Въпрос за такси при операции с кредитни карти

  • 596
  • 4
Онзи ден бях в Банкя по служба и отседнах в един хотел. Като си тръгвах реших да се почувствам европеец и да платя с кредитната си карта. Момичето на рецепцията ми каза че няма проблеми да платя, но те взимали за всяка трансакция по 1% от сумата която се плаща, т.е. самия хотел ще ми увеличи сметката за нощувка с 1% само заради това, че искам да платя с кредитна карта  Shocked Преди време пак ми се беше случило подобно нещо пак в един хотел, а после и в един магазин да ми поискат процент от сумата заради това че плащам с кредитна карта.
Та искам да попитам по-запознатите тук с кредитните карти - защо някои търговци искат процент върху сумата която се плаща с кредитна карта а други не искат. Например в Метро си плащам спокойно с кредитна карта точната сума по фактура без да ми начисляват процент от сметката. На какво основание някои търговци начисляват процент при плащане с кредитна карта и ако няма основание можем ли да се оплачем някъде.
Виж целия пост
# 1
Отговарям бързо как е при нас от гледна точка на търговци: фирмените ни сметки в случая са към Райфайзенбанк, както и ПОС терминала ни. Съответно политика на банката, включена в таксите и комисионите й, е, че за всяка транзакция минала на ПОС-а те си прибират 2,5% от сумата. От тук следва, че и търговците си преценяват дали да си вземат от теб този процент / в твоя случай явно е 1% / или да си го поемат те. Ние сме си преценили, че за удобството, наречено ПОС, няма да взимаме допълнително пари от клиентите и този 2,5% си ги поемаме ние. 
Виж целия пост
# 2
Отговарям бързо как е при нас от гледна точка на търговци: фирмените ни сметки в случая са към Райфайзенбанк, както и ПОС терминала ни. Съответно политика на банката, включена в таксите и комисионите й, е, че за всяка транзакция минала на ПОС-а те си прибират 2,5% от сумата. От тук следва, че и търговците си преценяват дали да си вземат от теб този процент / в твоя случай явно е 1% / или да си го поемат те. Ние сме си преценили, че за удобството, наречено ПОС, няма да взимаме допълнително пари от клиентите и този 2,5% си ги поемаме ние. 
Точно така.
Или с по-кратки думи - общо: за да осигуриш удобство на клиентите си да плащат с кредитна карта, за теб възниква разход (комисионни към банки или издателите на кредитните карти).
Пак с по-кратки думи - в частния случай тук: за мен тъпа търговска практика. Като не искаш да имаш разходи по кредитни карти, не давай такава опция за плащане изобщо. Щото така се оставя горчив привкус в клиента...
Виж целия пост
# 3
Благодаря. Стана ми ясно. Някои от нашите "търговци" ясно показват че не са никакви търговци. Никъде по света не се удържат суми само заради това че си решил да платиш с кредитна карта. Напротив - всички банки и търговци те поощряват да плащаш с карти и аз не знам защо но е така... Само тук в България те наказват заради това че плащаш с карта.
Виж целия пост
# 4
Благодаря. Стана ми ясно. Някои от нашите "търговци" ясно показват че не са никакви търговци. Никъде по света не се удържат суми само заради това че си решил да платиш с кредитна карта. Напротив - всички банки и търговци те поощряват да плащаш с карти и аз не знам защо но е така... Само тук в България те наказват заради това че плащаш с карта.
Защото държат на безкешовите начини за разплащане - по-сигурни са, а и по-лесно проследяеми...  Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия