За френдките, моловете и още нещо....

  • 6 227
  • 156
По принцип съм предимно читател в този форум, но исках да попитам дразнят ли ви чуждиците по някога? Далеч съм от мисълта да се карам на някой или да казвам кой как ще говори, но понякога адски много ме дразнят и ми звучат неестествено някои чуждици, а и някои жаргонни думички. Не ми се чете чак някой като се срещне с френдка и отидат в мола или че ПЦ-то му се бъгнало докато си даунлоудвал нещо.  Rolling Eyes Или когато мъжО на някой си направил нещо. Не говоря толкова за утвърдените вече чуждици или тези, за които няма толкова наложена българска дума, а за новите, излишните, просто защото така е модерно. Искам да разбера само на мен ли ми правят впечатление тези думи и изрази.  Peace
Виж целия пост
# 1
Винаги е имало такива супер модни думи.
Готино, егати, гъзар и т.н. са били същите такива нови думички като френдка и молове.
А дали ме дразни?
Да, дразни ме, когато модерните слова се изговарят от по-солидни хора.
Виж целия пост
# 2
Не ме дразнят, ама  хич.  Но много ме дразнят архаичните думи и изрази в букварите и читанките на   малчовците например.  
Виж целия пост
# 3
ще се съглася с Минзухар
Виж целия пост
# 4
Сещам се за една девойка, даваха я по Господарите. Обясняваше колко е модно да се носи умбрелка, тоест чадър. Дразни ме понякога, да. Това за френдовете ме дразни, или имам една приятелка, която постоянно ми казва, че ще ти call.
Виж целия пост
# 5
Heltah, взе ми думите от устата Laughing Тази направо ме изуми с думи, за "модница" се сещам в момента Mr. Green
Виж целия пост
# 6
Е какво сега против моловете, моля, аз съм една отявлена тяхна почитателка. Mr. Green
Сега по същество-към авторката-с коя дума предлагаш да се замени конкретно мол? Или словосъчетание?
Виж целия пост
# 7
Е има думи, които няма как да замениш. Хардуеър, софтуеър, интерфейс и т.н. На мола универмаг ли да му казваме. Което пак, ако не се лъжа, е от руски език. Ама фешъни, умбрелки, френдове и ще ти кол са брррр. Sick
Виж целия пост
# 8
МОЛ,ГУМ,ЦУМ...

Дъщеря ми вместо чао или довиждане казва-bb или вместо добре-ok,като го изговаря не окей,а ок Tired
Виж целия пост
# 9
А що бе, на хардуер-а може железария да му викаме, поне така го дават значението в учебника по Информационни технологии за 5-ти клас...
Виж целия пост
# 10
А, в никакъв случай не претендирам да съм отявлен филолог, които ще чисти езика от чуждици и ще им измисля подходящи заместители....много голяма задача си е това! Знам, че търговски център е дълго (макар че е подходящ заметител) и МОЛ е къде къде по-модерно, но не ми звучи на място някак си. Не знам, сигурно ще се наложи като много други чуждици, но просто не ми се иска да мисля че повечето думи в българския език ще се заменят с английски такива. Накрая сигурно англоговорящите ще ни разбират без проблем. Tired
Виж целия пост
# 11
Е има думи, които няма как да замениш. Хардуеър, софтуеър, интерфейс и т.н. На мола универмаг ли да му казваме. Което пак, ако не се лъжа, е от руски език. Ама фешъни, умбрелки, френдове и ще ти кол са брррр. Sick

На мен точно от тези последните ми се повдига.  Sick А за техническите термини е така, но не за всички....Сто пъти по-омразно и дълго ми е да напиша че ще даунлоудна нещо, отколкото че ще го сваля.
Виж целия пост
# 12
Не, не ме дразнят. Използвам много чуждици, не ми пречи.
Виж целия пост
# 13
Въобще не ме дразни. Още едно време в училище, в подгответо, непрекъснато си вмъквахме наглийски думички, побългарени, в речта. Къде за майтап, къде поради факта, че цяла година бъхтиш по 4-5 часа на ден само чуждия език. Абе не ме дразни.

Дразнят ме разни префърцунени гърли с много претенции и малко умствен багаж, които превръщат използването на чуждиците в неприятно за ухото събитие Sick Справка - ХаресАх си едни сандалки в Моуа Crazy
Виж целия пост
# 14
А що бе, на хардуер-а може железария да му викаме, поне така го дават значението в учебника по Информационни технологии за 5-ти клас...

Верно ли бре  Crazy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия