Уволнение от работа&бременност

  • 2 532
  • 41
Какво ще стане ако те уволнят от работа когато си бременна?Без да си записана (регистрирана)като такава.
Виж целия пост
# 1
нищо-ще си търсиш друга работа,ще отидеш на борсата,ще си стоиш в къщи.... Thinking
Виж целия пост
# 2
Горещо те съветвам където и да почваш работа винаги да сключваш трудов договор. Това говори много за работодателя. Ако ти сключи договор дори и на минималната работна заплата пак е добре. Изобщо не е трябвало да се хващаш на работа без трудов договор. Съвета ми е още на момента да се обадиш в инспекцията по труда и да съобщиш, че работиш там, но без трудов договор. Това е единствения вариант да дойдат докато си на работното място. Изгонят ли те после нищо не можеш да докажеш. УСПЕХ!  newsm10
Виж целия пост
# 3
Не разбрах- вече си уволнена; предстои да те уволнят; разбрали, че си бременна и бързат да те "лашнат", знаейки, че не си се регистрирала  като такава.Ако е второто и третото, побързай да се регистрираш.Ако е първото, търси друга работа.
Виж целия пост
# 4
Не си "записана" като работник/служител на фирмата или не си "записана" като бременна? Rolling Eyes
Виж целия пост
# 5
Аз също не разбрах нищо от обясненията.
Виж целия пост
# 6
Според мен са я уволнили от работа ,а тя е в начална бременност и никъде не е записана на ЖК. newsm78
Виж целия пост
# 7
а нали не могат да те уволнят, след като си бременна  Thinking
Виж целия пост
# 8
а нали не могат да те уволнят, след като си бременна  Thinking
Сигурно работодателят не е знаел или ако е знаел е използвал това като довод ,че никъде не е регистрирана като бременна.
Виж целия пост
# 9
И на мен ми се случи това, но отговорът беше защото съм на изпитателен срок - 6 месечен. При нега работодателя може да прекрати договора във всеки един момент когато прецени, че не си изпълняваш изпитанието. И аз бях так - бременна, в болничен и ми го прекратиха, но по закон имали право. Егати държавата и закрилата на бъдещите майки  #2gunfire
Виж целия пост
# 10
И на мен ми се случи това, но отговорът беше защото съм на изпитателен срок - 6 месечен. При нега работодателя може да прекрати договора във всеки един момент когато прецени, че не си изпълняваш изпитанието. И аз бях так - бременна, в болничен и ми го прекратиха, но по закон имали право. Егати държавата и закрилата на бъдещите майки  #2gunfire
Това му е кофтито на договора с изпитателен срок, че наистина не те закриля закона.
Иначе по въпроса на авторката, ако работиш без трудов договор, така или иначе няма как да ползваш нито болничен, нито майчинство, а ако си имала договор и са те уволнили преди да се регистрираш като бременна , май пак нищо не може да се направи
Виж целия пост
# 11
а нали не могат да те уволнят, след като си бременна  Thinking
Сигурно работодателят не е знаел или ако е знаел е използвал това като довод ,че никъде не е регистрирана като бременна.
е това е гадно  Sick
Виж целия пост
# 12
Какво ще стане ако те уволнят от работа когато си бременна?Без да си записана (регистрирана)като такава.

ми какво ще стане?! Ще се регистрираш като бременна и носиш бележката на работодателя-той те възстановява на работа, ако не иска подаваш искова молба и си търсиш правата по съдебен ред. Зависи и какъв ти е трудовия договор, може и да не знае че си бременна, има варианти колкото искаш.

Кодекса на труда/: Чл.333(5) (нова,ДВ,бр.52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл.328, ал.1, т.1. при закриване на предприятието;, 7.при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;, 8.когато заеманата от работника или служителя длъжност или работа трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;, 9.за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност;и 12.при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор. , както и без предизвестие на основание чл.330, ал.1.Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда. и ал.2, т.6.работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен. В случаите на чл.330, ал.2, т.6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
 Всичко това важи за срочен или безсрочен трудов договор, но не и за такъв по чл.70.
По време на изпитателния срок НЕ СИ ЗАЩИТЕНА.Според Кодекса на труда по време на изпитателния срок работодателя може да те уволни по чл.71 ал.1 : "Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. (2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване."

П“С трудовите дела са безплатни!
Виж целия пост
# 13
За да си защитена по време на бременност, трябва писмено да си уведомила работодателя си ( и той да подпише, при това лично най- добре).
После може да те уволни само при съкращаване на щата, с разрешение от БТ.
Виж целия пост
# 14
съгласна съм с galentinass Peace
най-малко можеш да подадеш жалба в инспекцията по труда срещу работодателя, защото той едва ли е поискал разрешение от инспекцията по труда преди да те уволни (ако приемем че те е уволнил, а не просто питаш какви варианти имаш) и е бил длъжен да ти го представи, ако приемем че е поискал. аз не съм уведомявала писмено никого за бременноста си, не си спомням да съм имала такова задължение, просто устно ги уведомих след 3тия месец, да го имат предвид. Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия