Питка Маргаритка

  • 10 018
  • 32
               



            Продукти:3 яйца от които се заделя единия жълтък за намазване на питката, 400мл. хладка вода, 1ч.ч. кисело мляко, в която е разбъркана 1\2 ч.л. сода, 4 с.л. олио, 1,5 с.л. сол, 1ч.л. захар, мая за 1,5 кг. брашно(аз сложих 3 пакета суха), брашно колкото поеме.

 Желателно е всички продукти да са със стайна температура.Част от брашното се пресява със солта, маята и захарта.Прави се дупка в средата и там се изсипват останалите продукти.Замесва се тесто и месейки топим ръцете в 3.с.л. разтопена мас, докато тестото не я попие хубаво.Оставя се да втаса много хубаво!След това тестото се премесва хубаво отново и се оставя да почине около 20 мин.Разточва се на голяма кора(тестото е много лесно за точене) и се намазва с препържено масло.Не слагайте много масло, защото втасването е трудно.Желателно е да е на тънък пласт навсякъде.Навива се на руло, но не стегнато.Началото и края се отрязват(те са доста по-тънки) и се слагат в средата на тавата.Останалата част се реже едно на право, другото под диагонал....докато свърши рулото.След това се нареждат в тавата с острата част навън.По желание може с пръсти да разтворите "цветчетата" за да станат по-"цъфнали"(като на снимката).След това оставяте питката да втаса много хубаво!Намазвате я с разбития жълтък, който е бил покрит в съд с олио за да не изсъхне.Пече се на 210 градуса, към края на печенето фурната се намалява.Ако започне да прегаря кората, завийте я с фолио.

 На мен тази питка ми харесва много повече от Болярската.Маста я прави много хубава и мека.Много е лесна за приготвяне, снимката не е много за показване, първи опит ми е, но ще се науча Simple Smile
   
  Не знам какъв източник да посоча, рецаптата я имам от майка Rolling Eyes

 
Виж целия пост
# 1
Ехааа, как само изглежда...... Ще се пробва задължително почивните дни.
Виж целия пост
# 2
Чудно си изглежда...  Hug

Мисля да пробвам да замеся тестото в машината, но май ще са много продуктите.  Thinking Не обичам да меся много, много с ръце. Та може да пробвам на два пъти с две рула и с по-малки тавички.

Колко време я пече? 1 час достатъчно ли беше?
Виж целия пост
# 3
Рецепта и снимки има в темата за питките.
Чак пък нова тема...... newsm78

Иначе питката е страхотна, добре ти се е получила Hug
Виж целия пост
# 4
Биляна, питката изглежда невероятно! Тъкмо утре сме на гости и мислех да занеса питка.
Супер е   Peace
Виж целия пост
# 5
Е,дочаках я рецептата ти на тази питка Билянче  Hug Hug Hug Hug
Като чета,май няма да има много различен вкус от твоята Болярска....Знаеш ли защо?  Grinning
Последният път като правих Болярската,вместо препържено масло ,сложих мас.Стана превъзходна....
Ама ще пробвам Маргаритката и после ще кажа дали има разлика  Peace Peace Peace
Виж целия пост
# 6
  Какъв е размерът на тавата,в която печеш тази питка,Биляна?
  Продуктите не са малко,като за доста голяма питка!
Виж целия пост
# 7
Ще пробвам и тази. Изглежда страхотно!
Виж целия пост
# 8
Даааа, днес имам време да я направя тази питка, но отговор за печенето така и не получих.  Thinking
Много ми е трудно при печенето на питки и все не мога да преценя, кога е готова. Някой да даде съвет.  Praynig Моля!  Flutter
Виж целия пост
# 9
Бо,няма страшно.Аз проверявам както кекса...С клечка за зъби(или дървено шишче)....Ако излиза суха-готово е.Ако е влажна-още трябва да се поизсуши.
Виж целия пост
# 10
Бо,няма страшно.Аз проверявам както кекса...С клечка за зъби(или дървено шишче)....Ако излиза суха-готово е.Ако е влажна-още трябва да се поизсуши.

Проблемът е че на последната питка щяхме да си изпочупим зъбите. Иначе беше станала супер, но я "пресуших". Това е от прощъпулника на малкия и от тогава /вече една година и половина/ не смея да правя.
Но формата на тази питка ми напомня за една подобна от детството ми /но загубих рецептата/ и ми се искаше да я пробвам.
Виж целия пост
# 11
Е,няма да чакаш да се препича чак толкова....Като мушнеш клечката и я извадиш суха и е готово значи....После аз си намазвам питките тънко с масло(както съм извадила калъпа от хладилника намазвам отгоре топлата питка),завивам с кърпа и оставям да обиколи нивката  Laughing
Стават лъскави и мекички....Това с маслото го  научих от Селма  Hug и вече всеки път ми изглеждат добре питките...
Виж целия пост
# 12
Чудно си изглежда...  Hug

Колко време я пече? 1 час достатъчно ли беше?


Бо_, печките и фурните са различни, просто трябва да си разучиш твоята. Аз пека около 30-35 мин на 160 град в моята и дори не проверявам, просто като изтече времето, отивам, поглеждам  и вадя питката. Кексовете пека по 45 мин пак на тази температура и пак не ги проверявам. Даже майка ми се чуди как така си седя спокойно и не ходя през 5 мин. да гледам и да бучкам кекса с клечица. Нито увеличавам, нито намалявам температурата. Ама съм и хванала чалъмите. Един час за питка при моята фурна е прекалено много - ще излезе сухар направо.
Виж целия пост
# 13
Да му се невиди, май и нет-а ми се скапва.

 labrex , това с 35 мин. на 160 градуса - на вентилатор или не?


TheNMaster, ще я намажа накрая и с клечка ще я пробвам.    bouquet


И как така се нарязват едно по диагонал, едно право?
Брашното около 1,5 кг ли е? Вие така ли го разбирате?
Виж целия пост
# 14
Да му се невиди, май и нет-а ми се скапва.

 labrex , това с 35 мин. на 160 градуса - на вентилатор или не?



Бо_
, няма вентилатор, тя ми е доста стара. И затова, че ми пече добре, не давам на мъжо да я сменяме. А според него отдавна трябвало да я сменим с по-нов модел.  Laughing Когато съм при майка, нищо не мога да опеча свястно в нейната печка. Затова не ми се ще да я сменяме.

Ето снимки на Хонда за оформянето на тази питка. Дано ти помогнат, надявам се Биляна да не се обиди, че ги слагам.

Ето и малко обяснения за триъгълниците:

от Mamica

Цитат
Навиваваш на руло. Поопъваш рулото,, за да стане още по-дълго и с ръка го сплескваш. решеш с ножа ей така ( показвам с наклонени черти) веднъж / и веднъж \ .
Полувават се триъгълници, които коже да редиш с острия връх на горе


от Taneto

Цитат
Аз правя две рула отделно. Първо режа на правоъгълници, после на правоъгълни триъгълници и ги редя с малкия катет(неразрязания) към стената на тавата отвън навътре. Големината няма значение, по-важна е бройката на триъгълниците. Колкото са повече, толкова по-малки и симпатични стават листата на питата. За прощъпулника нарязах общо 32 (или май 36 ) триъгълника, получи се много красиво и шашнах всички гости, не спряха да цъкат от радост
Много е просто, всичко разгадах само по снимките на Honda - на тях се вижда идеално.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия