие, че нямаше и един зъб в устата се, избиха след 10 м.). Храни, които се дават с пръсти, също помагат - сварени зеленчуци, макарони, парчета месо, ако вече яде месо, сирене, коричка хляб. Пробвай ти да й готвиш - дъщеря ми и в това отношение имаше претенции - предпочиташе моето ядене пред пюрета. Mr. Green И не настоявай, дори и пасивно - колкото повече я мъчиш, толкова по-зле ще става, приеми, че не яде, и тогава може и да те изненада. Относно теглото - сега е свалила заради зъби - после ще навакса.
Виж целия пост
# 5
Първо, не е вярно, че ранното захранване е гаранция, че в един момент няма да откаже лъжичката!!! Случва се също толкова често, колкото и при късно захранените бебета!
Наистина е важно да запазиш спокойствие, защото нервността ти може да я изнерви и нея.
При нас имаше няколко периода на отказ да се храни с лъжица(винаги по време на зъбоникнене). Единият продължи около два месеца. Започнах да й готвя храни, които да може да хваща с пръстчета и сама да се храни. Не, че е изяждала кой знае какви количества, но все пак беше нещо. Варях и различни зеленчуци, моркови, картофи, грах, ориз, зелен боб и т.н, всичко, с което я бях захранила, и предлагах в купичката сама да си се храни. Сега има и тикви, можеш да й правиш на пара и да й ги даваш на кубчета. Плодовете също може да ги правиш на пара и да ги даваш на парченца. Можеш да предлагаш хляб. Ние си направихме нещо като педагогическо захранване, но наш си вариант. Резултатът сега е, че се храни много добре самостоятелно с лъжица, дъвчи много добре и не на последно място, вече започна и да наддава. При нас не е имало спадане на тегло, но доста дълго време беше задържала на едно.
Успех  с папането и много търпение! Hug
Виж целия пост
# 6
благодаря за подкрепата!
аз готвя на Катето, пробвам всякакви варианти на пюрета, дано успея да намеря едно, което да яде.
пробвахме Млечна кухня, но и на мен не ми хареса, тя също не.
давам й от нашата храна, даже свинско с грах е яла( май това беше единствения път, когато изяде 100 гр наведнъж).
вече не слагам подправки на нашите манджи за да мога да дам и на нея. повече от 2-3 лъжици мога да дам с много цирк и залъгване.
на път съм да я пробвам да хрупа царевични пръчици( батко й имаше такъв период на около годинка, когато ядеше само Бестини )
Виж целия пост
# 7
Сега се сетих и за още нещо. Ангел имаше период, в който искаше да се "прокарва" хапките с вода. Хапваше по 2-3 лъжици и спираше. Докато един ден не взе шишето и започна да пие вода между хапките.
Виж целия пост
# 8
Микки, и това съм пробвала.действа, но за няколко хапки. чайчето е единственото нещо, което никога не ми е отказвала.
Виж целия пост
# 9
Ей, зрънчовци не давай, в тях няма нищо полезно, а по никакъв начин няма да помогне за прояждане!
Сега се сетих, че освен тя да си се храни с пръсти, можеш да пробваш и ти да й даваш с пръсти!
Виж целия пост
# 10
Ей, зрънчовци не давай, в тях няма нищо полезно, а по никакъв начин няма да помогне за прояждане!
Сега се сетих, че освен тя да си се храни с пръсти, можеш да пробваш и ти да й даваш с пръсти!
абсолютно съм съгласна! аз давах на Габи с пръсти, дори и супа Wink
Според мен няма проблем да си слагаш подправки като джоджен, босилек, червен пипер(особено ако е домашен), чубрица, магданоз и копър, целина Wink. Все пак при педагогическото захранване се дават и подправени храни, защото така се подготвя организма на детето за храната, с която ще се храни и занапред.
Виж целия пост
# 11
С чая внимавай все пак, хубаво е да пие, но ако го подслаждаш, може да я насища за сметка на другата храна. Зрънчо и други боклуци също ще я накарат да яде по-малко здравословна храна, аз съм твърдо против тях, включая солети. Има едни оризови бисквити, топят се в устата и не могат да се задавят с тях, бебетата ги харесват, има такива 100% ориз, без сол. Щом яде от вашата храна, давай смело (е, без пържено, малко подправки без сол са ок, само да не дразнят стомахчето, основно зелени, може и сладък червен пипер, и без консерванти и химии). Явно детето харесва манджите на мама, и с Анна е така, това беше основната причина да минем от поръчки за вкъщи на здравословна храна, приготвена от мен. Сега дори съм вманиачена на тази тема, и аз не ям боклучива храна, а гледам да купувам био-продукти и домашни пилета и други меса. Готвенето малко ми излиза през носа, съчетано с ходенето на работа, ама като искам да яде здравословно, това е положението, боклуци ще яде цял живот. Успех! Hug
Виж целия пост
# 12
Мамите са ти дали прекрасни идеи, които може да пробваш. Малкия го мъчих 2-3 месеца да го захраня изобщо. Плюеше всичко, различно от мляко. Много се бях притеснила, че ще стане от децата, които предпочитат само млякото и нищо друго. В 8ми месец не издържах и се зарекох, че това дете ще прояде. 2 седмици беше голямото лъгане и многото нерви. Просто някои деца по трудно приемат различната храна. Установих, че моя дечко не обича мляко в пюретата. Тях също не харесваше (бях му давала само зеленчуковите, плодовите не). Записах го на кухня, там също плю...И повярвай ми доскоро от кухнята хапваше само супата, всичко друго опитваше. Оказа се, че детето искало истинска храна (солена!  #Crazy ). Всички ми се чудиха, че слагам сол в храната, но как да обясня, че детето ми не иска да яде блудкава храна. А бях сигурни най-върлата противничка на соленото, самата аз ям съвсем безсолно.  Rolling Eyes Сега яде всичко, което и ние. Не ми отказва, освен ако просто не е гладен. Тъй че и аз съм с 2 ръце за "човешката храна"  Laughing А, да, винаги предлагай вода. Успех  Peace
Виж целия пост
# 13
Понякога при уроинфекция децата нямат апетит и спадат на тегло или не качват достатъчно. Пусни едно изследване на урина, за да изключиш тази възможност.
Иначе дали едно дете е захранено късно или не, дали е кърмено или не, дали се храни под режим или не няма връзка с това колко изяжда и дали въобще обича твърди храни.

Виж целия пост
# 14
не е от късното захранване , децата на приятелките ми 5 на брой са също късно захранени като моите но ядат доста здраво всичките , просто са си с апетит за разлика от моите две деца които са ужасно злояди ,явно и вие сте такива , и аз и мъжа ми сме били злояди , така че на кой да приличат . Аз също съм опитвала да ги  държа гладни не помага , просто се храним с много занимавки , на голямата пускам анимал планет и не спирам да говоря за жовотните докато ядем , показва ме как яде всяко животно ,пеем песни рисуваме , на малкия редовно се сяда с някаква занимавка  пуска щипки от една кутиика или слага капачката на бурканче или ми рови в несесера с грим , последно включваше и изключваше овлажнителя за въздух защото нищо друго не му грабна вниманието , а не беше ял цял ден . Много е трудно и досадно , по-бавно се хранят злоядите / на приятелките ми децата се хранят за 3 до 5 минути , а моите межу 30 мин и 40-50 мин , но няма как и двамата съм опитвала да ги държа гладни да поискат да ядат или да им предлагам различни храни за да харесат но ефект никакъв
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия