Въпросче за " проблемен" хемоглoбин

  • 463
  • 6
Моята кума има дъщеричка на 7 месеца, през 6 месец и прави излседвания и се оказа,че хемоглобинът и е 96.Лекарката и казала, че малката има лека анемия и й изписала някакви капки желязо, които да пие 2 месеца.Мария е на адаптирано мляко и вече има 3 заместени хранения- сутрин попарка със сиренце, обед- месно пюре, а следобед -каша или някакво плодово пюре.
 Бяха чела някъде, че запасите от желязо в организма на бебето се изчерпват през 6 месец и затова не е добре да се правят изследвания на кръвра през този период,защото хемоглобинът често е нисък.Бях чела....ама не помня къде и не знам дали е истина
  Моля споделете опита си по този въпрос
Виж целия пост
# 1
Темата за хемотглобина ми е болна, така 4е споделям нашия опит. На 6м хемоглобин 97. Изписаха ни желязо, което аз реших да не давам, наблегнах на "железните храни". На 1г хемоглобин 100-накратко ефект никакъв от цвеклото, елдата, адаптираното мляко с цялата менделеева таблица в него и всякакви полезни зеленини от типа коприва, спанак и т.н. Същевременно не изглеждаше анеми4ен и реших да не се притеснявам. Преди два дни правихме контролни изслведвания на 1г и 2 м хемоглобинът беше 115, напълно в норма.
Наско е кърмен до 1г и 1м, захранихме се след 5 навършени и моят съвет е да се внимава с желязото, защото лекарите го изписват смело и безотговорно.
А колкото до изследванията, те се правят когато е необходимо, няма добро и лошо време, на 6м и 1г са задължителни.
Всъщност не разбрах какво то4но те притеснява- да направиш изследванията и евентуалната възможност хг. да е нисък, така ли?
Виж целия пост
# 2
Мога само да споделя опит и какво знам аз по въпроса. Моята Мила се роди с анемия (който го е 4ел, да не 4ете пак, 4е го пиша сигурно за 10ти път Embarassed ), беше в болница 17 дни, на системи, с много тежка анемия, преливаха й кръв  Cry и т.н.  Беше само на кърма до 6 мес., без заместени хранения, и на 6 мес. имаше хемоглобин 107. Лекарката съответно веднага й изписа сироп4е-желязо. Дадох й го то4но 2 пъти, от него й ставаше лошо. Захраних я на 6 мес. и на 1 год., без добавки, хемоглобинът й ве4е беше в норма. Тоест, нивото не зависи само от на4ина на хранене и дали детето е захранено, макар 4е според статистиката, изкуствено хранените деца е по-вероятно да имат анемия.
Това, което знам, е 4е между 6 и 9 мес. се из4ерпват запасите от желязо. Не знам оба4е, дали това може да доведе до по-ниски резултати при изследване.
Имаше тук мами, които ги бяха наплашили така, с нисък хемоглобин (мисля, 4е беше Jade, ама не съм сигурна  Embarassed). Тя повтори изследването в друга лаборатория, и се оказа, 4е хемоглобинът си е пове4е от добър! Така 4е може твоята кума да опита да повтори иследването, ако иска.

... и моят съвет е да се внимава с желязото, защото лекарите го изписват смело и безотговорно.

 newsm10
Виж целия пост
# 3
Имаше тук мами, които ги бяха наплашили така, с нисък хемоглобин (мисля, 4е беше Jade, ама не съм сигурна  Embarassed). Тя повтори изследването в друга лаборатория, и се оказа, 4е хемоглобинът си е пове4е от добър! Така 4е може твоята кума да опита да повтори иследването, ако иска.
Ето ме и мен (не си сгрешила Wink)!
Направих първото изследване на ХБ на Тони, когато навърши 6 месеца (все още не беше захранена), резултатът беше - 99. Аз доста се притесних, но педито ме успокои, че няма кой знае какъв проблем, а и тя скоро беше боледувала, та решихме да не даваме Желязо, а  да повторим изследванията след 2-3 семици. Така и направихме, отидох в същата лаборатория и втория резултат меко казано ме отчая - 96  Shocked Изобщо не го очаквах. Педито също се притесни, спомена ми нещо за таласемия (вродена анемия) и аз естествено прерових де що има статия за тази болест. Което ме накара да се чувствам още по-ужасно и понеже бях чела от мами във форума, с големи разлики в изследванията на ХБ от различни лаборатории, реших да опитам.
Направих третото в друга лаборатория и резултата беше 121 #Crazy ...та вече не знам на кого да вярвам newsm78
Педито не се учуди много от това, каза, че и друг път и се е случвало да има пациенти с такива разлики.
Засега спрях желязото и след 10-ина дни ще правя изследване в трета лаборатория.

Та от цялата тази история си мисля - къде наистина е смисъла това, щом не може да им се вярва на резултатите Thinking

Опитай и ти в друга лаборатория, ако не искаш да занимаваш лекарката - си плати изследването, ще ти вземат 4-5 лв.
Виж целия пост
# 4
Благодаря ви за отговорите, ще посъветвам кумата ми , като имам впердвид вашия опит
Виж целия пост
# 5
... и моят съвет е да се внимава с желязото, защото лекарите го изписват смело и безотговорно.

 newsm10

Най-сетне и други мами дето са на моето мнение.
Виж целия пост
# 6
... затова не е добре да се правят изследвания на кръвра през този период,защото хемоглобинът често е нисък.

И аз си мислех, че по тази причина тези изследвания на 6 месеца са напълно излишни и го споделих с педито, а тя ме убеди, че има много други причини да се правят и освен това ниския хемеглобин, може да бъде не просто желязодефицитна наемия, а и доста по-серизни неща.

А това, че желязото се изписва за щяло и нещало е неоспорим и тъжен факт. Нашата лекарка, при цялото ми ужажение към нея, въпреки изказаните опасения за талсемия пак си ми изписа Малтофер, а в такъв случай той е абсолютно противопоказен, защото самата таласемия се характеризира с нисък хемоглобин, но много високо съдържание на желязо в кръвта и приемът на допълнителни дози може само да навреди.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия