За 5-ти път - за Магриба като стане реч, има при

  • 30 840
  • 290
За Магриба като стане реч, има приятели отблизо и далеч!

Добре дошли в петата шумна и жизнерадостна магрибска тема. Започваме я дни преди Аид-а - при нас ще е на 08.12.

Виж целия пост
# 1
Пу за мен ! Първа! На добър час! Разкажете за Аид - а повече !  Flutter
Виж целия пост
# 2
аиде запис! кате, лек път, обадете се от мароко , по-евтино идва до тунис! вземи си симка от там, както оля! за какво ти е посолство , ти си омъжена, те дори да стане нещо се месят оттук насетне само при едри прегрешения ,смърт, убийство или кражба  на документи и насилие над бг гражданин! за други неща не съдействат, ако не са ти близки приятели и не проявят добронамереност, както аз слу4их като идвах за сефте в тунис, направо нацелих десятката в самолета!така, 4е бяха предупредени преди да тръгна с вси4ките ми данни и след акто стигнах ходих направо в посолството за да се запиша и да ме видят и да си взема разрешението за брак!но ти не си сефте там така ,4е знаеш и пътя и организацията  и мъжът пък наистина си го обидила, аз ако кажа на моя така, може да ме метне  през бариерата, но това сега! на омъжена жена   в мароко не е разрешено мисля да нощува в хотел сама или в компания, искат акт за брак! голямо шоу ще е да  отидеш сама в хотел ,а мъжо в къщи!храм за мъжо ще е!
Виж целия пост
# 3
Разписвам се и аз.Мен вече ме тресе коледно настроение.
Виж целия пост
# 4
Кате , лек път и от мен  Hug Hug
Пожелавам ти много щастливи и незабравими мигове с любимия човек  Flutter
Виж целия пост
# 5
Аиде Кате-...попътен вятър....и дано този път стигнеш там където е сърцето ти!

Искренно и с най-чисти чувства ти го желая....



И за да не прекъсваме  Образователната тема на Катето за Магреба...от моите скромни впечатления ще ви пренеса ..... към другата посока...няма да садим домати и пипер в Алжир-защото там земята пустее...хубава,плодородна земя-но пустеее,а навремето е хранила Франция и не само...ама то и У Дома земята пустее- изниква като гъби само бензиностанции и крайпътни хотели край шосета и магистрали....но с земеделие рядко се захващат младите вече. Така е и в Алжир и хората с мъка и болка си го споделят.Мечтата на всеки млад-Жена,къща ,кола и ..паспорт за Европа! Няма лошо - от време оно по-будните и пъргави хора се стремят към нов живот,към нови хоризонти.....визовите ограничения са добре познати и за нас-не е чак толкова далечно миналото ни ,когато за да отидем до една Гърция висяхме от ранни зори на опашки пред посолството и често -често....ни бе отказвана тази привилегия-макар че в  Кавала и Тесалоники  възрастното население много доре разбира българска реч....Но туй е друга тема....

Та- доматите и пипера в Алжир не са и няма да бъдат приоритет....
Тъй като идват празници-за мюсюлманското население-Лайд  и за християнското население-Коледа

Какво е празника -Лаид... Днес помолих точно да ми разяснят Защо някакво си животно е с такава тежест че чак Празник му е посветен. Това всъщност е историята на Абрахам чиято Любов и Преклонение пред Бог били поставени на изпитание като залога бил собственният му Син.Както нашата Библия,така и Корана разказват тази история.....Абрахам за малко да заколи детето си и тогава ангела Габриел на жертвенния олтар поставя овен....

За Коледа-...за мен ,като християнка този празник има особенна Сила.За съжаление обаче пътувайки по добре направените -нови пътища..да им завиди наистина ччовек на алжирците- Централните им пътни артерии са Нови,гладки и прави....ама карат като луди-те правила не признават -..та в страни на пътя видях полуразрушени църкви.

Ще продължа да пиша след малко....Искам да разкажа за Зеуиа ,ако разбира представлява интерес....и аз скоро научих какво е това

Виж целия пост
# 6
Пете-..в България този мюсюлмански празник е известен с името- Курбан байрам...

Курбанът е жертвоприношение единствено заради Аллах, за да заявим предаността си към Него. Изразяването на тази преданост не пречи мюсюлманинът да се възползва от месото на жертваното животно, не пречи и да бъдат нахранени близките и бедните от това месо. Основната цел обаче от курбана не е ритуалът, не е символиката, нито материалната полза. Основната цел е боязънта пред Аллах и чувството за преданост пред Него
Според Исляма празникът е време и за радост, както и за размисъл за земния така и за отвъдния живот, защото в Исляма празниците винаги са след извършване на определен ибадет (служба). След него започва празникът, който е вид награда. И в отвъдния живот вярващите ще получат наградата от Аллах Теаля, заради това, че в този живот са изпълнили своята мисия.

Курбан байрам е именно такъв празник. Празник, в който се извършва поклонението хадж – световния мюсюлмански конгрес в Мекка. Той на практика е израз на равенството между мюсюлманите, там се срещат и се запознават мюсюлмани от целия свят, разбират се по между си без да знаят общ език, там говорят чувствата... Този всеобщ ибадет няма равен на себе си, защото напомня за деня, в който всички хора, независимо от националност, език и цвят на кожата, ще застанат пред Всевишния Аллах, за да получат справедлива присъда за делата си.

Поклонението хадж е ибадет, който спомага мюсюлманите да заздравят вярата си, да се сдобият с по-голямо самочувствие и да станат по-издръжливи на изпитания. От друга страна посещението на светите места спомага за разбиране историята на Исляма, като същевременно убеждението в съществуването и единството на Всевишния се задълбочава в сърцата им.

Този празник не се празнува само в Мекка, тъй като практически е невъзможно всички мюсюлмани да отидат там. Ако една малка част от мюсюлманите имат възможност да посетят светите места и да извършат поклонение, то останалите празнуват по родните си места.
Всичко е в подчинение на човека в това число и животните, които се принасят в жертва...

Истинският притежател обаче е Аллах Всевишния, поради което животните се колят в Негово име.

Така през дните на Курбан байрам изпъква важността на човека във вселената, на яве излиза неговото господство на земята. В същото време се разбира и истината, че въпреки достойното място на човека във вселената, той не е абсолютен господар. И хората имат Господар, Който е господарят на всичко. Той е, Който заслужава преклонение и в Негово име се вършат всички добри дела. Той е абсолютният Владетел, Който се разпорежда според волята Си.

През тези дни на преден план излиза и взаимната помощ между мюсюлманите, богатите са задължени да колят курбан и така подпомагат бедните. Това също е в името на Всевишния, което показва, че те прилагат Неговата заповед във всеки аспект на техния живот.

Накратко казано, мюсюлманският празник Байрам е повод за преклонение пред Аллах, радост и подобряване на взаимоотношенията между хората. Ние всички се възползваме рационално от тази възможност да празнуваме като истински мюсюлмани.

Снимков материал от миналогодишният Лаид няма да ви покозвам...макар че по Скайпа фамилито изпрати с гордост,...ама фотоси от рода на порени кожи и кръв лично на мен не ми действат благотворно...А курбана който мускето до нас раздава  е ...просто фантазия ...та чакам  Понеделник с нетърпение..на времето само баба правеше такъв курбан и го вареше на двора цял ден....
Тъй като моят Другар е сам тук-от родата му тук са само единият му брат и двама братовчеди....отверме на време пристигат и чичото и лелята...тази година ще се купи животно-ще се заколи Халал в мускето и ще се раздели на Три части-...една за нас,една за нашите приятели и комщии-....ЕХ,комшото-испанец ни е адски почитател и е ясно вече защо! и  третата час-на Мускето,за бедните ....
Виж целия пост
# 7
Много ще ми е интересно  ако Марси-която живее в Тунис или Белбей която е в столицата на алжир  разкажат за празника.
В алабския квартал на Париж точно по това време може да видиш жени,облечени с джалеба и кафтан,а мъжете -с джалеба-зимата и абая-лете....Иначе е трудно да разбереш кой каква националност е.....аз все ги бъркам арабите с испанците и италианците...
Но ,по време на Рамадана и ето сега-седмица преди Лайд духовете са приповдигнаги-..сладките са подредени  пред хлебарниците,а месарниците са покъртителна гледка-..опънати са цели агнета на  чингел,висящи във въздуха....има и снимков материал на агънца и овни-..ако желаеш да закупиш живо животно- избираш то по снимка и до два часа ти го докарват....
ПРоблема тук е че......арабите не се доверяват да закупят месо току-така.....не са убедени че е Халал.
За да е чисто-както те казват -чесото то трябва да е заколено животното под определен  ъгъл и кръвта да се остави да изтече....тогава се поставя Червения печат на Комисията по Религия -Сертификат за Халал ....практикумащ мюсюлманин Без да види този печат НЕ Хапва месото.....Но това е тук....В Алжир ,В Мароко, в Тунис...където май всичкото месо е все Халал  дали е така?!Има ли го този Сертификат.... newsm78
Виж целия пост
# 8
Дала , интересно разказваш и звучи лично преживяно  Simple Smile  за щастие .  Е , дано на всеки мюсулманин се падне поне веднъж  в живота да отиде на поклонение и да се върне  скин хед - шегувам се ! Нали така се прави освен ако няма някакви мед. проблеми - косата - долу  Simple Smile .

 При  религиозните евреи е същото за кашер , сертификати и т.н. Това е друга тема. Мускето казваш на джамията нали ?  Simple Smile Моск - мускето ...да не се  чуди народа   newsm78 ...


 Ид Ал Адха


 http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%80%D0%B1%D0%B0%D0%B … D1%80%D0%B0%D0%BC

  До скоро!

 

 
Виж целия пост
# 9
Ето ме и мен да се запиша в новата темичка. Кой питаше за джалебите? Гледах аз едни в Мароко такива с качулка за главата. Много чудно ми се видя. Най-обаче смешно Rolling Eyes ми се видяха тези, с огромна цепка отстрани на кръста. Брей, гледах една възрастна дама, беше седнала съвсем близко до мен, та тя цялата се забрадила, покрила, обаче отстрани дрешката й с такава цепка - от подмишницата почти до хълбока - странно, всичкото` бельо що се беше натъкмила отдолу й се виждаше, но "моди" всякакви...
Дала, много интересни работи разправяш. Ти спазваш ли някакви по-особени традиции по Коледа. Това е любимият ми празник. Моят момък онзи ден ми разправяше, че с удоволствие би дошъл да ми помогне с украсата у дома, че вече украсил на работата си, че и елхата той наредил  Laughing
Момичета, имам и друго питане аз все съм се чудела, ама на не е останало време да питам... това за храната. Ясно, че в страни като Тунис, Алжир, Мароко се предполага, че животните ще се заклани според правилата и ще са Халал, или поне повечето. Обаче какво правят благоверните ви като пътуват извън тез` държави? Едва ли у нас или някъде из Европата някой чак толкова се замисля над тези неща, пък ако човек остане за 2 - 3 седмици или дори живее във Франция, Испания, България, то как се справят с изискванията за халал и съблюдават ли ги тези работи? Ако работиш по 12 часа например и се налага да дъвчеш сандвичи, как ще знаеш дали месото в тях е добро или не?
Виж целия пост
# 10
Стигнах и аз дотук... Кате сигурно си на път вече, дано всичко мине по мед и масло и тръгвайки сама да се върнете поне двамина... пък колкото повече толкова по-добре Simple Smile
Дала благодаря ти за хубавия разказ за празника, аз писах в арабската тема ДУА да разкаже нещо повече, но ето че ти си го направила това вече тук.  Hug
Жълто момиче, не съм те виждала, а ти сигурно пишеш тук отдавна   bouquet
Петя с тебе се знаем,  Peace винаги интересни постинги  Peace и коментари. Как е времето по вашия край?
А, аз утре съм на рибка нали е Никулден... Пържено шаранче, вкусотийка. Чак ме е странно, тези чужденци що не ни харесват нашето шаранче Sad
Виж целия пост
# 11
  Ба , не го харесват !   Flutter  Пържено с подправки във  фритюрника  Stop ...не мога да се вредя  аз ...ама хем прясно хванато, Надя !При нас  е жега тия  дни - едно сухо и топло ....обикновено е  влажно и топло ...тая  сухота на въздуха е нещо странна след като  си свикнал на друго.... Дрехите съхнат за половин ден ....а през лятото в най-големите жеги ми висят по цял ден по влагите.... Да не се отплесвам тук за Израелски работи, който иска  в израелската  е добре дошъл!

 Шарен свят , шарени съдби ... Не знае човек накъде ще го отвее вятъра , а Надя !? Сънувах те !Ще ти драсна на ЛС . 


 Хайде  подържайте огъня тука !  Peace

 

 
Виж целия пост
# 12
Петя- точно...муске- джамия.

АЗ  МНОГО СЕ ИЗВИНЯВАМ ЗА ПРОПУСНАТИТЕ БУКВИЧКИ И НЕДОБРЕ НАПИСАНИТЕ ДУМИ.....В ПОВЕЧЕТО СЛУЧАЙ ПИШАТ 20 ПРЪСТЧЕТА....моля да проявите разбиране-горкия ми старичък лаптоп...клавиатурата му е вече като хармоника и където захване-добре...ама понякога решава че ще яде букви и ..не ги изписва...ДО ТУК С БИТОВИЗМА....  bouquet

 Yellow_girl - за Франция писах как е....без червеният печат Халал тук не се купува....Проблема е наистина като се тръгне за България? Тази година специално в  джамията в Пловдив попитах за месарница в която се продава месо халал-..не знаеха.А може би просто на невеж човек попаднах-...не си мисля вообще простотии че мюсюлманите в България не знаят що е Халал и т.н....Не е така-разбира се.Всяка общност си има и по-силно и по-слабо вярващи......като навсякъде!

Ще си позволя да бъда откровенна-..В инетрес и Единственно ЗА интереса на читателя.
Проблема на мюсюлманите тук е ..тогава когато малкото детенце започне да се захранва с местни пюрета. няма Халал....търсила съм тук ....няма.Нестле,Хипп...от хубави по-хубави...обаче не пише Халал...ето затова повечето от арабките дори не си дават децата на ясли...съществува друг метод- на мчерно разбира се....Една жена-арабка гледа в дома си до 5-6 дечица-арабчета и се договаряме за цената и часовете.....Така е сигурно че детето не яде свинско и че масото е халал,защото тя готви еднакво за всички и се храни и тя самата....Ама тези жени са много добре проучени ..не може примерно така-Аз иска да правя това и то само с 3 дечица....е!не стана-логично е !Кое арабско семейство ще ми гласува доверие.....Та ,всичко с времето си -лека -полека....

Наде- радвам се че разказа ти е харесал.....Моят интерес към Магреб е чисто лично-егоистичен....Просто искам да опозная по-добре моя Другар,така изненадите и неловките ситуации ще бъдат по-малко....Смело мога да кажа че информацията ,която получих от МАРСИ И СВЕАР и други съфорумки ,отворили ПЪРВАТА МАГРЕБСКА ТЕМА...съм е попила като гъба...Сега така чета и постингите на Невена,на Белбей-нейните тепърва ща стават интересни....  Нашенките,които са Там...  bouquet  защото ,колкото и да е  пълен моя квартал с араби и по-цял ден да слушам и гледам Канал Алже-той си остава Канала за Алжирци в Чужбина...а квартала-просто арабския квартал....НЕ Е като да си ТАМ! Затова ми е интересно за каквото и да се заговорим..каквото и да споделим...


А за Никулден-аааа без шаранче-плакийка не минавам....Мъжа ми го научих да яде яйца по панагюрски,мусака и сарми....Тази година като се върнах чак и Рачел му донесох-а той дори не разбра че е тиква-заедно с брат чу категорично отсекоха че това е тесто в сладък сок... hahaha Joy Та...в тоя ред на мисли - Мъжът е Главата на Къщата,ама Жената е врата-..та накъдето завърти главата....ще яде и шаран за Никулден-моя поне не предиря ,щото иначе пликчето със полуфабриката си стои в хладилника  Laughing
Все пак-не става да си и майка ,и любима ,и готвачка ,и чистачка ,и ....айде -айде.....нататък! Joy Joy
Виж целия пост
# 13
запис, после ще допълня с новини от Катето Simple Smile

Ето ме пак. Катето ми се обади кам 5 и нещо, вече минала чек - ъп-а да се похвали, че багажа е бил 22 килограма... минала е успешно, НО са я накарали на летището да си свали тюрбана.. Странно ми стана, но явно мерки за сигурност. За съжаление не са се видели с Kатето ШШ, но нищо. Друг път. След 3 месеца, кто се върне. Тъкмо ще ни събере всичките да разказва ли разказва..  Hug И дано се върнАТ в увеличен състав...

Далка, на теб много благодаря за интересното инфо. Страхотна си, а и да ти кажа - на мен лично ми е супер интересно да те чета, защото пишеш ТОЛКОВА ОБЕКТИВНО!!  Hug Hug Hug Много гушки!!  Heart Eyes
Виж целия пост
# 14
Катя е из облаците  вече  Simple Smile .....Ще  чакаме новинки да видим .....

Дала, и при евреите е същото що се отнася до "кашер" извън Израел.Има държави , където нещата са по-уредени , но БГ не е една от тях в тоя  смисъл.Добре , че не сме се впрегнали да търсим кашер. Специално ние в БГ не ядем свинско и спазваме максимума правила според местото.Не бива да се втилява човек  Simple Smile . Така мисля .Пак е до разбирания.

Хайде да не  смесвам понятията сега и темите , спирам....просто намирам прилики в някои неща. Peace

Лека вечер !
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия