Зелеви сарми

  • 32 004
  • 28
Уважаеми готвачки,
у нас много са вървежни сърмите с кисело зелеви листа. Но всеки път се получава следото: докато уврят хубаво листата, плънката вече се е скашкала.
Аз ги правя така: запържвам ориз с кайма (и подправки), без да надувам ориза, после си навивам сърмите и ги слагам на тих огън да къкрят. Но пустите му листа бавно увират. Мога ли примерно да сложа само листата да поврат предварително, за да поомекнат?
Или дайте някаква рдуга хитринка.
Благодаря   bouquet
Виж целия пост
# 1
Не съм варила никога предварително листата. Слагам ориза почти суров. Добре си стават сармите. Обаче, ако ти е много твърдо зелето, наистина можеш да пробваш да посвариш листата малко преди да ги навиеш. Само да не станат много меки и да не започнат да се късат  Thinking ? Другият вариант е да сложиш ориза почти суров.
Виж целия пост
# 2
Никога нищо не съм запържвала, слагам си каймата с подправките и суровия ориз, навивам си сармите и никога не е имало гаф, а при нас също са на почит всяка седмица по един казан вия.  Grinning
Виж целия пост
# 3
и при мен не е увирала плънката.смесвам каймата с подправките и суровия ориз и навивам сърмичките.стават готови за около 2-2.30мин.
Виж целия пост
# 4
А отдолу в тенджерата какво се слага, за да не залепват за дъното? А за да не изплуват? И колко вода се слага- пак според ориза или?Embarassed
Виж целия пост
# 5
В тенджера сипвам олио и лук докато се задуши .
Добавям ориз и малко топла вода , задушавам ориза докато леко набъбне .След това добавям каймата която обърквам с ориза и лука като намялявам котлона.
После добавям чубрица, черен пипер , сол , червен пипер и малко мерудия(шарена сол ) .
Разбърква се добре и ако сместа е прекалено суха се добавя малко топла вода или зелева чорба .
Завиват се сърмите и се нареждат в тенджера под налягане , притискат се с чиния и се слагат да се варят .
След това ги нареждам тава .
В сгорещено илио сипвам лъжица брашно и червен пипер и бъркам непрекъснато като едновремено наливам от бульона при варенето на сърмите .
Изсипвам сместа върху сърмите в тавата и ги изпичам докато хванат кафява коричка.
Виж целия пост
# 6
Аз на дъното винаги нареждам цели листа, а отгоре ги затискам с чиния.
Вода според ориза, да.
Виж целия пост
# 7
Най-хубави стават в гърне. Когато се запържват оризът и лукът, на всяка чаша ориз се слага същата чаша вода, т.е. в тигана съотношението ориз/вода е 1:1. Сваля се от огъня когато водата се "поеме", оризът в никакъв случай не трябва да е готов. Сърмите се редят плътно в гърнето / на дъното и отстрани може да се сложи някоя и друга свинска пържолка/ и се слага вода в съотношение 2:1 / на 1 чаша ориз-2 чаши вода/. Пекат се на тих огън поне 3 часа, но усилието си струва Laughing
Виж целия пост
# 8
Аз на гърне ги правих. Ориза ми беше почти суров - само леко запържен с олио, не надут. явно зелето е по-твърдо. Моя мъж обожава сърми...пък хич и не ме пита аз дали обожавам да ги завивам  Grinning
Виж целия пост
# 9
Най-хубави стават в гърне. Когато се запържват оризът и лукът, на всяка чаша ориз се слага същата чаша вода, т.е. в тигана съотношението ориз/вода е 1:1. Сваля се от огъня когато водата се "поеме", оризът в никакъв случай не трябва да е готов. Сърмите се редят плътно в гърнето / на дъното и отстрани може да се сложи някоя и друга свинска пържолка/ и се слага вода в съотношение 2:1 / на 1 чаша ориз-2 чаши вода/. Пекат се на тих огън поне 3 часа, но усилието си струва Laughing
Напълно съгласна!
И аз ги приготвям в гърнето или в глинения гювеч във фурната, но предварително запържвам каймата и добавям 1 ч.ч. вода към ориза докато си я дръпне и поизстине плънката... Забравям ги на слаба фурна/150-180*/, поне 4 часа. Важно е да има и повече мазнина. Стават божествени!
Виж целия пост
# 10
Моите ги правя с готови, купени зелеви листа, със свински гърди, вместо кайма, ситно накълцани и с праз, вместо лук.
Оризът запържвам, след което добавям чаша вода на около...чаша и нещо ориз - колкото да набъбне леко.
На дъното на тенджерата слагам лист-два от зелевите и така варя на тих огън.За близо 3 часа са готови.
Веднъж, покрай бебешките грижи съм забравила да изключа котлона и сармичките се варили чак до сутринта!Резултатът беше...много солен долен ред и кашнат ориз, но пък много вкусни!

Някой по желание да оправи сЪрмите в заглавието и да им сложи едно "А"  за поДправка, моля! Wink
Виж целия пост
# 11
Моите сърми правя така:запържвам лук и вътрешността на зелката,1 или 2 сухи чушки нарезани на дребно,добавям ориз,като се запържи слагам и 1с.л.оцет,за да не се разкашква оризът.Подправките са чубрица,червен пипер,черен пипер,кимион.Завивам ги и в глинения гювеч във фурната или в тенджера на котлона.Отдолу слагам нарязано зеле,за да не загорят,а отгоре зелеви листа и чиния.Това е.Стават ввккууссооттиияя! 
Виж целия пост
# 12
Правя сармите с почти готова плънка - запържвам лука, ориза, каймата/кълцаното месо и подправките и ги заливам в съотношение ориз:течност 1:2. Завивам сармите и ги нареждам в тава, заливам ги да се покрият със смес от червен пипер, олио и топла вода и ги запичам до покафеняване.
Виж целия пост
# 13
Ако са варени сарми (в тенджера) слагам сурова плънка и така ги готвя. Ако ще ги пека запържвам всичко до готовност и пека на средно силна фурна до покафеняване. В такъв случай избирам по тънки листа, а и винаги режа твърдата жилка към кочана.
Виж целия пост
# 14
Ориза винаги го слагам суров. Запържвам лука с червен пипер и чубрица. После изсипвам върху каймата и навивам сърмичките. Вода на око, но не чак да ги покрие.
Най-отдолу и най-отгоре слагам нарязано зеле. После захлупвам с чиния с диаметър, колкото тенджерата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия