ИЗРАЕЛ 16 - Ханукия извадете, от прах я забършете!

  • 36 074
  • 295
Красотата на празника Ханука излиза на показ   Hug
И З Р А Е Л 16 




Предишните ни теми, в които разказвахме за опита ни в Израел:


Израел Първата тема , в която разгледахме много туристически места в Израел, виртуално пътешествахме, библейски истории за Моисей, цар Давид , Йосиф и др., много  видео и снимки от разни места, религиозни предмети и мн. други...

Израел 2   Говорихме за кибуците , за здравната система в Израел, малко захванахме от изкуството, за детските градини, Историята на цар Соломон, израелски фирми в България ....

Израел 3  Шиндлер и списъка , Холокоста, хобита на израелците, пещерите КУМРАН, рицарите темплиери и свещенният граал, царица Естер и харема на царя, Нострадамус, Кабала и дървото на живота, римския път към Ерусалим, сняг и ски в Израел, мини Израел за туристите с макети, кратка история на Ерусалим, синагогата в София, зоопаркове, сафарита  и други.

Израел 4 Брак между български и израелски граждани (евреи в частност), малко иврит разговорно да научим, селището Назарет , пресъздаващо живота преди 2000 години близо ....,  Витлеем, Летището  - снимки, принципи на юдейската вяра, Градът на цар Давид в Ерусалим (видео и снимки),  Мъртво море пак, амулети за дома , талисмани с йероглифи, зло око, град Ерцелия ( снимки),  плажа в Тел Авив, за обрязването при момченцата, как празнуват израелците и завършихме със спор  по  конфликта в близкия изток.

Израел 5   Музика , Парк ТИМНА, Национални носии, Израелско  кино, празникът Пурим  и маскирането,Хайфа и Бахайските градини - снимки от Тали, електронна Тора, козметика от Мъртво Море, гр. Рамат Ган, гр. Кфар Саба, пазарът в Яфо, аборт в Израел, Беер Шева, Вагнер, Винопроизводството.

Израел 6   курортен град ЕЙЛАТ, Израелски Върховен съд, заведения (ресторанти, кафенета), Рут Вестхаймер, приемане в юдейството – гиур (разказа на Петя), Кибуц Кетура в Негев, още филми, изпитани рецепти от израелската кухня, почти всичко за ПЕСАХ, честване на Деня на Холокоста, Деня на загиналите във войни, траур при евреите, Виа Долороса и няколко библейски истории, израелски детски песнички, Галилейското езеро – Кинерет, и още много др. интересности

Израел 7  Денят на независимостта на Израел (60 год.), сватба в Израел, бълг. еврейска общност, академичния бойкот, семитски езици и иврит, няколко израелски песни, израелска литература, празниците Ла"Г бе'Омер, Сукот и Шавуот, предишното поколение израелци, родовете Леви и Коен, юдаизъм и евреи според равините и алтернативните течения, известни личности в Израел (Аврам Грант/Томи Лапид), изкуството на Шагал, снимки на израелско празнуване;

Израел 8   Мосад, Масада, музика, историята на Шалит (за гражданство на децата и религия), Гей парад в Тел Авив, кино, булчински снимки наши и не само, съботните свещи (как се палят ,какво се казва), водни паркове с много снимки...,  трагедията със срутването на дансинга на сватбата във "Версай" (Ерусалим), Научен Институт "Вайцман"(видео разходка и снимки), МОЛ "Дизингоф сентър" в Тел Авив, татуировката на Пош, празника на водата, Шавуот, Фитнес уредите по  парковете, швил Израел, Клейзмерите (музика), малко за хапване,  марокански вкусотии, пазара на ХУдоЖнИцИте в Тел Авив, Трактороните - хоби за деца и не само, БГ ресторанти в Яфо ..., ТАРО картите, Туристическа  автобусна линия с открити автобуси в Тел Авив,  местни (марки) производства, Френският президент в Израел, пак снимки от Яфо...,  бижутата "G.R.A.S"...

Израел 9    "Хупа" на  еврейските бракове, Суперленд , рецепти, инцидента с тракториста убиец  в  Ерусалим, Израелският музей в Ерусалим, Парк в Рамат Ган (снимки), за отпадъците и рециклирането, Западният Бряг и Ивицата Газа, Политически партии в Израел, Малко за Гилад Шалит , Еуд Голдвасер и Елдад Регев (тримата войника, 2-ма от които се  завърнаха в ковчези), Родилките и раждането в лагерите на смъртта, абортът при религиозните евреи и изобщо, помощите и статута на децата родени в Израел, Давид Овадия, "Страстите Христови" на Мел Гибсън, музей в Тел Авив, арамейският език, фалуде (ирански сладолед с фиденца), жените шофьорки в Израел, "Кралица на пустинята" с  джипове,  ЕУД ГОЛДВАСЕР И ЕЛДАД РЕГЕВ  се  завърнаха в ковчези, за казармата, Войната с Ливан 2006г., Кадиш…

Израел 10   Възпитателните детски предавания, израелски центрове за деца, бълг. международен паспорт, екология, концерти в Израел, атентат в Ерусалим, посещението на Обама в Израел, Израел и Мароко, снимки от цялата страна (албум на тигър-мигър), човешки права, хамин, плата Шабат, храната на ашкеназите; друзите и Дали Ел Кармел; филми – Царството Небесно и Посещението на Оркестъра; пътуването с кораб; Бат Ям и криминалния свят там; кисело мляко и бълг. манджи е израелски условия; плажове – в Ришон и Тел Авив (плажът на барабаните); здравните каси, Олмерт в оставка; образованието; бели денс; израелската делегация на лятната Олимпиада; Хамат Гадер – фермата за крокодили; за носенето на хиджаб и личните карти...

Израел 11  фитнес в блока, пазари, интернет, статуя на вярата в Яфо,  опера, Олимпийските игри, музика, супермаркети "Хаци хинам", Капоейра, разговорник с картинки, град Раанана,  град Реховот, небостъргачи и архитектура в Тел Авив, град Кфар Саба, влаковете, паркове, река Александър и  реките в Израел, Стената на плача и Тунелът под нея , бедуини, еврейското изкуство в Мароко, денят на любовта, разходка с корабче  в Яфо, МОЛ Азриели в Тел Авив, ЦФАТ , сватбени шествия , евреите в България - историческа справка и автобиографии, книгите,  птици, АМ и храни за бебета и малки деца , булки и грим , уличен теарът в Бат Ям, маратон в Тел Авив, еврейската общност във Ванкувър, адрахат калот, Ришон Ле Цион (квартали), кибуц Неве Ям, КИВОТ, на почивка, Ерцелия, кръжоци за деца, кашер  супермаркет  в Бруклин, рок, Американските евреи, Барбра  Стрейзънд и Голда Меир, Дневникът на Ане Франк, детски градини.

Израел 12  размисли и страсти покрай детски градини, религиозни шапки, пеот, месианските евреи, снимки от Ейлат, Тимна, Кибуц Ревивим, сватбени вълнения в Обетованата земя, основи на гиметрия.

Израел 13 eврейската Нова година=Рош аШана, Сукот - празникът на шатрите, и Йом Кипур - денят на изкуплението; месеците според еврейския календар; юдаизъм, евреи и синагоги в чужбина/България; мошав - що е то?, идея за екскурзия в Израел и вълнения в Ерусалим; няколко болници, накратко за наследството и завещанието; Итуряни, Самаряни, още малко древна история и други сладки приказки...

Израел 14  червена юница, получаването на Тора и въвеждането на Танах като предмет за изучаване във втори клас, Отвореният университет на Израел, дрейдел – игра с пумпал, Божието име, съжителство на евреи и други нации в Лондон, подготовка за екскурзия + цените на някои стоки, бълг. еврейски хор и бълг. евреи-музиканти, Израел на Мадагаскар – дали?, кулинарните ни занимания – от кухнята до ресторанта + що е то силан и малауах; кашрут – не само за месо и мляко!; израелски фотомодели и актьори, малко за театъра, статистики за населението, в памет на Ицхак Рабин, филмът „Мюнхен", бой на Божи гроб; за синагогите, поведението в тях и покриването на еврейките, евреите в Холивуд, Коледа и Нова Година в Израел, колела, носене на кръстчета и купуване на детски подаръци…


Израел 15 дъждът и нивото на водните запаси в Кинерет; пестенето на вода и поливането; разсъждения за войната; бреслевци на гроба на Йосиф; чай, бельo и др. битовизми; иврит, кибуци и доброволци; рекламите; що е то "татко на съботата"/аба шел шабат/; гробницата на библейския цар Ирод; проституция; приемане на съботата/кабалат шабат; израелките; германците и Израел; туршийки и банички + за полските ястия + суши; кино-мания; неонацистите в Израел; талит и изр. знаме; шофар и слоновата кост; епидурална упойка, раждането и присъствието на бащата, за секцио операцията; подготовка за Ханука - с истории и традиционни храни; атентата в Момбай; бели денс и др. упражнения; годишен платен отпуск; и още носталгия по Коледа...


Добре дошли в "Израел 16"!
Да си побъбрим и да се подготвим за Ханука до 21 декември, с празнично настроение и тигани за пържене в пълна готовност Grinning!
Виж целия пост
# 1
Пу, първа Laughing
Мента, благодаря за новата тема  bouquet
Виж целия пост
# 2
Мър-Мяу! Този път съм отначало...  Laughing
Виж целия пост
# 3
Браво на вас!   bouquet
Тигре, този път се усети навреме Grinning

По имейла получих автобиографията на Гилад Шалит, направена е като за кандидатстване за работа, но с абсурдите на съществуването му (и призив за освобождаването му)  Sad На иврит е, но ще пусна линк  Peace
http://letgiladgo.blogspot.com/
Виж целия пост
# 4
Да се примъкна и аз!
Не мога да ви изчета, ние вчера бяхме на обиколки...
Готвя сега и пека реване от грис с кокос ями, че ми се мръщят като няма десерт  Joy

Днес пак има Касамим в Сдерот  Tired, а за Гилад  Cry
Виж целия пост
# 5
Тали, какви са тези глезотии?! Я, ги строй до някой исраели ватик да обясни как са яли дървени трици (примерно), когато са пресушавали блатата...  Mr. Green

 fingerscrossed Как е службата?

А аз като споменах имейл - сега има нов закон, според който, за да си в мейл листа на някоя фирма/организация и пр., трябва да влезеш в сайта им и да го потвърдиш изрично. До сега в такива служебни/търговски имейли имаше връзка най-отдолу и ако не искаш да получаваш поща от тях, трябваше да кликнеш, за да отбележиш нежеланието си... В момента ми засипват имейла всички доставчици на услуги от сватбата - дори и да сме изпращали до някъде само по едно запитване - вече сме им в мейл листа  ooooh!
Аз пък не потвърждавам  Crossing Arms и без това ми е омръзнало да получавам реклами, но досега ги филтрирах автоматично с опциите на Аутлук или джи мейл...

Виж целия пост
# 6
Честита ни празнична нова тема! newsm18

Криси,за съжаление не можах да намеря "Лимоново дръвче"/Etz Limon/ в българските сайтове. Confused
Компенсирах с "Operation Grandma"/Mivtza Savta/ и много се смях. Crazy
www.imdb.com/title/tt0374053/
Препоръчвам го  Joy .

Ментичка,моя човек си е в Израел,ще се връща първата седмица на януари Shocked.Ще си празнуват семейно.Не е честно  Praynig .
А какво е исраели ватик? Rolling Eyes

Сега слушам сбор фламенко,фадо,ваяенато.
Живота е прекрасен.  261uu


  bouquet



Виж целия пост
# 7
Такааааа, да драсна и аз в новата ви темичка. Гледам, че се подготвяте за Ханука. Заредихте ли се с гъша мас? Така де, няма само аз да съм с 15 кила отгоре. Шегата настрана, за 10 дни в България трупнах 7 кила. И без това преди заминаването установих, че не мога да се побера в нито един чифт дънки и извадих нов панталон, който преди събувах закопчан. Едвам успях да го закопчея и не ме питайте как пътувах полулегнала. Добре че майка ми даде дрехи там. Поне не ми се броят ребрата, че лятото не смеех да сложа блуза без ръкави.

Като казахте полска кухня - само някои десерти ми харесват. Много е безвкусна и сладни. И съвет от мене - ако искате да изгоните поляци, сервирайте им люто, даже не особено люто. Бягат като дявол от тамян. И не говоря за много люто, моите деца не обичат, говоря за малко лютичко, толкова, че и децата не го усещат. Аз без люто не мога и си ям хариса направо от буркана с лъжица.

Мента, разкажи за дървените трици! Май до Коледа това ще трябва да ям.

Да ви се намира рецепта за латкес с тиква, канела и захар? Има и вариант с орехи. Търсих из нета но намирам само солени латкес. Може би това, което търся има друго име.

Снежана Хаж да не би да е публикувала рецептата за кнафе, а аз да съм изпуснала?

Едно фадо за плюшено мече:

http://fr.youtube.com/watch?v=pHzaIK8fGVg



Виж целия пост
# 8
Меченце!
Ветек е стаж, ватик (=ותיק) е като възрастен, но казано любезно  Grinning
Исраели ватик = възрастен израелец, израелец-ветеран Peace

 Hug

Хубаво е, че се връща скоро  Flutter месец е кратко време  Peace

Невена, привет-мривет, както казваше една моя приятелка и тя ватика, от едно време  Wink
Разказваш някакви неща, които не забелязах на снимките  Thinking
Никаква гъша мас няма при нас, зехтин се лее на поразия  Grinning

Ех, лошо име им излязло на поляците  Mr. Green Люто ядат, поизраелчили са се тукашните...
За дървените трици е шега, като срещнеш възрастни хора и те ти разказват такива геройски истории, като подчертават колко ти е лесно на теб, а някога... ехеееее...
Виж целия пост
# 9
Добре, ще ям домати и ябълки тогава. Наистина имам проблем с дрехите, а никой не забелязва да съм надебеляла. Карай!

За поляците, ами не ми харесва кухнята им, какво да направя? Тези, които ти виждаш не са поляци а потомци на такива и са свикнали на вашата кухня, която е доста космополитна, но си ядат и полската, кво да правят

Какво не забеляза на снимките, не схванах?

Жалко за гъшата мас, страхотен вкус придава на печеното месо. Ако нямате, да ви пратя Grinning? Може и патешка, също е хубава, няма да съжалявате   chef. Помня как по Коледа дядо купуваше жива гъска, играех си с нея, в банята я държаха и после като ме пратят да си играя гъската изчезваше Cry. Топенето във вряла вода и махането на перушините ми го спестяваха първоначално. После баба я вареше в една голяма тенджера и обираше маста от повърхността като се охлади водата и маста се втвърди. В маста слагаше дафинов лист и сол и хоп, в хладилника, гъската, пълнена с маслини и ориз във фурната с картофи. Пак по Коледа купуваха и жива пуйка. С нея не си играех щото хапеше. И пак в банята Laughing.

Пете, забрави за Тайланд! Особено с деца. Виж, за сам мъж е бомба hahaha. Не знам какво толкова му харесват на тоя Тайланд. Там е фрашкано с израелци, даже в хотела няма да усетиш, че си в чужбина. Аз повече там едва ли ще ида, да не дава Господ!

Виж целия пост
# 10
За дървените трици е шега, като срещнеш възрастни хора и те ти разказват такива геройски истории, като подчертават колко ти е лесно на теб, а някога... ехеееее...
Joy
да не забравяме походното легло и палатката  Mr. Green... колко съм ги слушала и аз таз.... всичко на готово... трънки никое начало без език и пари не е лесно  Peace

Аз бях само два дни в Гиватайм за тигборет ( за организирането на разни кенеси, истории)  Crazy, обаче имах чувство че повече преча, те всички се изреждаха по 100 път да ме питат какво ще пия, ям...
И голям купон като разбраха на колко години съм, мислиха че съм преди казарма, а деца... как деца бебета, какви бебета казвам големи, те пак в шок и така два дни приказки около моята скромна младолика особа...

Гъша мас, не съм виждала на снимка  Whistling
Виж целия пост
# 11
Ето ме и мен тук.
За FOX- наистина са имали предизвикателства да пробият пазара,точно в момента мъжа ми разработва е-learning проект за служителите им,че се оплакваха от голямо текучество и проблеми с персонала,но понаимват хубави дрешки де.
Миналата година около празниците се захванах да изработвам ръчно картички,целта беше да се продават,но не се получи.Поне бях подготвена за близки и приятели,така че пак беше добре,доставя ми удоволствие и разпускам като творя нещо.
Пете,давай мамче,децата ти вече не са малки отпусни душа.
 Hugза всички
Виж целия пост
# 12
Гъша мас, не съм виждала на снимка  Whistling

Ето:  

При вас не може да няма. Иначе с какво ще мажат пилето на фурна? В централна и северна Европа му викат шмалц.
Виж целия пост
# 13
Тали, спомних си, че и на Мадлен някой и беше казвал, че си и сестра  Grinning

Невена, за снимките и качването на килограми, нещо не бие на очи, ама ти си знаеш... Намерих рецепта в нета, но аз не съм правила латкес с канела и тиква, а и в тази комбинация не се мяркат рецепти:
1. Латкес с тиква в червена окраска
глава червен лук, настърган на едро
1 червен картоф, обелен и настърган на едро
малка батата, обелена и настъргана на едро
300 гр тиква, обелена и настъргана на едро
2 яйца
1/2 чаша брашно за маца
кетчуп, сол и пипер на вкус

2. Левивот с ябълки
1/2 кг картофи, обелени и сварени
1 чаша ябълки, обелени и настъргани (предпочитание за Г. Смит)
1/2 чаша ябълково пюре
1/2 чаша брашно
2 яйца
2 лъжици захар
малко кинамон/=канела
1/4 лъжичка сол

Има още една с кинамон, но там кюфтенцата са и със сирене...
Ако имаш смелост, пробвай  Mr. Green Аз съм си традиционалист  Peace
Тези ги преведох от иврит, но на английски също има доста, можеш да си направиш картофени "корички" със ябълков-канелен сос: http://glutenfreegoddess.blogspot.com/2007/12/latkes-and-two-apple-recipes.html

Ели, той с Фокс ли работи? Много интересно! А защо е текучеството?

Виж целия пост
# 14
da re se razpiha i as 4e vie vse me prevarvate
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия