Невероятен ягодов пай!

  • 23 139
  • 31


Ето този ягодов пай ни спечели сърцата на Деня на благодарността, ние по принцип не обичаме пай, но този се оказа страхотен и реших да споделя рецептата.  Peace

2 1/2 ч.ч брашно
1  ч.л сол
1 ч.л захар
1 ч.ч студено безсолно масло, нарязано на малки парчета
1/4 до 1/2 ч.ч студена вода ( на мен ми отиде малко по-малко от 1/2).

1. Смесете брашното, солта и захарта ( може ако имате кухненски комбайн в него, може и на ръка, но ще е по-трудно). Добавете маслото, докато " тестото" не стане на големи трохи ( около 8-10 секунди).

2. Добавете ледената вода на тънка струйка като докато тестото не стои на топка залепнало за не повече от 30 секунди, т.е трябва да ви е много меко тестото.

3. Разделете на 2 топки, покрийте с парче прозрачно домакинско фолио. Притиснете го така, че да придобие желаната от вас форма ( ако ще правите кръгъл пай- кръгла). Оставете двете топчета  в хладилника за поне 1 час ( по мое мнение повече, по-добре). Може да бъде замразявано за няколко месеца ако ви се налага.

4. Изкарвате от хладилника, разточвате на 2 кръгли листа, притискате към намазнена форма за пай единия ( краищата да останат отвън, защото ще ги завивате навътре) и правите плънката.


За плънката
1 кутия ягодов пълнеж за пай ( това може лесно да се замени, ще обясня накрая)
2 ч.ч пресни ягоди
1/4ч.ч кафява захар
1/4 ч.ч бяла захар
4 с.л нишесте
1/4 ч.ч. вода
1 ванилия

1 белтък за намазване отгоре
Смесвате всичко, като предварително разбърквате нишестето с водата и така го изсипвате в общата смес. Разбърквате добре и изсипвате в/у долния лист пай. После изрязвате горния лист пай във форма каквато искате и покривате отгоре. Залепвате краищата добре, намазвате с белтък и покривате краищата ( само!) с лентички от алуминиево фолио да не изгаря.
Печете на 175 градуса 40-50 мин или докато придобие златист цвят.


Можете да поднесете с разбита сметана и ядки.
Това, което аз исках да направя беше да намажа долния блат с разтопен шоколад, да го оставя да изстине и така да изсипя вътре пълнежа, също и да добавя ядки, но за пръв път не посмях. Ако някой опита, кажете как се е получило.

Сега за кутията с ягодов пълнеж- можете да поръсите ягодите със захар, да ги оставите да престоят докато си пуснат сока, после да добавите няколко лъжици нишесте ( не трябва да е стегнато!) и да сварите докато има средна гъстота, не като крем,а по-течно!

Пропуснах да кажа, че можете да замените тестото за пай, с обикновено бутер тесто и пак ще стане.  Peace
Виж целия пост
# 1
Много е красив. Ще се опита щом казваш. Така ми се развалят винаги ягодите в хладилника. Вашите смотани американски ягоди никой не ги яде сурови. Laughing
Виж целия пост
# 2
Невероятен е, Tandoori! smile3501 smile3501 smile3501
Благодаря ти!
Според теб ще се получи ли добър резултат със замразени ягоди? newsm78
Виж целия пост
# 3
Ксения, ядем ги ние сурови, та пушек се вдига!  Laughing Имаме си фермерски пазар, като заредя от там хлапетата изяждат по 5 кутии на седмица.  Laughing Дано да ви хареса.  Peace

Didocia, не виждам причина да не стане и със замразени, съветвам те да не ги слагаш обаче тях на мястото на пресните, а просто да ги "свариш" като консервата.  Peace
Виж целия пост
# 4
Tandoori ,страхотно изглежда пая -благодаря за рецептата   bouquet.Ще го пробвам в най-скоро време с боровинки
Виж целия пост
# 5
TANDOORY, пак обра точките с този пай , невероятна си   love001 и аз благодаря за споделената рецепта   bouquet
Виж целия пост
# 6
Тандури, пая изглежда прекрасно! Страхотно си го украсила!  bouquet
Този пълнеж( с ягоди или боровинки), както си описала слагам на обикновен пандишпанов блат разрязан на половина(отгоре) и също поднасям с разбита сметана - наистина е божествено! Но и това със сигрност ще се опита! Благодаря! Hug
Виж целия пост
# 7
а вместо ягоди или боровинки може ли да се ползват ябълки
Виж целия пост
# 8
Може разбира се! Simple Smile Само трябва да обработиш ябълките предварително, за да не ти разкашкат тестото.  Peace
Виж целия пост
# 9
Може разбира се! Simple Smile Само трябва да обработиш ябълките предварително, за да не ти разкашкат тестото.  Peace
а как  bouquet
Виж целия пост
# 10
Може разбира се! Simple Smile Само трябва да обработиш ябълките предварително, за да не ти разкашкат тестото.  Peace
а как  bouquet
Ами например да ги карамелизираш предварително, за да не пуснат много вода.  Peace
Виж целия пост
# 11
Oбожавам пайове всякакви. Много мерси за рецептата. Изглежда невероятно и съвсем скоро ще го пробваме. Hug  bouquet
Виж целия пост
# 12
Tandoori, изглежда умопомрачително!  Peace
Виж целия пост
# 13
Здравейте на всички!   Peace
Първият ми пост ще е в тази тема.
Днес реших да го пробвам този пай, но ми се вдлети тестото след като се изпече, да не говорим,че изобщо не успях да го разточа както е описано, защото беше прекалено лепкаво. Какво би могло да се направи по въпроса.  Simple Smile  Flutter
Виж целия пост
# 14
Tandoori,браво за този шедьовър Heart Eyes
Ще се пробва  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия