какви изследвания поема НЗОК през бременоста?????????????????

  • 1 339
  • 7
Здравейте!Искам да попитам какво поема НЗОК за изследвания докато сме бременни,че моя лекар нещо се мъчи да ме прецаква и иска всичко да плащам???????????Знам за 2 ехог рафа, но колко изследвания за кръв и урина или някакви други???кои са задължителни-хепатит,спин и т.н???????????
моля ви който е наясно да сподели,че ми писна вече да се мъчат да ме прецакат!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wink
Виж целия пост
# 1
Освен двата ехографа,мисля,че 2 кръвни картини и 2 урини,но не съм много сигурна.Дано се включат и другите мами.Аз си плащах всичко.
Виж целия пост
# 2
много въпросителни Laughing
аз нищо не съм плащала Peace
Виж целия пост
# 3
 Съгласно нормативната база, нормалната бременност може да бъде наблюдавана от общопрактикуващия лекар или от специалист (акушер-гинеколог) по желание на бременната. Патологичната бременност подлежи на диспансерно наблюдение само от специалист акушер-гинеколог. При необходимост жената посещава АГ-специалист с направление от личния лекар, ако той наблюдава бременността. Бременните са освободени от потребителска такса, но заплащат цена (не по-голяма от 2 лв.) за вземане на биологичен материал в лабораторията. По програмата “Майчино здравеопазване” на НЗОК при нормално протичаща бременност касата заплаща еднократно ехографско изследване на здравноосигурените бременни жени между ІV и V месец от бременността. Изследването на кръвната картина, за което касата също заплаща, се прави през VІ, VІІІ и X лунарен месец. То обхваща “червена”, при необходимост пълна кръвна картина, кръвна захар, Rh-фактор и Васерман. При бременна с Rh (-) фактор задължително се изследва кръвната група и Rh на партньора. Изследват се и урината на бременната (ежемесечно) - албумин, захар, ацетон, билирубин, уробилиноген и седимент, при нужда – бактериологично изследване. Изследването за СПИН (със съгласие на бременната) и австралийски антиген се прави еднократно за периода на бременността. Касата заплаща изследванията на бременни и за хепатит Б (за серологични изследвания за маркери на хепатитните вируси Б и В по метода ELISA), за рубеола – за доказване на антитела РЗХА за рубеола при суспектно болни, както и за токсоплазмоза. Раждането при здравноосигурените пациентки, както и всички изследвания, включени в програмата “Майчино здравеопазване”, се заплащат от касата по клинична пътека “Раждане, независимо от метода на родоразрешение”. От януари 2004 г. майката е тази, която избира лечебното заведение, където да роди. Информация за правата на бременните може да се получи от програмата “Майчино здравеопазване” на НЗОК, поместена на електронната страница на НЗОК.

Виж целия пост
# 4
Мойта АГ ми каза че касата плаща за 10 видеозона през бременността, но не съм сигурна колко изследвания. Аз почти всеки месец ходех за кръв и урина и не съм плащала и стотинка. Незнам твоя лекар какъв е ама да вземе да се осведоми, че през бременността ти си освободена от тия плащания. Даже поттребителски такси не трябва да ни вземат по другите кабинети, но това си е до лекаря.
Виж целия пост
# 5
ivenceto25 от потребителска такса наистина бременната е освободена,но ако лекаря не работи със ЗК абсолютно всичко се заплаща.Включително и видеозона. Peace
Виж целия пост
# 6
В първи триместър,след това в 7 и 9 месец.
Хемоглобин, еритроцити,
хематокрит, левкоцити, MCV,
MCH
СУЕ,
кръвна захар,
урина – седимент, уробилиноген,
кетони (до VI л.м.)

Един път - при
първо посещение


Определяне на кръвна група и
Rh-фактор
Онкопрофилактична
цитонамазка от женски полови
органи
- Изследване за сифилис
- Изследване за хепатит В (НвS
Ag)
- Изследване за HIV (при
съгласие)

Един път - при
първо посещение;
един път - в ІХ
лунарен месец


Микробиологично изследване на
влагалищен секрет


Еднократно
хемоглобин, хематокрит,
диференциално броене на
левкоцити
- СУЕ,
- албумин и седимент в урината

Два ехографа за цялата бременност

Ако лекаря ти прави въртели от сега,го сменяй.Моята първата се правеше на важна и ме караше да плащам за кръвна група и урина.Смених я.Сега съм супер доволна-новият ми лекар ми дава да правя повече изследвания от това,което е по здравна каса и всеки път ехограф-всичко безплатно
Виж целия пост
# 7
благодаря момичета за отговорите
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия