Лекарката каза да захранвам, а според мен е рано. Моля за мнение!

  • 1 148
  • 23

Анкета

Какво бихте направили на мое място?

Опции:

След седмица малката става на 5 месеца. Днес бяхме на консултация. Тежи 6600г и е наддала 310г от предния месец. Според мен това е малко, според лекарката нормално.
Не знам дали теглото има връзка, но педиатърката каза да захранвам. С безглутенова каша в обедното хранене.

Първо все си мислех и исках да захраня след 6 месеца. Второ все си мислех, че ще е с плод или зеленчук.

Сега съм объркана и не знам какво да правя. Ако беше наддала 700-800г щях да НЕ захраня на своя глава. Но сега с тези едва 310г съм много притеснена, а уж имам кърма... Напоследък малката много повръща. След хранене поне 40 мин. не трябва да я пипам, че а съм я вдигнала, а е повърнала. Не повръща много (в смисъл всичкото изядено), но все пак повръща, а преди не го правеше. Дали има връзка?

Не знам какво да правя и моля за съвет. Да захранвам ли..? С каша..?  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 1
И според мен е нормално да наддаде толкова. Тя е на 5 месеца, движи се много повече от преди. Забрави да наддава по 700-800 гр на месец, това важи за първите 3 месеца, от сега нататък ще наддава все по-малко, дори ще имаш месеци, в които не е мръднала от предишното мерене. Сега за захранването незнам какво да ти кажа, бебетата по различен начин реагират на първата лъжичка. Аз започнах да захранвам сина си на 5 месеца. Близо 2 седмици се борих с него, аз пъхам лъжицата в устата, той плюе. Към края на 5 месец започна да се храни наистина. Сега със щерката не водя борба, давам и по малко, тя си хапва и така я караме. Мен ако ме питаш можеш да пробваш да дадеш каша, но съм сигурна, че няма да я иска. Почакай детето да стане готово. И аз така се впрягах първия път, сега я карам полека, дори на консултации не ми се ходи, ама ходим по задължение.
Виж целия пост
# 2
След седмица малката става на 5 месеца. Днес бяхме на консултация. Тежи 6600г и е наддала 310г от предния месец. Според мен това е малко, според лекарката нормално.
Не знам дали теглото има връзка, но педиатърката каза да захранвам. С безглутенова каша в обедното хранене.

Първо все си мислех и исках да захраня след 6 месеца. Второ все си мислех, че ще е с плод или зеленчук.

Сега съм объркана и не знам какво да правя. Ако беше наддала 700-800г щях да НЕ захраня на своя глава. Но сега с тези едва 310г съм много притеснена, а уж имам кърма... Напоследък малката много повръща. След хранене поне 40 мин. не трябва да я пипам, че а съм я вдигнала, а е повърнала. Не повръща много (в смисъл всичкото изядено), но все пак повръща, а преди не го правеше. Дали има връзка?

Не знам какво да правя и моля за съвет. Да захранвам ли..? С каша..?  Rolling Eyes

Саксофонка, ти ако знаеш от кога нашата е казала да захраня  smile3555 И ако знаеш какви съвети даде...

Между другото и моето момиче започна да повръща от известно време след хранене, повръща при оригване или ако натисна корема. От доста време беше спряла, но сега пак започна. Наддаването ни е аналогично на вашето.

Не се притеснявай нито да захраниш, нито да изчакаш. От една страна казват, че по-ранното захранване е за бебета с повече килограми - удвоило ли е теглото, значи е време да захраниш. Това е защото се предполага, че по-едрите деца се нуждаят от повече калории.
От друга страна захранването не е за наяждане, то е за пробване и опознаване на нови вкусове. Детето тепърва свиква много бавно да храносмила новите храни. Така че и от тази гледна точка, ако  не захраниш, не е страшно, защото не лишаваш детето от калории (мляко).

От друга страна можеш да наблюдаваш за готовност у детето да яде нова храна - признаците ги има в библиотеката. Ние утре ще се захранваме, защото:
- детето има интерес към лъжичката (дохранвам с кърма)
- "дъвче" си езика
- загубила е рефлекса си на избутване с език
- вече сама се захрани с едно домашно растение, което докопа вкъщи  hahaha

Успех, каквото и да решиш. Нито се налага да захраниш, нито нещо ще му стане на детето, ако опиташ. И между другото аз бих започнала с плод или зеленчук. По-лесно смилаеми са.
Виж целия пост
# 3
Дали ще захраниш на 5 или 6 месеца е въпрос на твоя преценка.Не е като да даваш сок от ябълка на 40-дневно бебе Laughing
Аз захраних сина ми на 6месеца със зеленчуково пюре.И не съжалявам.Въвеждох много лесно новите храни.
Не бих захранила с каша.Аз и не давах каши.Излишни калории Wink
Виж целия пост
# 4
Според мен и е време.Не мисля,че е рано.Ние се захранихме със зеленчуково пюре на 4,5мес.
Виж целия пост
# 5
Моята я захраних на 6м с малко пюре от тиква. А педката ме караше още 2-рия мес. Shocked Не съм я слушала, та тя качваше по 800 на мес. защото се хранехме с адапте. Embarassed Също почна да повръща към 4м-не на фонтан, просто се оливаше, трябваше да оставям полу-легнала в кошчето че иначе все беше мокра. Но на кг. не й се отразяваше, та поне затова не се притеснявах.
Малкия също го захраних късно-н 6м-падаше голяма борба, хич нещеше лъжицата и плюеше ужасно. Захраних го със зеленчуково пюре-домашно приготвено.
Виж целия пост
# 6
Лично аз на твое място не бих захранила  Peace
Но ми е любопитно какво очакваш да постигнеш със захранването  newsm78
Даването на трудно усвоима  храна едва ли ще доведе до по-добро наддаване (ако това ти е целта). Ако смяташ, че детето е гладно (смяташ ли?) по-добре да реорганизираш кърменето. В краен случай да даваш адапте (аз ли го казвам  ShockedLaughing
Според мен съветът на педиатърката ти говори само за факта, че тя прави компромис между това, което е учила едно време и съвременните схващания за храненето на бебето. Нещо като средно аритметично  Wink Щом дори тя не се е притеснила от наддаването значи наистина няма за какво да се притесняваш  Hug

Все пак ако това ще те успокои (или ако иначе няма да спиш спокойно)-след навършени 5 месеца можеш да започнеш захранване. Особено ако детето има активно желание, за което. Но може и да не започнеш  Laughing
Започнеш ли - зеленчуково пюре (картоф) и оризова каша (по-точно само ориз) се водят за двете най-щадящи стомаха първи храни  Peace
Виж целия пост
# 7
Благодаря на всички, споделили мнението си.  Hug

Все по-сигурна ставам в решението си да захраня след нова година, когато детето ще  е на 6 месеца. Само не знам какво да кажа на лекарката, която даже ме помоли да й се обадя тези дни да обсъдим как приема малката кашата и какво да правим..  Rolling Eyes

Мъжът ми смята, че е тъпо да захранвам под натиска на педиатърката. Много отдавна си бях решила да захраня след 6 навършени месеца. Но сега не става въпрос за моето решение или кой ще надделее в 'спора', а за най-доброто на детето. Просто искам най-доброто за детето. Ако то има нужда от друга храна, аз не желая да го лишавам, само защото съм чела, че кърмата така и така...

От друга страна ми е трудно да разбера има ли нужда и дали е готово... Притесняваха ме тези само 310г наддаване, но ме убедихте, че е нормално. Забравям за тях.
За готовността на детето...  Честно казано се заглежда с интерес, когато се храня. Понеже често се случва да е в ръцете ми, докато ям, тя посяга към ябълката ми, към кифлата, към чашата от която пия... но все ми се струва, че това не е желание за нова различна храна, а просто любопитство...

Объркана съм много. И колкото повече чета, толкова повече се обърквам. Вчера четох до късно в библиотеката и в гугъл и накрая си легнах пренаситена от информация, която вместо яснота, внесе още повече смут и въпроси...  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 8
Миличка Яна е голямо дете. Това 4е си си решила от преди да захранваш след 6ти месец не е повод наистина да захраниш тогава.То си е до дете- не можеш да решиш какво ще правиш след 3 месеца ,тъй като детето се изменя,расте и с това растат и нуждите му.

Колкото и да ни се иска винаги по книга да ги гледаме децата са си деца - по различно време се развива всяко и всяко им нужда от различни неща по различно време в периода на развитието си.Ти сама си разбрала,4е Яна притежава собствена индивидуалност и според мен важи и за развитието й физически... Не се затормозявай с прекалено много нау4на информация с цел да решиш по-лесно.До сега си я изгледала и сама ще по4увстваш дали има нужда ве4е според теб от захранване или не...Кой каквото и да ти каже от тук- ние не сме с детенцето и не знаем как се държи и как усвоява само кърмата...

Както са казали и по-горе не е като да захраниш със сок на 40 дена,така 4е дали на 5 или на 6 няма зна4ение самия факт на колко е ,а дали има нужда от това..

На 5тия месец ана беше наддала 600 гр.,но аз я захраних на 4,5 със зел. пюре.Ве4е давам и каши,които тя обожАВа.

В Америка захранват с каша- безмле4на оризова,тъй като щади стомаха и е слаб алерген- и аз се 4удих дали да не по4на с нея,но в крайна сметка реших да е картоф и морков пюренце...

С каквото и да по4неш от гореспоменатите Яна ще е добре и ще се развива добре,което в слу4ая е най-важното..

Моля те само да се успокоиш- това е ХРАНЕНЕ!!!! Из4ела си доста знам,знаеш какво не бива да се дава все още ,за да няма алерги4ни последствия,вси4ко останало може да си яде ве4е без проблем и не виждам при4ина да се притесняваш от това.Детето ти расте и ако някой може да изтъкне и една негативна страна ,добре обоснована,на това да не предложиш твърда храна,моля...

Успех и знам ,4е ще вземеш превилно решение! Hug
Виж целия пост
# 9
Вчера бяхме на консултация и се оказа,че Ивайла не само,че не е качила и грам,но е и отслбнала с 80 грама от тегленето преди месец......но пък си е пораснала с 2 см?!?!?!?Значи застой на растежа няма,просто този месец не е било ред за наддаване Wink
Аз също реших да захранвам на навършени 6 месеца и си мисля така да си остане!Педи ме кара от 40 -ия ден да дава сокче,а от 4 месец да захранвам-разбра,че няма да е на нейната и сега само се осведомява за наличието на кърма Wink
НО въобще не се притесни за теглото-каза,че дечко не може да наддава до безкрайност по кило на месец........
Така,че!
Моят съвет е ти също да се успокоиш,гледай детето и слушай вътрешния си глас!НЯМА човек на света,било то и доктор,който да познава детето ти по-добре от теб!
И няма кой да взема  по правилни решения от теб!
Успех!
Виж целия пост
# 10
И нашата лекарка си говори, ама кой ли я слуша, аз само кимам и казвам "добре" и си правя каквото съм решила, че е най-добре за моето бебе. Можеш да захраниш, а можеш и да изчакаш още малко. Ако смяташ, че като захраниш, ще спре да поврища - няма да стане, имам приятелка, чиито син е на 9 месеца и още си връща, само че вече не е само кърма, а каквото хапне. И малкото наддаване не е толкова малко, не се притеснявай (пък дори и да захраниш сега бебчо няма изведнъж да почне да яде големи количества и да почне рязко да ти наддава повече- по скоро ще опитва новите храни).
Виж целия пост
# 11
Според мен няма толкова значение 5-6 месец. Кажи на педиатърката, че ще изчакаш още 1 месец. Щом те е подкрепила до тук предполагам, че няма да имаш проблем. Аз захраних на 6м без 2 дни с оризова каша.
Иначе бебетата след 4-ти месец наддават по 300-400гр. Вече не очаквай наддаване от 700гр.
Виж целия пост
# 12
Саксофонче, каквото и да решиш ще е правилно, просто трябва да се чустваш комфортно от решението си. Не е проблем, че детенце е наддало 310 гр. Да ти е живо и здраво  Hug Аз лично бих те посъветвала да захрания с оризова безмлечна (аз я правех с кърма) и да четеш да няма захар в нея  Naughty Предимствата вече са посочени и няма да ги повтарям... Но решението пак си е твое   bouquet
Виж целия пост
# 13
Аз захраних в края на 4-и, началото на 5-и месец с картоф, морков и тиква. Не наведвъж разбира се, но това бяха първите ни зеленчуци. Simple Smile
Сега като се замислям, кашата не е лош вариант, даже напротив! Но ми се струва, че после ще е по-трудно да даваш зеленчуци, тъй като не са така сладки. Crazy Не знам има ли връзка, но беба обожава зеленчуци в момента, а не обича плодовете! #Crazy
Виж целия пост
# 14
щях да захраня.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия