билкови чайове за 2-годишни

  • 5 157
  • 19
здравейте. интересува ме някой има ли информация за това какви чайове се препоръчват за 2-3-годишни дечица.

Моят син е голям почитател на липов и ментов чай, както и на извлек от шипка (който се прави в студена вода, за да не се разруши вит. С). Дали мога да му давам да си пие на воля примерно по 2-3 чаши дневно ?
Виж целия пост
# 1
Аз давам, на ден и се събираха около 3 чаши по 200 мл. До втората година, обаче разреждах чая 50:50. Често ползвам и разтворимите на Hipp. Сега и на малката ги разреждам. Повече наблягам на плодовите - боровинки, ябълки, диви ягоди, горски плодове. Иначе от билките - мащерка, риган, шипка, маточина, мента...
Виж целия пост
# 2
Калоян пие чай от лайка, балкански - което е риган, мащерка, мента и жълт кантарион. Майка му прави и точно този извлек от шипки в студена вода със захар - става като сок.
Виж целия пост
# 3
Чайовете са богати на минерали и не е препоръчително да се дават дълго време, защото се натоварват бъбреците. Добре е да се дават разнообразни чайове и да се правят почивки - например двайсетина дена да се дава чай и след това около месец да се избягва даването им. На сина ми правя много слаби чайове от лайка, мащерка или шипка.
Виж целия пост
# 4
благодаря   bouquet

аз също правя чайовете много слаби - примерно пликче липов на 500 мл вода или половин от тези металните контейнерчета за насипен чай пълно с ментови листа.

за шипка знам, че не се прави чай, а студена отвара, за да се запази витамин С. Мартин го харесва.
Виж целия пост
# 5
Аз освен мента, давам и старопланински чай, а също и правя и липов.
Дъщеря ми пие поне по две чаши чай на ден у дома, отделно в детската градина.
Виж целия пост
# 6
 Peace Дъщеря ми е фен на чая още от бебе. Обича всякакъв чай.
Виж целия пост
# 7
Аз давам много чай и на двамата. По принцип и като бебета пиеха чай, а не вода. Но не подсладен. Чак сега на дъщеря ми подслаждам чайчетата с мед и то само някои, чиито билки понасят такава добавка. Лайката например, се губи в меда, затова го пие натурален.
Виж целия пост
# 8
Много хубава тема  Peace И аз наскоро се чудех за чайчетата - нали такъв е сезона  Wink Дъщеря ми не е голям фен на чая, но понякога пие липов или един плодов с боровинка  Peace
Виж целия пост
# 9
Чайовете са богати на минерали и не е препоръчително да се дават дълго време, защото се натоварват бъбреците. Добре е да се дават разнообразни чайове и да се правят почивки - например двайсетина дена да се дава чай и след това около месец да се избягва даването им. На сина ми правя много слаби чайове от лайка, мащерка или шипка.
Това леко ме притесни.Тък като съм против пиене на сокове и компоти давам на Мария чай доста редовно -лайка,мента ,шипка(събирана и изсушена лично от баща ми),липа.Подслаждам леко с мед.
Виж целия пост
# 10
Чайове не давам
Виж целия пост
# 11
Хм, не бях чувала, че чайовете натоварват организма по някакъв начин.  Thinking Не споря, може и така да е.
Забравих само да спомена, че аз лично като давам чайчета, то е винаги с билки, събирани лично от нас или от наши близки, при това от гарантирано екологични райони. Нещо никак нямам вяра на онези в пакетчетата. Като си спомня как миналата година бяха хванали циганите да метат нападалия липов цвят от улиците (май на Стара Загора) и да го събират после в чували, направо настръхвам.  Twisted Evil 
Виж целия пост
# 12

за шипка знам, че не се прави чай, а студена отвара, за да се запази витамин С. Мартин го харесва.

А как правиш студената отвара от шипки? Благодаря!
Виж целия пост
# 13
А как правиш студената отвара от шипки? Благодаря!
.

купувам си сушени плодове шипка (цели, не смлени, или каквото се правят) и ги слагам в студена вода на стайна температура за около 7-12 часа. Прецеждам и толкова.  Такова е упътването на пакета  Sunglasses  На литър вода към 1-2 лъжици, или както дойде. Няма как да го 'предозираш'

Ааа, пише да се избягва употребата на метални съдове (окислява се или де да знам какво), та го слагам в пластмасова или стъклена купа да си се кисне.
Слагам и мед като екстра.
Купувам био сушени шипки.

Хм, не бях чувала, че чайовете натоварват организма по някакъв начин. 

уф, и аз така и съм в чуденка. Някой да има официална информация отнякъде (Бероеа, не се обиждай, не че не ти вярвам, но ме интересуват конкретна инфо за конкретни билки като липа, мента, лайка и шипка). Хич не съм фен на измислените сокове.
Виж целия пост
# 14
Не се обиждам въобще, и аз също не вярвам на всичко, което чета Simple Smile.
Информацията ми за чайовете е от педиатърката ми - детето ми е с известни здравословни проблеми и тя ми каза да внимавам с даването на чай. В Интернет лесно може да се провери какви вещества се съдържат във всяка билка, аз не съм подробно запозната със свойствата на билките, но ето една статия, на която попаднах:
http://news.netinfo.bg/index.phtml?tid=40&oid=927582
Предполагам е трудно да се предозира човек с билки от чайовете в пакетчетата, но с деца трябва да се внимава.
На сина ми давам чай горе-долу по схемата, която съм описала, и то само зимата, и през лятото само ако е хванал някой вирус. През останалото време давам само вода, айран или фрешове. И аз не харесвам "натуралните" сокове, много рядко му давам от тях.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия