За идващите празници и нежеланието на мъжете да спазват традициите

  • 4 380
  • 78
Не зная дали някоя от вас се е сблъсквала с този проблем и въобще изживявате ли го като проблем, но въпросът е следният-признавам си, че като малка нямам спомен да сме празнували Бъдни вечер и Коледа, прзнувахме настъпването на новата година. Въпреки това разбирам и оценявам красотата, хармонията, уюта на тези празници и ми се иска да спазваме традициите. Всяка година,обаче, откато сме се събрали с моя мъж се изправям пред следния проблем-той отказва да пости на Бъдни вечер. В никакъв случай не е някакъв темерут, разбираме се добре, но той не желае да направи тази малка "жертва"-да не яде месо в една-единствена вечер от годината. По принцип това не ми пречи, аз не съм религиозна и не го изживявавам като голяма драма. Но вече имаме дете-иска ми се да го възпитам в определени традиции, ценности. Не зная дали въпросът ми не звучи глупаво, но как е при вас? Как да се опитам да следвам традиициите, при положение, че един от членовете на семейството отказва да им се подчини . Дори да отидем на гости при родителите ми-положението там е същото-и баща ми, и брат ми категорично отказват да се съобразяват с общоприетото за този празник. Зная, че смисълът на празника е в това, че се е събрало семейството, че ни има, че се обичаме, но се чудя само в нашето семейство ли се случват такива неща.
Виж целия пост
# 1
Аз ям традиционните постни ястия на Бъдни вечер. Даже са ми доста вкусни. Не ми е проблем спазването на традициите, стига да не се прекалява (салфетките да са в тон със свещника, който пък да кореспондира с цвета на стените, които пък удивително добре се съчетават с десена на завесите и консистенцията на чесновата паста... и всичко това на фона на дебилни ангелчета, държащи малки свещички, които капят върху содената питка)
Тогава ми идва в повечко...
Не знам обаче какво да те посъветвам - поговори с половинката си, че искаш да възпиташ детето по този начин... примерно
Виж целия пост
# 2
А как точно отказват? Сядат на масата и понеже няма месо отиват да си вземат или отказват демонстративно да ядат боб и постни чушки и седят гладни?
Традициите се налагат трудно и още по-трудно се премахват. Очевидно за тях това да не спазват някакъв обичай е тяхната традиция.
Опитай се спокойно едно по едно да прокарваш постните яденета.
Тази година боб и чушки с месо и т.н.

Виж целия пост
# 3
в крайна сметка тези въпроси трябва да се решават и от двамата.
Апропо, ние не постим, нито  преди, нито на Коледа и не мисля че влияе зле на възпитанието на детето ми. Все пак човек избира кои традиции да спазва. Малко като църковния брак.
Виж целия пост
# 4
Необходим е спокоен разговор за това кое е важно за теб, кое за него и как да възпитавате детето си. Аз лично не виждам нищо чак толкова сложно да се пости една вечер още повече, че точно в тая вечер на масата има толкова много ядене и разнообразие, че липсата на месо не е болка за умиране. Не е като да го караш да пости 40 дни.
Ние в нашето семейство сме големи традиционалисти и на това ме научи свеки. Моите родители не спазват кой знае колко традициите, но на мен ми хареса духа на празника у свеки и реших, че така ще процедираме. Ядем само постно, прекаждаме къщата с тамян, детето излиза с питката на вратата и казва три пъти" Ела дядо Боже на нашата сладка вечеря" и после никой не става от масата докато не стане най-старшия. Разчупваме питката и я раздаваме по старшинство и след това цяла нощ не раздигаме масата. Честно казано се получава един вълшебен празник и аз съм благодарна на роднините на мъж ми, че ме научиха да празнувам Коледа така.
В твоя случай обаче явто трябва да откриеш подход към половинката си, с който да го грабнеш. Идея нямам как. Сори ако просто така съм ти оспамила темата.
Виж целия пост
# 5
Ами вкъщи на Бъдни вечер слагам храната в унисон с традициите. Не изпадам в крайности, разбира се...Яде се, каквото има, пък ако някой толкова пририта, да ходи да си вземе и месо, след като го влече... Не мисля, че има особено значение детето в какви традиции ще е възпитано, след като не сте религиозни...За мен не е проблем, защото в крайна сметка е въпрос на личен избор. Ако съпругът ти не е приучен към спазване на някакви традиции, със сигурност приема цялата церемония за някакви бабини девитини...
Виж целия пост
# 6
За мен това е обсолютно лицемерие...разбирам да постиш от началото на самите Коледни пости,то тогава определено го свързвам със спазване на традицията,но и също така това е въпрос на личен избор,разбирания,вяра.Няма нищо лошо в информирането и един вид образоването в тази сфера,но налагането на нещо на някой който не го разбира е вмешателство и егоизъм...от моето семейство единствено баща ми пости и то само на Великденски пости,но това не означава автоматично,че ние сме задължени да го правим или,че не познаваме традициите.
На Бъдни вечер от 9 ястия приготвяме 4-5 постни,а другите месни,мен лично никой не може да ме накара да ям тиквеник,зелник и боб,ако ще и Бог да слезе от небето,просто ми се вързват червата на врата,та в този ред на мисли всеки сам решава какво ще яде и какво няма яде,но налагането на нещо толкова лично(поне аз го разбирам така) е пълна глупост и най-малкото лицемерие след като не се спазва така както е в самата традиция,а само колкото да се отчетем... Naughty
Виж целия пост
# 7
Случила съм на мъж, който не обича месо. Ако не сготвя  и не му го предложа хич няма да се сети да си иска. Ако го оставя на постно ядене през целия период на поста, дори няма да му направи впечатление. Според мен си е до човек.
А колкото до традициите трябва заедно да го решите, а не да се опитваш да му го налагаш. Поговорете и се опитай да му покажеш, че това за тебе ще значи нещо повече от вечеря с постно ядене. Не ми казвай, че яде всяка вечер мръвка и че не може една вечер да похапне безмесно.
Иначе родителите ми като се събираме на Рождество задължително приготвят голям брой постни ястия, но в 20:00 часа се поднася месни блюда. За тях щом е празник трябва да се яде месо при всички случаи. Така не задължават присъстващите да ядат само постно. Който иска обаче си пости. Peace
Виж целия пост
# 8
Лола, лола, някои хора тайно се надяват да останат небушонирани за Коледа, ти от месояди се оплакваш....
Моят месояд се дразни от свещите, били му отнемали кислорода, гаври се с дядо Боже, та се налага да отправям двойни молитви и зарад него и заради мен( дядо Боже, моля ти се, не се сърди Praynig), като го заведеш на църква се разхожда вътре като турист и зяпа иконите... обаче пък иначе умее да украсява коледно, през целия адвент а и иначе си умира да прави добри дела абсолютно невъзнаградено и прави много хубави снежни човеци, в случай че случайно вземе да завали сняг.... мисля да го командировам на терасата за Бъдни вечер, не за друго, ами да подиша малко и да се порадва на снега, а за Коледа като станат готови постните сарми с месо да му разреша достъпа до масата  Laughing
Виж целия пост
# 9
Лола, лола, някои хора тайно се надяват да останат небушонирани за Коледа, ти от месояди се оплакваш....
Моят месояд се дразни от свещите, били му отнемали кислорода, гаври се с дядо Боже, та се налага да отправям двойни молитви и зарад него и заради мен( дядо Боже, моля ти се, не се сърди Praynig), като го заведеш на църква се разхожда вътре като турист и зяпа иконите... обаче пък иначе умее да украсява коледно, през целия адвент а и иначе си умира да прави добри дела абсолютно невъзнаградено и прави много хубави снежни човеци, в случай че случайно вземе да завали сняг.... мисля да го командировам на терасата за Бъдни вечер, не за друго, ами да подиша малко и да се порадва на снега, а за Коледа като станат готови постните сарми с месо да му разреша достъпа до масата  Laughing

 Joy

buttinsky искрено ме развеселява почти всеки твой пост,а твоят мъж да не би да е изгубеният брат близнак на моя  newsm78  Mr. Green...извинявам се за офф-а
Виж целия пост
# 10
Благодаря за отговорите. Ей, хора, да не сте ме разбрали грешно-не се оплаквам от мъжа си.  Simple SmileДори не зная дали съм го формулирала правилно-за мен не е голям проблем и наистина той твърди, че е лицемерие да прави нещо, след като няма вътрешната потребност за това. Но ми се е случвало мои познати да разберат ,че на Бъдни вечер е имало месо на масата и да се възмутят. Чудех се само при нас ли се случва.
Виж целия пост
# 11
Ами на Бъдни вечер и ние не постим.Тогава е РД на майка и тя прави пържоли . Laughing
Но пък аз не обичам да постя и едва ли бих спазвала традицията и без рожденният ден . Grinning
Не се ядосвай на мъжът си! Wink  bouquet
Виж целия пост
# 12
Много ме забавлява изчанченият начин, по който някои хора възприемат традициите Laughing Свекърва ми сервира постни чушки за вечеря, обаче мята една тава пържолки във фурната и като стане 12 часа - нещо като Нова година - сервира и пържолите Joy Вече съм свикнала и не ми прави впечатление, но когато за първи път видях това постене на Бъдни вечер, щях да се взривя от смях Joy
Виж целия пост
# 13
аз пък не обичам нито постното, нито коледните традиции така че никой нищо не спазва.В къщи има свобода на духа и на разбиранията. Искам сина ми да израстне със свободен дух и преди всичко толерантен...
Виж целия пост
# 14
Ако спазвах тази традиция с постното на Бъдни вечер  , щях да съм абсолютен лицемер .  Confused
Не виждам смисъл да го правя , защото така трябвало или пък да натрапвам на детето си някакъв модел на поведение и да го карам да яде постни пълнени чушки ...
Аз не понасям постно , както и типичните за Бъдни вечер ястия ... направо ми развалят настроението и ми става лошо , особено като се има предвид , че не се употребяват в този си вид в нашата къща  Confused и трява точно тази вечер изведнъж да ги приема , че и да ги ям ... ами няма как да стане .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия