въпрос за ехографите

  • 3 290
  • 33
Привет на всички във форума!Искам да попитам по-запознатите от мен за някой неща относно ехографите.Първо дали са напълно безвредни и колко често трябва да се преглежда с ехограф(според моята лекарка един път в месеца е достатъчно,ако нямам оплаквания,но на мен не ми е спокойно толкова рядко,понеже често имам високо кръвно,а и бебето още не мърда толкова често).Другия ми въпрос е относно 3 и 4 Д ехографите-какво точно представляват,по-опасни ли са и мога ли да отида на преглед със такъв ехограф в момента(в средата на 4-тия месец съм),или трябва да мине още време?И от коя седмица най-рано може да се определи полът на детето с 3Д и с обикновен ехограф?.Благодаря предварително за всички отговори Simple Smile
Виж целия пост
# 1
безвредно облъчване няма. мен ме гледаха по-често в началото, понеже имах спонтанен аборт. след това по 1 път месечно.
3Д и 4Д- това са триизмерни (фигурата има лаишки казано обем) ехографи, цветни са. Лекарите диагностицират (тези които си разбират) достатъчно добре и с обикновени ехографи. 3Д-то се препоръчва за изследванията фетална морфология и за фетална ехокардиография.
За феталната морфология мисля че трябваше да идеш между 19-22 седмица, не по-рано, за да се е развил достатъчно плода и неговите органи за да може да се види евентуално и не дай Боже ако има някакви аномалии и изобщо как се развива.
полът на сина ми го орпеделиха на обикновен ехограф в 16 г.с., но това е мн индивидуално - как ще застане бебчо, дали няма да се "крие" Peace
лека бременност и здраво бебче! Peace
Виж целия пост
# 2
Полът на детето може да се види след 16 седмица, и на обикновен ехограф, стига бебето да се обърне в подходящо положение. Някои се крият.
Не е опасно да се преглеждаш по-често, но няма кой знае какъв смисъл.
Полът не е най-важното, което трябва да гледат лекарите.
По-добре да следят как са развити всички органи, гръбначният стълб и тн.
Между 16-20 седмица е важно да се прегледаш за тези неща, казват му фетална морфология.
На 3Д ще ти е по-ясно и на теб какво се вижда, иначе добър лекар може и с обикновен ехограф да види, ако има проблеми.
4Д е маркетингов трик, пак си е 3Д, четвъртата функция е времето.
Виж целия пост
# 3
Полагащите се по здравна каса ехографи през бременността са два.
Толкова и според някои лекари е нормално да се гледа плода.
Повече са на мнение, че щом бременността е нормална до началото на 8-ми месец се гледа по веднъж на ехограф, а след това до края по два пъти в месеца.
Друг е въпросът, ако бременността е рискова. Тогава може да се налага и ежеседмично следене с УЗ.
За 3 и 4 Д ехографите- препоръчва се прегледът с тази видове ултразвук да стане към 21-22 г.с. Тогава хем бебето вече е пораснало достатъчно за да бъде огледано добре за малформации, хем не е толкова голямо и може да се "хване" цялото.
За полът- на мен ми казаха, че бебето ще е момче със сигурност до 80% в 11 г.с. и 4 дни, когато бях на фетална морфология.
Това е и най-ранната възможна седмица за определяне на пола. Със сигурност полът може да се определи след 14 г.с. и на 2Д ехограф.
И не забравяй, че колкото и добра да е апаратурата, най-важно е задехографското устройство Wink
Виж целия пост
# 4
Ехографът е напълно безвреден за теб и бебето.Ако нямаш проблемна бременност -както ти е казала докторката-един /два пъти на месец е добре.
Щом обаче имаш своите лични притеснения ,за да си спокойна -ходи на ехограф ,колкото пъти си искаш/и колкото ти позволява джоба/-никой не може да те задължи"йок само веднъж на месец"-обаче си плащаш.По Здравна каса имаш право на два /мисля/прегледа на ехограф.
На 3D се отива някъде около 18-20 седмица ,за да се види в по голями  подробности на бебчето...е можеш и по рано-твоя работа.
Полът на бебето ми го видяха  14-ста седмица...момче,точно го зърнаха от раз.
Виж целия пост
# 5
Ехографът не е рентген, за да има облъчване! Аз до 4-ия месец ходех по 2 пъти в месеца на ехограф за мое спокойствие. ФМ дава най-добри резултати около 20-тата г.с. - това беше най-вълнуващият ми преглед, заслужава си и то много. На този етап могат да ти направят нухална транслуценция на 3D ехограф, което за мен е леееко безсмислено, освен ако няма основания за това изследване  Peace
Лека бременност и живо и здраво бебче на финала  Hug
Виж целия пост
# 6
1. Безвредни са... до колкото е известно.
2. И на мен 1 месечно не ми беше достатъчно за душевното спокойствие.
3. 3D, 4D и пр. са идентични с 2D по отношение на методът на изследването - разликата е в обработката на данните.
Виж целия пост
# 7
безвредно облъчване няма.

Ама хора моля ви се преди да пишете прочетете малко!!!

Ехографът не е рентген и не облъчва!!!
Този апарат работи на принципа на звуковата вълна. Т.е чрез звукови вълни създава образ. Няма абсолютно нищо опасно или вредно!
Аз бях гледана всеки месец по 2 пъти - от двете ми лекарки. Не виждам по сина ми нищо обезпокоително следствие на тези прегледи.
Виж целия пост
# 8
безвредно облъчване няма.
Ама хора моля ви се преди да пишете прочетете малко!!!
Ехографът не е рентген и не облъчва!!!
Този апарат работи на принципа на звуковата вълна. Т.е чрез звукови вълни създава образ. Няма абсолютно нищо опасно или вредно!
Аз бях гледана всеки месец по 2 пъти - от двете ми лекарки. Не виждам по сина ми нищо обезпокоително следствие на тези прегледи.
Някой като си навие на пръста, че нещо е вредно - няма разубеждаване  Peace
Виж целия пост
# 9
Аз също много се притеснявах за здравето на бебчо. Вдигах кръвно от самото начало. Намалих до минимум солта, преумората и емоциите. Преглеждаха ме повечко на ехограф.  Не послушах лекарите за медикаментите - това беше моят риск! Слава Богу - бебчо е здрав. Казаха ми, че ще си имам дъщеричка в края на 4-ия месец. Вярвай, че ще родиш прекрасно детенце!!!
Виж целия пост
# 10
Ехографският  преглед е  ултразвуково изследване, което представлява преминаване на високочестотни звукови вълни през матката.Така се създава и образа .
Рентгена облъчва и там ситуацията е много  по - различна .Рентгеновите лъчи са вид йонизиращо излъчване и като такива са опасни за живите същества.
Извода е че ехографа и рентгена са две много различни понятия .
Питай гугъл ако се съмняваш  Wink


Виж целия пост
# 11
                 Вредно или не-няма на къде.



 
Виж целия пост
# 12
Някой като си навие на пръста, че нещо е вредно - няма разубеждаване  Peace
тонка, не знам как точно следва да разбирам коментара ти? считам за въпрос на елементарно възпитание да уважаваш мнението на другите, особено ако е различно от твоето. можеше да си напишеш мнението и без подобни забележки Rolling Eyes

момичето задава въпрос и всеки си изказва мнението. моето е такова.
изразът "облъчване" вероятно не е съвсем правилен, но не съм медицинско лице нито имам претенции за такова. не съм и сравнявала ехографа с рентген Shocked
що се отнася до мнението ми, то го поддържам напълно- всички апарати имат излъчване, както и да го наречете като термин, което не считам че е напълно безвредно. както отбелязах, мен също са ме гледали често в началото на бременността, което не означава че е препоръчително да се ходи често.  Peace
Виж целия пост
# 13
според мен място за притеснения няма,един път в месеца мисля че е достатъчно да се гледа на ехограф Peace
Виж целия пост
# 14
тонка, не знам как точно следва да разбирам коментара ти? считам за въпрос на елементарно възпитание да уважаваш мнението на другите, особено ако е различно от твоето. можеше да си напишеш мнението и без подобни забележки Rolling Eyes
Ели, извинявам се публично, ако изказването ми е прозвучало грубо, понякога съм малко първосигнална  Embarassed От позицията на макар и елементарното си възпитание те уверявам, че не съм искала да те засегна лично  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия