Лактационна криза или...?

  • 1 492
  • 14
Ето го положението:
Усещам гърдите си много празни, нищо не мога да изцедя, макар, че преди няколко дни спокойно цедях по 60 мл след като той е ял! Детето е по-нервно от обикновенно и съответно по-често го поставям на гърда, но той се дразни тъй като много бавно слиза млякото и не му стига както по-рано (започнах да предлагам и двете гърди, а по-рано се задоволяваше само с едната и след него пак имаше какво да се изцеди). Промени в нощния сън, броя опикани и наакани пелени обаче няма.
Детето е ексклузивно кърмено, на поискване, залагалка никога не е ползвана.
6 пъти седмично аз отсъсвам по 4 часа и той има едно хранене от шише.
Когато започнах да ходя редовно в офиса всеки ден по 4 часа, се появи запушване с температура и пр, но го преборих за по-малко от денонощие. Сега пък това, което много прилича на лактационна криза и дано да не е нещо по-серизно...
Работа не мога да спра, нито мога да цедя докато съм на работа - отнема ми много време на ръка, а използването на помпа за цедене на 100-120 мл. на ден ще е също толкова времеемко (нали трябва да се мие и стерилизира)
Какво да правя (освен това, което по принцип се прави при лактационна криза) newsm78
Виж целия пост
# 1
Хммм, с тези отсъствия ще е трудно. Ако е спрял да се храни през нощта - да инициираш пак нощно хранене - без да го будиш - сънен, може пък нощното хранене да стимулира повече кърма. Все пак празните гърди не са критерий, аз ако знаеш откога си усещам гърдите празни, а още кърмя - е, основно сутрин и вечер, защото денем работя по цял ден. А събота-неделя не можеш ли да кърмиш по-честичко?
Виж целия пост
# 2
...Детето е по-нервно...Какво да правя...
Мег, по никое време сте за растежна криза, ама знае ли човек, всяко детенце е различно. Според мен давай на Марти доста начесто когато Си вкъщи, за да компенсираш 4- часовото Ти отсъствие и за нощното кърмене не пишеш, имате ли го или Си го махнала? А нервниченето, явно наистина реагира на по- бавното слизане на млякото, пробвай да го слагаш на гърдата в полусънено състояние. Ти предполагам Си наясно какво да правиш/ хапваш в случай на намаляване на кърмата, нали?! Да не би да реагира на отсъствието Ти от вкъщи, от колко време пробваш да го оставаш с друг човек? Успех и дано преодолеете тоз момент.
...може пък нощното хранене да стимулира повече кърма...
Олив, не може а със сигурност ще го постигне ако се реши да върне нощното. Много е сладка Анна на аватара Ти, още дълго да се кърмите с малката хубавица Ти желая!
Виж целия пост
# 3
Работа не мога да спра, нито мога да цедя докато съм на работа - отнема ми много време на ръка, а използването на помпа за цедене на 100-120 мл. на ден ще е също толкова времеемко (нали трябва да се мие и стерилизира)

Стерилизираш си я вечерта и си я взимаш на другия ден спокойно на работата, изцеждаш се за 10 мин. и си готова. ..
Не е нужно да я стерилизираш непосредствено преди цедене Simple Smile

А такива лактационни кризи ще имаш ехеее.. На мен ми се случва почти всеки месец по няколко дни .. особено преди цикъл  Confused
В тази връзка - ти имаш ли такъв? .. Ако не - може и да се появи скоро Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Нощното кърмене ми е спасението! Той спи по 11-12 часа, но се буди средно на 3 часа и си хапва стабилно. Последните две нощи на първото будене искаше и двете гърди преди да заспи.
Миналия ден и вчера си останах с него целия ден и му давах на 1,5-2 часа, а той не отказваше. Тази сутрин изглежда по-добре положението - дори успях да изцедя малко.
А за растежната криза сме си точно навреме  ooooh! Той е роден една седмица след термина. С други думи сега е на 18,5 седмици от термин.
Предишната криза на 12 седмици, започна на 10,5 седмици от датата на раждане.

В психологически план на раздялата реагирам аз, а не той. Първо запушването, сега тази криза. Няма ди си кривя душата - терсене ми е, че го оставям, но и семейния бюджет някак си трябва да крепим, а и аз няма да съм съвсем "цяла", ако не работя. Досега работих от вкъщи, но ми костваше много повече време, заради непрекъснатото "разсейване" с детето. Иначе го оставям на баба му, а те са двамцата заедно по няколко часа на ден откакто се е родил (вярно в мое присъствие, но все пак...). На моменти дори съм се чудила дали някой ден няма на нея да каже "мамо"  Joy
 duhi_puhi, благодаря за съвета, не ми остава друго освен да пробвам. Цикъл нямам и мисля че няма да се появи в близките няколко месеца (е, не е до мислене, по-точно е лично усещане...)
Виж целия пост
# 5
Радвам се, че се подобрява положението, продължавай така!
Калида, благодаря ти  bouquet, кърмим се нон-стоп събота-неделя, а и вечер, щом се прибера, няма да отбивам скоро май, тя е пристрастено кърмаче.
Виж целия пост
# 6
Меги, моето мнение е че детето реагира на твоето притеснение и терзание, че си тръгнала на работа. Нервността и плача му осигурява твоята прегръдка и защита,което го успокоява, че си винаги на линия. Знам, че си от "естествените" мами, носите ли се в слинг? Мисля, че по-честото носене там и гушкането му до теб, ще нормализира нещата до няколко дни. Ти кога тръгна на работа пак, колко време мина?

При латационните кризи, детенце не иска да суче и се дърпа от гърдата, а при вас е обратното,  което е по-скоро признак за скок в растежа  Peace

За това, че гърдите ти са празни, спокойно не са  Hug Кърмата ти се е отрегулира според нуждите на детето, затова не  можеш да изцедиш мляко след кърмене, просто детето си е взело своето-ако пишкате и акате по план Simple Smile, тоест имате 5-6 напишкани памперса и акате да речем веднъж седмично Simple Smile и човечко се чувства добре  е жизнен и усмихнат, значи всичко ви е наред и всъщност това за гърдите ти е добра новина  Peace
Виж целия пост
# 7
При латационните кризи, детенце не иска да суче и се дърпа от гърдата, а при вас е обратното,  което е по-скоро признак за скок в растежа  Peace

Ау, не дей така.. Точно при лактационни кризи Тони суче като луд, ама често няма особено какво  Rolling Eyes
Виж кърмаческата стачка е друго нещо, ама няма отношение в момента Simple Smile

Мег, пий лактационен чай от българския, бирена мая и яж овесени ядки - ама ти това си го знаеш  Hug
Виж целия пост
# 8
Дзвинете, прости пиша глупости, мерси Духи-Пухи  Peace

Та говоря за кърмаческата стачка в цитата ми по-долу  Embarassed, тоест При кърмаческите стачки, детенце не иска да суче и се дърпа от гърдата, а при вас е обратното,  което е по-скоро признак за скок в растежа или лактационна криза, но тя за мен отново е обвързана със скока в растежа  Peace Така, че просто предлагай по-често гърда и имай търпение, ще си навакса детето скоро.

На мен силно лактогенно ми действаше една пилешка пържола на скара и изобщо месо, предполагам заради белтъчините.
Виж целия пост
# 9
Eй, хора! Какво щях да правя без вас!?! Hug
Днес вече гордо мога да заявя, че кризата отмина  Grinning
Аз количката досега не съм ползвала извън дома  Mr. Green Само в слинг се носим Simple Smile и навън, и вкъщи напоследък - готвим заедно, мием чинии, изобщо - правим си живота интересн  Mr. Green
Съзнателно не съм се притеснявала, че ходя на работа и го оставям, но подсъзнателно явно точно това съм изпитвала след като си докарах и запушване, и криза. Иначе от три седмици ходя всеки ден в офиса, преди това само 1-2 пъти седмично и си работех от вкъщи.
Духи-Пухи, днес пробвах да изцеждам докато не съм вкъщи и се получи много по-лесно отколкото очаквах. Пак по мързеливия метод - на ръка в стерилен контейнер от аптеката, че са малки и лесно преносими  Mr. Green
За храната нищо не мога да кажа - месо не ям, лактогонен чай също не мога да пия заради ментата в него (взимам хомеопатично лекарство, а хомеопатът не беше в БГ тия дни, за да се допитам до него); но в запасите ми от био-храни имаше камут (вид пхеница с много ниско съдържание на глутен) и два дни закусвах това добре сварено и без други екстри.
Доста ми се опънаха нервите да го гледам как се опитва да изтегли нещо и се ядосва, че нищо не пуска, но през деня предлагах на 1-1,5-2 часа, според както дойде, и за 2-3 дни се оправиха нещата.
Досега една стачка сме имали и то от типа "предупредителна" (т.е. отказваше в по-голямата част от деня, но сутрин, вечер и нощем ядеше като ламя  Laughing)
Виж целия пост
# 10
...Какво щях да правя без вас!?!...
Хайде сега пък и Ти, как какво- пак щеше да се оправиш, Мег. Постижението Си го дължиш изцяло на Себе Си, на увереността и упоритостта Си и перфектното познаване на Марти! Справи Се повече от добре, работещо Майче, поздравления! А защо само камут Си позволяваш, а не овесените ядки, нима те притеснява все още глутеновото съдържание? Бирена мая не Си ли пробвала да вземаш в проблемни моменти?
...Тони суче като луд, ама често няма особено какво...
Каза Духи Пухи, на фона на почти 3год. кърмачески стаж. Поздравления за натрупаният и с готовност споделян кърмачески опит, пловдивска Кулинарке! Тони е невероятен на аватара, има особено привличащо излъчване детенцето Ти- очи, къдри, усмивка!
Виж целия пост
# 11
Супер, радвам се! Защо наистина не ядеш овесени ядки, притеснява те глутена заради бебето ли? Лично аз не вярвам особено в преминаването на алергени от храната на майката в кърмата, не, че не минах на 3-месечна диета, когато Анна беше на 1-2 м. заради атопичен дерматит, но пък оттогава си ям всичко, после се оказа, че май въобще не е имала атопичен дерматит, според много добра кожна лекарка.

Мег, искам да попитам, извинявам се за офф-а, веднъж прочетох, че четеш доста литература за отглеждане на деца, по-специално ме интересува детска психология и как да развивам уменията на бебета-децата в ранна възраст, препоръчай ми книги, които са ти допаднали.
Благодаря!  bouquet
Виж целия пост
# 12
Овесени ядки ям почти всяка сутрин с добавка от сурови ядки. Просто нямах жито, а имах камут, затова се "хвърлих" на него. Изобщо не ме притеснява глутена по начина по-който го приемам с храната - топлинно обработван до 100С. Според натуротерапевтета ми така не причинява поражения по чревната лигавица.

За психологията: съпругът ми е психолог и покрай него съм "заразена" Mr. Green Обаче не бих препоръчала такава специализирана литература - стилът не е приятен за четене, описани са един тон отклонения и пр.. За справянето с новите моменти в поведението на малкото дете най-много харесвам The Happiest Toddler on the Block на Harvey Karp. Има и идеи какво да се преложи на дето и как да му се помогне да премине през съответния период. Лично за себе си съм намерила голям смисъл в масажите като средство за релаксация, раздвижване на мускулите и ставите при най-малките, лечение, и не на последно място емоционално общуване - книгата е Ръководство по класически масаж, но одавна съм я купувала. Сега гледам, че има и други разни за масаж при бебета и малки деца и пак купих, но са все за деца до 12 м. т.е. не са за вас вече Simple Smile. За идеи относно развитието на умения разни ползвам он-лайн ресурси, като www.babycenter.ca - за бебетата предложенията са за всяка седмица; след първата годинка са за всеки месец. Компании като Чико, Мател и Фишер Прайс влагат много изследвания и тестове в разработването на играчки за бебета и деца. Рядко купувам, но подробно чета написаното на кутиите - там е описано какви умения развива играчката и като как - взимам идеите и ги използвам с други материали и средства.
На пазара вече има доста книги за отглеждане на деца, но досега не съм посмяла да се доверя на преведенето на български, заради няколко разоочарования преди две години - заглавята и авторите бяха с претенции, но съдържанието тотално ме разочарова. А вероятно има вече и добри неща...
Виж целия пост
# 13
Благодаря!  Hug Този сайт не го знаех, изглежда интересен, ще го разгледам, и ще потърся книгата в Гугъл.  Много специализирана литература и на мен не ми се чете, все пак съм лаик, искам по-популярен език.
Виж целия пост
# 14
Вместо "обратна връзка" (или именно като такава  Wink):
Независимо от стачката миналия месец и кризата този месец, днес на консултацията се оказа, че детенце вече си е удвоило рожденноте тегло (че и отгоре) и е мнооого висок (това вече по наследство Wink)
 Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия