Искам бебе а имам желязодефицитна анемия

  • 4 241
  • 12
Преди няколко години след боледуване получих желязодефицитна анемия, желязото ми е доста под нормалното и колкото и да се опитвах през годините не успях да я преборя. Сега вече искаме да си имаме бебе и се притеснявам как ли ще се отрази липсата на желязо в организма през бременноста а и на самото бебе. Питах личната лекарка и гинеколога и те казват че няма проблем, през бременноста просто трябвало да пия повече желязо. Но все пак искам да питам има ли и други с този проблем, и повлияло ли е по някакъв начин по време на бременноста.  newsm78
Виж целия пост
# 1
Аз също имам желязодефицитна анемия,и то от години,заради обилния цикъл и т.н.Не смятам че това е пречка да забременееш.Има хапчета желязо,които се приемат през цялата бременност и всичко е ОК и в граници.Аз лично взимам тези "Maltofer Fol" те са за дъвчене и се взимат веднага след храна.Не се притеснявай,анемията не пречи да си направите бебче и всичко да е наред  Peace Heart Eyes
Виж целия пост
# 2
     Здравей felisitty!
  И аз имам същия проблем. От както се помня съм все с нисък хемоглобин и никой не се беше заинтересувал къде е причината, докато тази година не попаднах на една хематоложка. Макар че отидах при нея заради проблема с тромбофилията тя обърна внимание и на това. Изследванията показаха съдържание на желязо (ferritin - 5 ng/ml). Вече трети месец пия ферросанол, бирена мая и фолиева киселина с цел кръвта да се насити от сега и ще продължа и по време на бременността (дай Боже да стигна до там)  И на мен така ми казаха ,че за бебето нямало особен проблем ,защото то черпело от запасите на мйката, но при положение че такива почти няма какво ще черпи newsm78
  Желая ти успех миличка Peace  PraynigHug
Виж целия пост
# 3
Един съвет от мен, вижте дали вашата анемия не е от друг вид, примерно наследствена.Казвам го от личен опит.Съмняваха, че са мъжа ми е с анемия и му предписаха фероградумет, но при по-задълбочени изследвания се разбра, че е с таласемия минорна.Вижте дали не само хемоглобина е нисък, ами и показателите MCV, MCH, MCHC.Ако искате бебе, а не дай се Боже си с такава анемия, е хубаво и съпруга да се изследва.Зависи кой е поставил диагнозата, ако е личния лекар не приемайте на доверие думите му.При доказана диагноза от София, нашето джи пи му каза не само, че не му е нисък хемоглобина, но става и за кръводаряване. Naughty
Не искам да плаша авторката, просто да имат едно наум с тази анемия.
Виж целия пост
# 4
Момичета първо благодаря за съветите  newsm51
Тази анемия я имам от почти 7 години, ходила съм при доста лекари в различни градове, правила съм си всякакви възможни изсладвания включително и за таласемия /което излезе отрицателно/. Всъщност моята анемия е "прикрита" както се изрази един лекар защото при нормален хемоглобин нивото на желязото ми е около 3-4 ng/ml при минимум 11 ng/ml за жени. Пила съм доста видове железни препарати, пробвала съм и билково лечение, но май проблема е че организма ми не иска да усвоява приетото желязо /то и без това трудно се усвоява доколкото знам/ и така  newsm78. Просто искам да знам ако някой има личен опит, как сте изкарали бременността и дали всичко е било нормално, защото аз много се притеснявам въпреки че лекарите ме уверяват че всичко ще е наред като пия желязо по време на бременността  Weary
Виж целия пост
# 5
felisitty изследвания за анемия се правят само в София в една определена клиника в Студетски град се намира. Аз ще ходя да пускам изследвания там. Значи отиваш с направление от личния лекар за това изследване. Даже гинекологът ми при който ходя, като разбра, че от родът ми имат анемия и ми каза, че само тези изследвания са меродавни за него. При мен желязото е в норма, хемоглобина ми е малко нисък, но не чак толкова. Може и да нямам анемия. Моят съвет е да попиташ за тези изследвания в София! Успех!
Виж целия пост
# 6
Да, надеждата е права, само с такова изследване на еритроцитите може да се определи вида на анемията.Аз лично нямам анемия, но мъжът ми има доказана таласемия, аз лично бих се изследвала при евентуална бременност, а авторката е препоръчително да го направи, за да е по-спокойна.
Виж целия пост
# 7
Аз съм с нормален хемоглобин и много ниско желязо.
Имам диагноза "желязодефицитна анемия"

Бременността я изкарах нормално с всичките нормални неразположения - гадене първите 3 месеца, променливи настроения, киселини и.т.н.
Кръвното ми си остана все така ниско и ми се е случвало да ми прилошава в жегите, но не мисля че е било от анемията.
Пила съм допълнително желязо един месец, след това показателите ми бяха в рамките на нормалното за мен.

Мисля, че няма какво да се притесняваш, още повече, че и лекарите са ти го казали  Peace  Hug
Виж целия пост
# 8
Нямаш никакво основание за притеснение,но заради тебе и детето трябва да вземеш мерки.Аз съм цял живот с анемия и като дете ме тъпкаха с всякакви гадости-лекарства  Sick,без ефект.Имам обилен,продължителен цикъл,по време на който съм припадала,или съм го карала на легло.Това не ми попречи да забременея веднага,щом решихме и да износя две прекрасни бебенца,вече големи(малкото днес ми е рожденник  Grinning)
Миналата зима отидох на хематолог,който наред с другите изследвания,ми предписа йонофуреза на хемоглобина(може и да бъркам термина).Оказа се таласемия,предписа ми фолиева киселина и се повлия идеално.Защо да не направиш нещо полезно за себе си и за детето?Това е бял кахър,който се лекува.
Виж целия пост
# 9
Аз съм бременна в трети месец и имам много ниски стойности на желязото (6,8 при допустима долна граница Sunglasses, но същевременно хемоглобинът ми е 146, а еритроцитите също са в норма. Без да съм си правила предварителни изследвания, предполагам, че и преди бременността желязото ми не е било много високо, тъй като съм с обилен и продължителен цикъл и не ям никакви зелении. Като ученичка след едно боледуване ми бяха казали, че съм развила лека анемия, но по-късно нещата се нормализираха. Сега отново ми лепнаха диагнозата желязодефицитна анемия и ми изписаха препарати - първоначално Тотема в продължение на 10 дни, а след това Сорбифер дурелес поне за още 1 месец.
Искам да кажа, че анемията е чест проблем при бременните, но преодолим благодарение на различните форми за прием на желязо, в т.ч. и медикаменти. Питах лекарката защо при толкова ниско желязо все пак хемоглобинът ми е нормален. Отговорът беше, че организмът ми е млад и здрав и успява да компенсира, което ме навежда на мисълта, че вероятно организмът ми е привикнал към положението, а и нямам никакви притеснителни симптоми, чувствам се добре.
С други думи, ако авторката няма някакви специфични оплаквания, дължащи се на анемията, едва ли ще има проблем при забременяването, а впоследствие с лекарства недостигът на желязо ще бъде контролиран.
Виж целия пост
# 10
....ми предписа йонофуреза на хемоглобина(може и да бъркам термина)....
Електрофореза е  Peace и се прави точно с такава цел–установяване дали е таласемия или обикновена анемия.
Виж целия пост
# 11
Аз също съм с тамасемия, открита с 28 г.с. Навляках си як стрес заради това. Иначе преди това имах "уж" доказана желязнодефицитна анемия от доцент в Медицинска академия. никой не се усъмни в думите му и изпих 1 кофа желязо. добре, че една невроложка \при която отидах за припадъци\ се усъмни и направи консултация с хематолог и резултата е налице. От хемоглобин 74 в 28 г.с. ме изписаха от планово секцио + отстраняване на миома с хемоглобин 95. Това благодарение на конски дози фолиева киселина. Та... аз лично вярвам само на това изследване - прави се САМО в болницата по хематология в двора на ракова болница в СОфия, Студенски град. Има десетки видове анемии, но лекарите обикновенно поставят една и съща диагноза - желязнодефицитна. Намери проблема и го реши...
Виж целия пост
# 12
Съгласна съм с Герчо и Дора. PeaceНай-лесно е да се постави като диагноза желязодефицитна анемия, ако като се разтърсих за инфо за таласемията, прочетох за още 10 видове анемии.Хубаво е да се направи консултация с хематолог след електрофореза, с направление май изследването е безплатно.Виждала съм, че правят изследване за таласемия в обикновени лаборатории за 15 лева, но само това, което пише Герчо може да се приеме за правилна диагноза.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия