Проблемно захранване на дете, кърмено до 6-я мес..

  • 1 462
  • 11

 Бих искала да помоля за компетентно мнение и евентуално да споделите вашия опит...
Кърмих моя син до 6 мес(все още го кърмя!) и малко преди да стане на 6м. реших да започна да захранвам. Искам само да поясня,че при все, че беше само на кърма имаше хранителна алергия/ непоносимост(? така и не стана ясно към какво..) изразяваща се с ясна кръв в акото и екзема по тялото.Това продължи около 2 мес.и нещо и сравнително се подобри след като започнах да въвеждам друга храна, но той отказва всичко различно от кърма. Първоначално добре прие картофеното пюре и оризовата каша,но сега се мръщи и на тях. Опитах да въведа тиква и морков, но изобщо не ги приема..смених с круша- същото. Прави физиономия на отвращение,ако стигне до гърлото се "дави", прави" ХХХХ"-  все едно ще повърне всеки момент и едва успявам да дам по 2-3 до 4 лъж и го обръща на рев..започва да се вре в мен и да ми дърпа блузата Confused Незнам какво да правя. Тези безуспешни опити продължават вече почти цял месец. Нямам за цел да заместя хранене, винаги давам след новата храна да суче(опитвала съм и първо да суче, после-пюре,но и така не минава)Не смея още да дам АМ заради хранителния му проблем. Не знам как ще успеем успешно да се захраним..Нищо не харесва.
 Това,което аз си правя като извод е, че може би не е чак толкова правилно да се чака толкова време за да се захрани детето. Cry
 Чувствам се в шах и мат. Той се мръщи, а аз не искам да го насилвам, за да не се отврати от храната.. Но така нокога няма да се захраним...
 Ако можете, дайте съвет Praynig Ще съм ви благодарна!
Виж целия пост
# 1
Според мен детенцето ти не е готово за захранване.Проявява ли любопитство към това,което ядете вие?Ако искаш спри с предлагането за 1-2 седмици и после предложи пак,но по малко наистина,4-5 лъжички са напълно достатъчни за този етап.Успех
Виж целия пост
# 2

 Не бих казала,че проявява голям интерес към храната, но оня ден сам посегна и си взе трошичка хляб.Оставих го да я лапне ,но отново последва физиономията на пълен отврат.. Rolling Eyes
 Не искам да чакам повече, защото ми се струва, че ще става все по-трудно. Той започва да разбира и да плаче за гърда.
Виж целия пост
# 3
Имаш ли избор, освен да чакаш?
Моята дъщеря е уникално злояда. На осеммесечна възраст имаше период от около 20 дена, през който отказваше да близне каквото и да било - само като видеше лъжицата започваше да си върти главичката и да маха с ръце. На около година започна да се храни по-нормално. Сега е на година и 3 мес. и пак имаме  дни, в които си изяжда всичко с апетит и дни в които се правя на маймуна,  за да я накарам да хапне нещо различно от кърма.
Моят съвет е да не насилваш детето си - въоражи се с мноооого търпение.  Ако с игри можеш да му дадеш да хапне - добре, ако не иска - просто изчакай.
След като въведете повече храни опитай да откриеш какво харесва детето ти.
Ако някоя храна не му е харесала - не я предлагай няколко седмици и после опитай пак ( моето дете си сменя вкусовете - нещо, което категорично е отказвала след време го прояжда и обратно - например обожаваше круша, а сега избщо не и харесва)
   
Виж целия пост
# 4
И аз бих те посъветвала да не насилваш нещата, ще видиш, че рано или късно ще има някакъв напредък, изчакай четири или пет дена или една седмица без да предлагаш нищо за да позабрави малко лъжицата и пак пробвай, може да даваш и нещо с което му  е интересно на детето да си играе докато яде поне при нас това има ефект, моето момиче също няма голям интерес към храната от толкова много неща, които досега съм и предлагала с желание яде единствено киселото мляко, затова не я насилвам да яде големи количества, когато не иска, за да не спре съвсем да яде, понеже минахме и през това. Само да допълня, че според мен това че някои деца са злояди няма връзка с ранното или късно захранване,  аз например съм захранена рано, и въпреки това съм била злояда!Успех!
Виж целия пост
# 5
Дано не ти прозвучи много еретично, но след като детето само е проявило инициатива с троха хляб, пробвай да използваш това. Слагаш на масата 2-3 парченца сварен морков или картоф (половин до 2/3 см). Парченцата са между детето и твоята чиния - ти ядеш, но детето не може да докопа твоята чиния, копира теб обаче и слага в уста малките парченца, които са близо до него. Добре сварения морков/картоф лесно става на каша притиснат между изика и небцето или между венците. Като започне да изяжда тези парченца, предлагаш х2, после още и така...
Така обаче скоро няма да стигнете до купичка пюре... Друга система е просто - инициативата е в ръцете на детето, майката осовоно поощрява...
Виж целия пост
# 6
Роситсаио:
1)   НЕ се отчайвай! Почти пrи всеки захранването е много трудно! Az за 1 месец успях да въведа смао каротф, морков и комбинация. Много трудно, с физиономии...абе – като теб. Опитвай и ако не иска – спри за 2 дни – после пак – ако не иска – пак млечна пауза. Не се отчайвай, мила – ще прояде!!! С,есвах всичко с кърма - това наистина много ми помогна. Изцеждай по няколко мл преди всяко хранене - то на 1 лъжичка ти трябва съвсем малко кърма. И по-нататък като видех зор, пак всичко смесах с кърма!
2)   НЕ е вярно според мен, че детето ти НЕ е готово а захранване! И според мен си права, че захранването след 6-я месец е по-трудно! Определено! Аз също кърмих до 6-я и захраних трудно! Не казвам, че е грeшно да кърмиш до 6-месеца, а че след това е по-трудно захранването! Стават по-капризни, разбират...а сега пък имам др проблем – искам да отбия, а бебео не приема НИКАКВО АМ! Направо лудвам – пробвах 5 марки...
Успех – продължавай бавно и слвано, ще стане, просто се зареди с много търпение...Всичко е много, много бавно и трудно. Малко бебета зяпат с апетит. Ще се справиш!!!
Виж целия пост
# 7
Дано не ти прозвучи много еретично, но след като детето само е проявило инициатива с троха хляб, пробвай да използваш това. Слагаш на масата 2-3 парченца сварен морков или картоф (половин до 2/3 см). Парченцата са между детето и твоята чиния - ти ядеш, но детето не може да докопа твоята чиния, копира теб обаче и слага в уста малките парченца, които са близо до него. Добре сварения морков/картоф лесно става на каша притиснат между езика и небцето или между венците. Като започне да изяжда тези парченца, предлагаш х2, после още и така...
Така обаче скоро няма да стигнете до купичка пюре... Друга система е просто - инициативата е в ръцете на детето, майката осовоно поощрява...

подкрепям  Peace

точно по този начин захраних Габи. и тя се държеше както описваш в началото, пюрета е яла само 4-5 пъти. като видях, че не става, започнах да й предлагам направо парченца, с които да си играе и да прави каквото си ще. сега яде доста прилично количество храна, и ми е много удобно, че не се налага да приготвям отделно за нея. педито ни е очарована - казва, че за 20г. практика за пръв път вижда такова бебе, обикновено до 2 години не можели да ги научат да ядат друго освен пюрета, а Габи точно обратното.
затова вместо да се отчайваш по-добре се възползвай от случая. давай му парченца да си играе. отначало няма да знае как да яде, но ще експериментира и скоро ще се научи. не бързай с количествата щом има стомашни проблеми. давай по малко и подходящи за възрастта храни, наблюдавай го какво прави и му помагай, и се приготви за голямо цапане.  Peace

а късното захранване няма връзка в случая. Naughty голямата я захраних на 6,5м. и веднага започна да яде и то много добре. малкото обаче си има собствено мнение и не признава пюретата за храна. Laughing
Виж целия пост
# 8
Първо: дали ще е злоядо или не не зависи от кърмене, етап на захранване и прочие. Ако детето е решило да ти скъса нервите ЩЕ го направи както и да се опитваш да противодействаш!
Второ: някои деца се захранват значително по-късно от препоръчителното... моята госпожичка например (3 годишна, всичкоядяща и безпроблемна)благоволи да се захрани чак около 11-я си месец. Два месеца по-късно хапваше сериозно, без да подбира.... И сега яде всичко - плодове, зеленчуци, зърнени и т.н. Храни се общо взето доста здравословно. В огромни количества...
Децата са различни!
Виж целия пост
# 9
Rositsaio аз мисля като теб, не трябва да чакаш повече, защото ще става по-трудно. И между другото проблема ти няма нищо общо със злоядството!
При по- късното захранване (след 6-тия месец) може да възникнат проблеми, един от които е, че децата трудно приемат и свикват с новите по вкус и консистенция храни. Според мен трябва да продължиш да опитваш. Децата привикват към вкуса на дадена храна минимум след 8-10-ия й прием. Освен това е доказано, че кърмените деца приемат захранващите храни по-бързо, отколкото хранените със заместители на майчината кърма. Предполага се, че това се дължи на промените във вкуса и мириса на кърмата в зависимост от приеманите от майката храни.Търпеливо и постоянно предлагай нови храни, щом е харесвал картофено пюре и оризова каша, продължавай да ги предлагаш докато свикне с тях. Наистина децата си менят вкусовете, днес харесва нещо, а утре не, а след време може пак да го харесва.
Реакцията му в началото, която описваш, ми е позната - моята дъщеря прави същото всеки път на нова храна, а също и всяка сутрин на закуска, макар че закуската вече й е позната. Въпреки това се мръщи, прави физиономии на отврат и спазми сякаш ще повръща. Това е на първите няколко лъжички, после почва да се храни с апетит (все пак е гладна).  Та моят съвет е да си послушаш интуицията, на прав път си  Simple Smile, продължавай и не чакай повече, с постоянство и търпение ще успееш.  Peace
Виж целия пост
# 10
Захранването започва след навършени 6 месеца и когато детето е готово. Може би твоето дете все още не е готово, казваш, че има алергий. Не си гледай часовника, слушай собствената си интуиция и собственото си дете. И  най-вече не се притеснявай  Hug , ако детето си изглежда здраво и доволно от живота, какво по-добро.
Виж целия пост
# 11

Много благодаря на всички за съветите!  bouquet
Аз продължавам с упорство и постоянство, без да се налагам твърде много... Отчетох като грешка,че с мъжа ми не се храним пред него и той няма личен пример.Та сега смятам по-често да ядем заедно, за да възбудя интереса му. Вярвам, че ще се справим! Просто ще отнеме време...Може би твърде много бързам, а и изобщо не съм си и помисляла, че може да е злояд Rolling Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия