Кой ви гледа децата, когато са болни?

  • 3 434
  • 36
Пускам темата с цел да се съберат данни за организации и/или институции, които осигуряват подкрепа на родители, които поради една или друга причина не могат да останат с детето си в къщи и нямат на разположение баби.

В Германия зная, че такава услуга се предлага от Каритас - http://www.caritas.de/

Зная, че в някои болници също се предлагат почасови грижи за малки деца. Обикновено ги организират в по-малките градове. Peace

Допълвайте, ако знаете за подобни места.
Благодаря!

Виж целия пост
# 1
За Канада не съм чувала да се предлагат подобни услуги, но темата е полезна, особено ако се включат повече хора с конкретна информация  Peace
Виж целия пост
# 2
Тук няма такава организация.
Повечето семейства си имат по някоя бавачка, която идва инцидентно, когато мама и тате искат да излязат някоя вечер.
Предполагам, че на нея биха званнали, ако детето е болно.
Но пък и голяма част от жениоте тук не работят, а се грижат за децата (минимум 3 на брой) и домакинството.
Работещите родители, просто се обаждат на работа, че детето е болно и единия остава. Това е положението. Нявма как.
А дори и да се предлагаше тук тази услуга.... не знам, за малко дете не ми се струва удачно. Точно като е болно детенцето е криво, тъжно, изморено, поспаливо, иска си мама или тате.
Виж целия пост
# 3
Добра идея.
Не съм чувала по нашите земи да има подобна организация.
Днес бях на интервю за работа, един от първите въпроси беше кой при нужда ще остане с децата- казах таткото (но дано да не се налага).
Иначе миналата година, когато са били болни педиатъра ми е давал болнични (за болест на децата) и са ми плащали.
Виж целия пост
# 4
В нашето градче има една доброволческо женско дружество. Поемат гледането на деца в един приспособен апартамент и предлагат  и домашно гледане. При болни деца винаги се дава болничен за родителя, но...напр. при нас в университета има ограничение за такива отсъствия, така че щеш-неш, ако нямаш баба+дядо под ръка търсиш външни и доверени хора. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 5
А тук даже не ти искат документ от лкаря.
Обаждаш се на работа, че детето е еболно и край.
Имам право на 11 платени дни в годината, в които мога да отсъствам по болеест (на мен или члеен от семейството) - само звъня и ги уведомявам. Като с еизчрпат тези дни, може неплатени болнични. Татито ни пък има неограничен брой такива. Нямат лимит - щом си болен, значи си болен и това е. Не работиш. А щом е за дете - съвсем разбираемо! И им плащат все едно са на работа.
Виж целия пост
# 6
Няма такива организации, поне доколкото на мен ми е известно, а аз доста се интересувах по въпроса. Но и на мен ми се струва много трудно да повериш болно дете на съвсем Чужд Човек. Двамата родители имат по 2 седмици в година право на платен болниЧен за деца до 7 години. За по-големи деца е 1 седмица.

Пепеляшка, стана ми интересно за тия апартаменти, които описваш. Там наистина ли събират болни деца? То на лазарет прилиЧа... Много ми е трудно да си го представя и ми се струва Че вредите в такъв слуЧай биха могли да са повеЧе от ползите.
Виж целия пост
# 7
Естествено, че е трудно - не само на непознат, но и на познати такива, но понякога е напълно неизбежно Peace.
Виж целия пост
# 8
Няма такива организации, поне доколкото на мен ми е известно, а аз доста се интересувах по въпроса. Но и на мен ми се струва много трудно да повериш болно дете на съвсем Чужд Човек. Двамата родители имат по 2 седмици в година право на платен болниЧен за деца до 7 години. За по-големи деца е 1 седмица.

Пепеляшка, стана ми интересно за тия апартаменти, които описваш. Там наистина ли събират болни деца? То на лазарет прилиЧа... Много ми е трудно да си го представя и ми се струва Че вредите в такъв слуЧай биха могли да са повеЧе от ползите.
Алеле, не съм се изразила правилно Embarassed Значи, апартаментът е за здрави деца, това е алтернативна детска ясла/градина, ако не си намериш място в общинската или дневна майка. Можеш да си оставиш детето на пълен ден или за няколко часа или само определен ден в седмицата, според нуждите ти. Ако стане така, че се разболее и си закъсал откъм гледач, някоя от жените идва у дома да гледа детето. То я познава, тя го познава и така е лесно за всички. Жените са обучени възпитателки или педагожки, както в трудова възраст, така и скорошни пенсионерки, така че поне от към персонал няма липси. Дружеството се издържа от дарения и съответно от таксите за гледане на децата. Та така...
Виж целия пост
# 9
И в Холандия няма така организация  33uu
Но като се има пред вид, че повечето майките или не работят или работят парт- тайм, не е проблем да останат в къщи, когато се налага. Ако е майка на пълен работен ден, детегледачката вече поема това задължение. 
И тук не е необходимо да имаш болничен за да си останеш в къщи. Просто звъниш на шефа за да съобщиш, че ти си болен. Или че детето е болно.
Виж целия пост
# 10
Миленски е отговорила, ама  да се цопна и аз в темата Crazy
Виж целия пост
# 11
Интересна тема. За щастие не съм се сблъсквала все още с проблема. Иначе най-вероятно ще използвам съседите за 1-2 дни, ако е крайно наложително и аз или таткото не можем да си вземем болнични.
Виж целия пост
# 12
Тук нямаме право на болничен за гледане на болно дете. Ако трябва да си останеш вкъщи, задължително трябва сертификат от лекар. Така имаш право да ползваш неплатен отпуск (максимум 10 дни годишно). Не ме питайте какво става, ако детето постъпи в болница  newsm78 Зададох въпроса на моя пряк шеф и не получих отговор, защото неговата жена си стои вкъщи.
Иначе от осигурителния фонд предлагат услуга "гледане на болно дете", която струва 1,50 евро на час и децата се гледат от мед.сестри. Но и тази услуга е ограничена - до 4 пъти годишно по 3 дни. Като се изчерпат тези дни, има организации, които вземат по 4,50 евро на час.
Абе не е лесно...хич...ама човек свиква. Ние по принцип правим така, че да може да работим откъщи, но не винаги се получава. Добре, че не ни се налага да правим разни "гимнастики" често...Ето, сега съм си вкъщи, че малкият е с някакъв вирус. Все се чудя къде отиват тези осигуровки и данъци тук - 50% са удръжките...пак е за издържане на определена прослойка от населението, ама да не влизам в подробности, че ще почнат спорове, а темата не е за това  Peace
Виж целия пост
# 13
Just a Girl, имаш ли линк към този осигурителен фонд? Вярно е малко това, което предлагат, но все пак е някаква алтернатива, ако опре ножът до кокал. Благодаря  bouquet
Виж целия пост
# 14
Just a Girl, имаш ли линк към този осигурителен фонд? Вярно е малко това, което предлагат, но все пак е някаква алтернатива, ако опре ножът до кокал. Благодаря  bouquet

www.euromut.be Поне ние сме към този. Предполагам, че и другите предлагат такава услуга, но поне Юромют имат отделна секция за експатриоти (като нас), всичко е на английски, ако човек не знае местните езици. Но той оперира само в Белгия.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия